Antrajame Seimo rinkimų ture susirems socialdemokratas Alvydas Mockus ir liberalas Justas Ruškys

Klaipėdos rajono gyventojai šiuose rinkimuose balsavo trijose apygardose – Gargždų, Mėguvos, Baltijos. Mėguvos apygardoje į antrąjį turą išėjo Mindaugas Skritulskas (TS-LKD) – 23,84 proc., Karolis Neimantas („Nemuno Aušra“) – 20,56 proc. Šioje apygardoje taip pat kandidatavo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, liberalė Audronė Balnionienė. Ji liko ketvirta, surinkusi 11,88 proc. Penktas liko Klaipėdos rajono savivaldybės darbuotojas Darius Kubilius (LVŽS) – 11,45 proc. Baltijos apygardoje į II turą išėjo Lina Šukytė-Korsakė („Nemuno Aušra“) – 17,95 proc. ir Vytautas Grubliauskas (socialdemokratas) – 17,60 proc.

Pirmadienio naktį Lietuvoje suskaičiuoti pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatai. Kai kurios rinkimų apygardos savo galutinius rezultatus paskelbė kiek po vidurnakčio, o štai Gargždų rinkimų apygarda, kurioje – 25 apylinkės, balsavusiųjų verdiktu pasidalino tik apie pirmą valandą nakties. Susumavus visus balsus paaiškėjo, jog į antrąjį rinkimų turą „kelialapį“ iškovojo nuo pat pradžių lyderio pozicijoje įsitvirtinęs socialdemokratas Alvydas Mockus, kuriam dėl rinkėjų balsų teks varžytis su antroje vietoje pagal balsų skaičių likusiu liberalu Justu Ruškiu.
Išaugo rinkėjų aktyvumas
Kaip matyti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenų, pagrindinę Seimo rinkimų dieną – sekmadienį – balsavo 40,31 procento rinkėjų – daugiau nei per praėjusius parlamento rinkimus 2020 metais.
Kartu su balsavusiais iš anksto bendras aktyvumas iki 20 val. pasiekė 52,06 procento. Tuo metu bendras aktyvumas 2020-aisiais tokiu pat metu buvo 47,16 procento, o 2016 metais – 49,9 procento.
Aktyviausiai šiemet balsavo Senamiesčio–Žvėryno apygarda, kur bendras aktyvumas siekė 64,1 procento, o pasyviausiai – Nalšios šiaurinė. Čia bendras aktyvumas sudarė tik 42,11 procento.
Galima pasidžiaugti, jog gerokai aktyviau per šiuos Seimo rinkimus balsavo ir Gargždų apygardos rinkėjai. Jų dėka bendras aktyvumas pasiekė 50,5 procento, o tuo tarpu 2020 metais – 44,68 procento.
Pagal gautus iš apylinkių duomenis, Gargždų rinkimų apygardos rinkėjų sąraše – 36 144 pavardės, tačiau savo pasirinkimą išreiškė ir savo balsus atidavė tik 18 197 rinkėjų, o tai yra kiek daugiau nei pusė visų rinkėjų.


Viršūnėje – „Nemuno Aušra“
Suskaičiavus balsus daugiamandatėse apylinkėse, paaiškėjo, jog daugiausia – 18 – mandatų iškovojo socialdemokratai su 19,36 procento rinkėjų palaikymo. Žemiau – konservatoriai, kurių kišenėje – 17 mandatų, aplenkę „Nemuno Aušrą“, kuriems atiteko 14 mandatų. Konservatorių kraityje – 17,96 procento balsų, o Remigijaus Žemaitaičio triukšmingai vedamos „Nemuno Aušros“ – 14,99.
Gargždų rinkimų apygardos rinkėjai ant bangos per šiųmečius Seimo rinkimus atsidūrusiai Lietuvos socialdemokratų partijai atidavė 3 666 balsus, taip įtvirtindami ją antroje vietoje, o konservatoriams – 2 281, nustūmę šią partiją į trečiąją poziciją.
„Nemuno Aušrai“ Gargždų apygardos rinkėjai atseikėjo daugiausia – net 3 956 balsus ir užkėlė šią politinę partiją į pačią viršūnę. „Taip jau yra, kad tie rezultatai yra nuostabūs ir aš bet kokiu atveju džiaugiuosi“, – pirmadienio naktį partijos rinkimų štabe kolegoms žurnalistams sakė partijos lyderis R. Žemaitaitis. Tačiau neužsikrėtusiems šio politinio veikėjo virusu šie rezultatai neatrodo tokie nuostabūs. Anot kai kurių „Bangos“ kalbintų pašnekovų, rinkėjų akis kol kas dengia stipri migla, kuri neturėtų užtrukti išnykti.
Didžiausią palaikymą R. Žemaitaičio vedama partija Gargžduose gavo iš „Kranto“ rinkimų apylinkės – už „Nemuno Aušrą“ iš 3 719 rinkėjų čia balsavo net 2 216. Šios partijos „virusas“ plačiai paplitęs ir „Minijos“ apylinkėje, kurioje iš 3 196 rinkėjų „Nemuno Aušrą“ palaikė 1 670. Nedaug atsilieka ir Dovilų rinkimų apylinkė, kurioje R. Žemaitaičio partijai atriekta 1 603 balsai. Rinkėjų skaičius čia siekia 3 507.
Mažiausiai populiari Gargždų rinkimų apygardoje – partija „Laisvė ir teisingumas“, sukrapščiusi vos 42 rinkėjų balsus.
Į viršų užlaipino socialdemokratą
Įdomių politinių posūkių Gargždų vienmandatėje rinkimų apygardoje taip pat netrūko. Nors socialiniuose tinkluose buvo paskelbta įvairių prognozių dėl kandidatų, bet, suskaičiavus balsavimo rezultatus, paaiškėjo, kad kartu su socialdemokratų banga į viršų išplaukė šiuo metu Vėžaičių seniūnijai vadovaujantis A. Mockus. Jis lyderio pozicijoje įsitaisė nuo pat pirmųjų balsavimo rezultatų ir nė akimirkai jos neapleido.
O štai kitose eilutėse būta visko. Krintant mažųjų apylinkių rezultatams, antroje vietoje stabiliai visą laiką laikėsi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė – Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė. Tačiau, pažirus skaičiavimams iš didesnių apylinkių, pastaroji buvo nustumta į trečią eilutę, o galiausiai, gavus visų apylinkių duomenis, vicemerė liko ketvirta. Už ją savo balsus atidavė 2 957 rinkėjai.
Ilgiausiai balsai skaičiuoti Gargždų „Vaivorykštės“ ir Dituvos apylinkėse, kurios ir sudėliojo visą šių rinkimų vienmandatėje apygardoje vaizdą, pirmoje vietoje palikdami A. Mockų, surinkusį 5 037 gyventojų balsus, į antrąją iškeldami liberalą J. Ruškį, kuris viso balsų skaičiavimo metu matavosi tai vieną, tai kitą poziciją, kol galiausiai, pelnęs 3 908 balsus, išsiveržė į antrąją vietą, žemiau savęs palikdamas „Nemuno Aušros“ atstovę Iną Štitilienę, surinkusią 3 032 balsus.
Penktoje lentelės eilutėje liko 2 060 balsų surinkusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Rasa Pet­rauskienė, kuriai jau netrukus teks atsisveikinti su Seimo nario mandatu. Šeštoje vietoje – Lietuvos regionų partijai atstovaujanti Eglė Žemgulienė, už kurią balsavo vos 510 rinkėjų.
Ne visų nuotaikos buvo pakilios
Pažirus pirmiesiems balsavimo rezultatams, sekmadienio vėlų vakarą buvo smalsu išgirsti, kaip jaučiasi dėl Seimo nario kėdės besivaržantys kandidatai. Susisiekėme su jais telefonu.
„Nuotaikos kol kas puikios, pirmieji rezultatai nuteikia pakankamai optimistiškai. Žinoma, kol kas matome tik mažųjų apylinkių skaičius, didžiosios situaciją pakoreguos, tačiau tikimės geriausio, – paskelbus pirmųjų 7 apylinkių palankius balsavimo rezultatus, jaukiame bendražygių šurmulyje telefonu kalbėjo V. Riaukienė, pasak kurios, žmonių palaikymą jai padėjo pelnyti tai, kad ji visada bendravo su rajono gyventojais. – Noriu padėkoti savo rinkėjams už pasitikėjimą ir pasidžiaugti didesniu jų aktyvumu, kurį, mano nuomone, lėmė nepasitenkinimas dabartine šalies valdžia.“
Tiesa, politikė neslėpė rinkimų laikotarpiu sutikusi nemažai žmonių, kurie tikino, jog nėra už ką atiduoti balsą, todėl nedalyvaus rinkimuose.
Parlamentarę R. Petrauskienę, ko gero, pagavome ne taip šventiškai nusiteikusioje aplinkoje – kalbantis telefonu aplink nebuvo girdėti nė garselio. Ši kandidatė visą laiką, kol buvo skaičiuojami balsai, buvo nugrūsta į vieną žemiausių vietų. „Nuotaika tokia, kokia yra. Nieko nesitikime, tiesiog žiūrime ir laukiame“, – kalbėjo kol kas dar Seimo narė R. Petrauskienė, kuri neslėpė, jog šią situaciją su bendrapartiečiais buvo numatę dar iki rinkimų, nes esą jautė, kokia atslenka banga. Pasiteiravus, kas, jos nuomone, lėmė didesnį rinkėjų aktyvumą per šiuos Seimo rinkimus, politikė sakė, jog įtaką darė „Nemuno Aušra“, neva išjudinusi ir kitas partijas pasivaržyti. O tokį minėtos partijos proveržį R. Petrauskienė vadino dūmu ant žmonių akių, kuris gali pridaryti valstybei žalos.
Susitiks kitame ture
Epitetą R. Žemaitaičio partijai turėjo ir į antrąjį rinkimų turą patekęs liberalas J. Ruškys, anot kurio, ši partija – kažkoks „naujumo efektas“, kuriuo per praėjusius rinkimus tapo Laisvės partija. „Užtenka pažiūrėti į mūsų apygardą. „Nemuno Aušros“ rinkėjai jų kandidatę, kurios niekas gyvai nematė, kuri nedalyvavo debatuose, iškėlė į trečiąją vietą. Niekas nežino, ką ji mąsto, niekam nesvarbu, koks ji žmogus, iš kur. Užteko burtažodžio Žemaitaitis“, – žmonių pasirinkimu stebėjosi aplinkos viceministro kėdėje šiuo metu sėdintis Klaipėdos rajono tarybos narys, patikinęs, jog yra patenkintas pirmojo rinkimo turo rezultatais, nors esą balsų skaičiavimo metu nerimo būta.
Anot J. Ruškio, jo sėkmę lėmė visos komandos darbas bei pasitikėjimas žmonių, kurie palaiko jo idėjas, vertina jau padarytus darbus.
Ne pirmuose rinkimuose dalyvaujantis politikas sakė esantis labai dėkingas savo rinkėjams, kurie palaikė ir per rinkimus, ir iki jų. J. Ruškys viliasi, jog sėkmė jį lydės ir antrame ture, kuriame, jo žodžiais, susitiks su tikrai solidžiu konkurentu, kurį į viršų išnešė socialdemokratų banga.
Kad toliau teks varžytis su pakankamai rimtu konkurentu, „Bangai“ sakė ir po rinkimų pirmadienį kalbintas A. Mockus, tačiau, nepaisant to, save jis laiko stipresniu varžovu. „J. Ruškys tikrai nėra silpnas, bet turi tam tikrų asmeninių savybių, kurios neatliepia žmonių poreikių. Tai, manau, kad mano pozicija tvirtesnė, tą parodė ir pirmojo turo rezultatai“, – kalbėjo Vėžaičių seniūnijos seniūnas, siekiantis tapti Seimo nariu.
Jo teigimu, jaustis pakankamai tvirtai leidžia žmonių palaikymas, kurį jis užsitarnavo drauge su komanda. „Žmonėms reikia Seimo nario, kuris būtų vietinis, nuoširdus, kuris žinotų Klaipėdos rajono problemas, kaip jas spręsti, turėtų tam būtinas kompetencijas. Bendravimas su žmonėmis padarė didžiausią įtaką mano sėkmei. Keliaudamas per rajoną, supratau, kad gyventojai jaučiasi užmiršti Seimo narių, žmonių bėdos paliktos likimo valiai. Jiems reikia dėmesio jų individualioms problemoms“, – kalbėjo A. Mockus ir tikino esantis labai dėkingas už gyventojų išreikštą pasitikėjimą.
Ar seniūnas tą patį galės pasakyti ir po antrojo turo, sužinosime po spalio 27 dienos rinkimų.
Gintarė KARMONIENĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių