Apie pupų naudingumą

Pupa – tai ankštinis augalas, kuris augdamas dirvožemyje ant šaknų gumbelių gamina N (azotą), o tai yra azotinę trąšą – paprasčiau, amonio salietrą, kurios kaina šiandien ~1 200 Eur/t + PVM. Beje, pernai – apie 220 Eur/t.
Tarp kitko, taip pabrangus žemdirbys valstybei vien PVM sumoka pirkdamas 1 t (252,00–46,20=205,80 Eur).
Aukso kasyklos valstybės iždui, o kaip Vyriausybė giriasi puikiais iždo surinkimo planų vykdymais, bet juk tai uždelsto veikimo bomba, kuri turės sprogti.
Kiekvienas augindamas pupas gali pasigaminti azotinių trąšų. Naudos apskaičiavimas: jei negauni pupų, turi auginti kitas kultūras – kad ir grūdines, kurių auginimui 1 ha būtina išberti 0,4 t amonio salietros (o pupoms nereikia, jos pačios pasigamina sau ir dar palieka dirvoje apie 0,1 t/ha).
Be to, būtina po pupų pasėti žieminius kviečius, juos tręšiant pavasarį galima sutaupyti vėl apie 0,1 t/ha salietros. Be to, pupos, kaip geras priešsėlis, duoda ne mažiau kaip 1t/ha grūdų priedą.
Pupų auginimas nesudėtingas. Paprastai derlius normaliais metais būna 5–6 t/ha, o kaina apie 50 proc. didesnė už kviečių. Pupa – ne tik maistas (ypač Afrikoje), bet ir pašarų gamybai būtinas baltymų priedas, ypač dabar vykstant karui, kai problemos įsigyjant sojų ir kt.
Atlikę paprastus aritmetikos veiksmus matome pupų neginčytiną naudą.
Juozas LAPINSKAS
P. S. Nereikėtų išsigąsti nedėkingų praeitų sausros metų, kai derlius buvo menkas.