Apylygėje kovoje – socialdemokrato pergalė

Pirmą kartą vykusiuose tiesioginiuose mero rinkimuose V. Dačkausko iškovota pergalė džiaugėsi bendrapartietė L. Liutikienė ir koalicijos partnerė R. Kernagienė.

 

Sekmadienį socialdemokratų būstinėje prieš pat vidurnaktį buvo teikiamos raudonos rožės ir pilstomas šampanas. Simboliškai atšvęsta Vaclovo Dačkausko pergalė pirmą kartą Lietuvoje vykusiuose tiesioginiuose merų rinkimuose. Social­demokratas rajonui vadovaus jau ketvirtąją kadenciją. Nuo V. Dačkausko liberalė A. Balnionienė atsiliko vos 113 balsų. Tad liberalai prašė perskaičiuoti rezultatus, tačiau nieko nepešė, bet įsitikino, kad rinkimų komisija dirbo gerai.

Rinkiminės batalijos daugeliui Klaipėdos rajono gyventojų – nė motais. Mat balsuoti atėjo vos 26,59 proc. rinkėjų. Už Klaipėdos rajoną visoje Lietuvoje buvo pasyvesnis tik Klaipėdos miestas. Pajūryje žmonės gerai gyvena ir nieko nebesivilia iš valdžios? O gal neturi iš ko rinktis? Kokios priežastys lemia abejingą pilietinę poziciją, belieka tik spėlioti.

Už liberalę A. Balnionienę balsavo 5620 rinkėjų, už socialdemokratą V. Dačkauską – 5733. Įnirtinga apylygė kova abiems kandidatams sekmadienio vakarą pripildė nerimo ir vilčių. Pasyvumas – nepaaiškinamas fenomenas

Iš 43 377 Klaipėdos rajono gyventojų prie balsadėžių atėjo vos 11 536, t. y. 26,59 proc. Priminsime, kad pirmajame ture dalyvavo 16 466, t. y. 37,96 proc. rajono rinkėjų. Vadinasi, aktyvumas smuktelėjo per 10 proc. Viltis, jog tiesioginiai merų rinkimai suaktyvins gyventojus, subliuško. Vis dėlto yra savivaldybių, kurios išsiskiria ir piliečių aktyvumu. Kaip ir buvo prognozuota, nugalėtojas išaiškėjo dar prieš vidurnaktį. Šampano purslai tekėjo socialdemokratų būstinėje. Dar vienai ketverių metų kadencijai išrinktam merui V. Dačkauskui buvo iškart įteikta raudonų rožių puokštė, kuria iš anksto pasirūpino „tvarkietė“ R. Kernagienė. Rinkimų štabe pasigesta kitų koalicijos partnerių – Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų. Juos čia priminė tik saldainiai „Kregždutė“. „Nežinome priežasčių, kodėl neatvyko. Buvo kviesti“, – užsiminė V. Dačkauskas. Konservatorius Č. Banevičius antradienį sakė, jog turėjo svarbių asmeninių priežasčių, buvo ką tik po laidotuvių, o kitų bendrapartiečių nedalyvavimo priežasčių nežinojo.Pavyzdžiui, Varėnos rajone balsavo 55,38 proc. rinkėjų, Širvintų, Švenčionių rajonuose – per 52 proc., Šilalės rajone – 50,45 proc. „Aktyvumas priklauso nuo rinkiminių kampanijų. Galbūt žmonės ir dėl per gero gyvenimo nebeateina balsuoti. Tai nepaaiškinamas fenomenas“, – teigė Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas.

Vilniuje perskaičiavo balsus

Pirmadienį Z. Bitinas tvirtino, kad antrajame rinkimų ture apylinkėse viskas klojosi kaip iš pypkės: jokių nesklandumų nebuvo, skundų komisija negavo. Paklaustas, ar nėra pageidavimų perskaičiuoti balsus, juk liberalė A. Balnionienė atsiliko vos 113 balsų, Z. Bitinas dar ryte džiaugėsi, kad ne. Tačiau popiet visgi gavo liberalų skundą.

„Kovo 14 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklalapyje paskelbtoje oficialioje informacijoje apie rinkėjų aktyvumą balsuojant iš anksto nurodoma, kad Klaipėdos rajone iš anksto, spec. paštu ir namuose balsavo 1989 rinkėjai. O kovo 16 d. paskelbtoje balsavimo rezultatų suvestinėje nurodoma, kad paštu balsavo 2106 rinkėjai. Nėra aišku, kaip balsavimo paštu rezultatai buvo papildyti 117 biuletenių. Be to, abu kandidatai surinko apylygį balsų skaičių, tad prašome perskaičiuoti Klaipėdos rajono rinkimų apygardos pakartotinio balsavimo rezultatus visose rinkimų apylinkėse“, – perskaičiavimo argumentus išdėstė liberalai.

Gargždų kavinė-restoranas „Lijo“ buvo sausakimšas liberalų. Gurkšnodami įvairius gėrimus, užkandžiaudami ir prilipę prie interneto LR liberalų sąjūdžio nariai kantriai laukė rezultatų. Visą vakarą nuo socialdemokrato V. Dačkausko 100–200 balsų atsilikinėjusi A. Balnionienė buvo išsiveržusi ir į priekį. Tačiau paskutiniai rezultatai iš Gargždų pirmos apylinkės ir Priekulės vilčių laimėti nepaliko.Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisija pirmadienį balsavo ir santykiu 8:1 nusprendė, kad duomenų nesutapimas yra VRK problema, tačiau pagrindo perskaičiuoti balsams nėra. Liberalai rankų nenuleido ir kreipėsi tiesiai į VRK. Pasak jų, kad galutinis rezultatas pasikeistų sunkiai tikėtina, tačiau norima, kad rinkimų rezultatai būtų skaidrūs, neliktų jokių neaiškumų. VRK liberalų prašymą išgirdo. „6 apylinkių rezultatai buvo perskaičiuojami VRK akivaizdoje. Skundas nepagrįstas, jokių pažeidimų nerasta“, – antradienį po pietų „Bangą“ informavo VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

Nuojautos pasitvirtino

Rinkimų naktį „Bangos“ korespondentai tradiciškai nusprendė apsilankyti partijų štabuose. Kavinėje-restorane „Lijo“ rezultatų laukusi liberalė A. Balnionienė sakė, jog pergalė rinkimuose yra tik vienas iš siekių. Jei nelaimėtų, tai toli gražu neprilygtų pasaulio pabaigai. „Esu UAB „Bangpūtys“ vadovė. Bendrovės veikla labai plati: užsiimame ir agentavimu, ir krovinių pervežimu, esame turėję ir nekilnojamojo turto. Dirbame labiau su suvirintojais, jūrininkais. Jei iškovočiau merės postą, palikti verslą nebūtų sudėtinga, nes bendrovėje yra suburta puiki komanda, kurios dėka galėčiau ramiai atsitraukti. O jei nelaimėsiu, liksiu versle, taip pat, žinoma, Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje“, – galimus ateities scenarijus rinkimų naktį atskleidė A. Balnionienė. Paklausta, ką kužda jos moteriška intuicija, atsakė: „Mano intuicija pavasariška. Aš jaučiu, kad mes būsim greta vienas kito, tik neaišku, kuris kurioj pusėj. Kad ir kaip nutiktų, esame pasiryžę dirbti rajono labui.“

Socialdemokratų partijos būstinėje bendraminčių apsuptas socialdemokratas V. Dačkauskas taip pat sakė jaučiąs, kad galutiniai rezultatai skirsis 1 proc. Taip ir atsitiko. „Nerimo išties buvo. Žinojau, kad lengvos pergalės nebus, liberalai labai intensyviai dirbo, tad užsitikrino atitinkamą elektoratą“, – replikavo V. Dačkauskas.

Atvertė švarų puslapį

Dar prieš mėnesį daugelis būtų drąsiai lažinęsis, kad socialdemokratas V. Dačkauskas ir opozicijos lyderis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ vedlys Sigitas Karbauskas niekada nesėdės taikiai prie vieno stalo. Įprastuose Tarybos posėdžiuose kritika vienas kito atžvilgiu liedavosi per kraštus. Tačiau šįkart pasitvirtino sentencija, kad tik kvailiai ir nevykėliai niekada nekeičia savo nuomonės. V. Dačkauskas ir S. Karbauskas susivienijo. Dar kovo 4 d. naujai išrinkti Savivaldybės tarybos nariai pagal Lietuvos socialdemokratų, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų sąrašus pasirašė būsimosios valdančiosios daugumos sutartį „Už darbą kartu rajono gyventojams.“ Nesutarimai su „tvarkiečiais“ liko praeity. „Nauji rinkimai atvertė naują švarų puslapį“, – sakė socialdemokratė Ligita Liutikienė.

Būsimai valdančiajai koalicijai V. Dačkausko iškovota pergalė rinkimuose ypač svarbi, nes socialdemokratai dabar jau turi ne 5, bet 6 mandatus (kaip ir liberalai) Taryboje, tai reiškia, kad į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą patenka ir L. Liutikienė, po rinkimų daugiamandatėje apygardoje socialdemokratų sąraše likusi 6-oje pozicijoje. Jei jai atitektų vienas iš Savivaldybės administracijos vadovų postų, sąrašas dar pasislinktų ir į Tarybą ateitų Egidijus Preibys.


Specialus interviu „Bangai“ su pirmąkart tiesioginiuose rinkimuose išrinktu meru V. Dačkausku

– Mero kabinete ir rajone šeimininkausite dar ketverius metus, ką Jums reiškia ši pergalė?

– Iš vienos pusės džiaugsmas, kad pavyko įgyvendinti savo planus. Žinoma, kartu jaučiu ir atsakomybę, įsipareigojimą rinkėjams. Vykdysime savo pažadus. Kita vertus, šiuose rinkimuose buvo ir labai negražių dalykų, neetiškių momentų, kurie pasireikšdavo socialiniuose tinkluose, kai kuriose žiniasklaidos priemonėse. Jaunoji karta negerbia vyresniųjų, jų sukauptos patirties. Tai nėra gerai.

– Daugelį šokiravote pareiškę, jog ketverius metus socialdemokratai ir konservatoriai dirbs kartu su partija „Tvarka ir teisingumas“. Kodėl liberalus palikote už borto?

– Pasirengimo laikas antrajam rinkimų turui buvo labai trumpas. Ieškojome sąjungininkų, kas mus galėtų paremti. Kadangi „Tvarka ir teisingumas“ parėmė, taip ir susiklostė dabartinė situacija. Tikimės, kad koalicija išsilaikys ir dirbs rajono labui. Užmiršę visas ankstesnes emocijas sieksime teigiamų permainų. Prie valdančiosios daugumos prisijungs ir Darbo partija, Taryboje ji turės vieną mandatą, jį užims Andžela Šakinienė.

– Ar nemanote, kad dalį balsų praradote dėl susivienijimo bendram darbui su partija „Tvarka ir teisingumas“?

– Yra įvairių nuomonių. Jei žiniasklaidoje būtų mažiau pasipylę kritikos, tai žmonių nuomonė būtų palankesnė.

– Kaip švęsite pergalę?

– Simboliškai išgersime šampano, ir viskas. Laukia intensyvus darbas, juolab kad kovo 26 d. vyks paskutinis 7–ojo šaukimo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis.

– Ar neketinate pasiūlyti vicemerės posto nuo Jūsų nedaug atsilikusiai liberalei A. Balnionienei?

– Mažai tikėtina. Ji buvo oponentė. Jei kartu su liberalais būtume suformavę būsimą valdančiąją daugumą, būtų kita kalba. Nebent kažkuris koalicijos partneris atsitrauktų, tada situacija pasikeistų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių