„Atminties kelio“ eisena pirmąkart – Gargžduose

Šiais metais minime 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines. Skirtingai nuo didžiosios Europos dalies, Lietuvoje Holokausto aukos buvo nužudytos netoli jų gyvenamosios vietos. Per kelis 1941 m. vasaros ir rudens mėnesius buvo visiškai sunaikintos Lietuvos žydų bendruomenės. Lietuvos žydų genocidas (Holokaustas) prasidėjo būtent Gargžduose.

Gargždų žydų bendruomenės veikla – pomėgis futbolui nepriklausomoje Lietuvoje – įamžintas piešiniu ant „Minijos“ kino teatro, kuris yra šalia buvusios sinagogos vietos.

Šių skaudžių istorinių įvykių atminimui Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941–2021“. Renginiai vyksta nuo birželio iki gruodžio mėnesio.

Šiemet pirmasis „Atminties kelio 1941–2021“ minėjimo renginys vyks birželio 23 d. Gargžduose. 1941 m. birželio 24 d. vokiečių gestapo, SD ir policijos pareigūnai Gargžduose sušaudė 200 vyrų. Beveik visi sušaudytieji buvo žydų tautybės. Šios žudynės buvo pirmosios masinės žydų žudynės Lietuvoje. Kai kurių istorikų manymu, tai apskritai buvo pirmosios tokio pobūdžio žudynės Rytų Europoje prasidėjus Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karui. Galima sakyti, jog Lietuvos žydų genocidas (Holokaustas) prasidėjo būtent Gargžduose.

„Nepriklausomoje Lietuvoje Gargžduose žydų bendruomenė buvo svarbi ir gausi. Vėliau šis istorijos puslapis buvo nepelnytai primirštas. 80-osios Holokausto metinės dar kartą primena, kad ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio žydų bendruomenei skaudi istorija yra svarbi. Galvojame, kad Gargždai gali atsirasti žydų turistiniame žemėlapyje, nes atnaujinome miesto žydų tragedijai atminti memorialą, be to, ateityje planuojame įgyvendinti daugiau minčių šia prasminga tema“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo rajono meras Bronius Markauskas, pasidžiaugęs užsimezgusia nuoširdžia bendryste su Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky. Ji taip pat dalyvaus „Atminties kelio 1941–2021“ renginyje birželio 23 d. Gargžduose.

Mieste renginio pradžia – 12 val. buvusioje sinagogos vietoje, prie „Minijos“ kino teatro. Režisūrinio sumanymo esmė – praeities dialogas su dabartimi. Žydų bendruomenę, nužudytas sielas ir praeitį įkūnys Lipmano lėlė, kurią sukūrė režisierė Sigita Bartulytė-Litvinienė. Dabarties simbolį įprasmins renginio vedėja „Vaivorykštės“ gimnazijos mokytoja Rasa Rusteikienė. Šis sumanymas – ištraukos iš spektaklio pagal romaną Icchoko Mero „Lygiosios trunka akimirką“. Spektaklį kartu su moksleiviais pastatė dvi gimnazijos mokytojos – Ilma Agajan ir R. Rusteikienė. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti nusprendė, kad būtent šio spektaklio ištraukomis reikia pradėti renginį Gargžduose.

„Per miestą mes nueisime atminimo kelią prisimindami, ką turėjo patirti ir išgyventi mūsų žydai, visiškai nekaltai nužudyti“, ‒ apie antrąją renginio dalį spaudos konferencijoje kalbėjo rajono Savivaldybės Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus patarėja (kultūros politikai) Jolanta Polekauskienė. Eisenos dalyviai neš akmenėlius su ant jų užrašytais čia gyvenusių žydų vardais – tai ir pagarba istoriškai susiklosčiusiai žydų tradicijai į kapines nešti akmenėlius, ir Holokausto aukų įasmeninimas. Prie sutvarkyto memorialo skambės poetinė ir muzikinė kompozicija, bus kviečiami atminimo žodį tarti visi garbūs svečiai, kurie planuoja atvykti. Tikimasi, kad prisijungs ir žydų bendruomenė. Atsinešti akmenėliai bus dedami prie memorialo, skaitomi nacių nužudytųjų vardai. „Holokausto tragiškoje istorijoje turbūt nieko negali būti baigtinio. Manau, ištartas vienas vardas įprasmins dešimtis žuvusiųjų. Prasmė – ne skaičius, o simbolika, kad pagerbtume visiškai nekaltai nužudytus, kad kruvinoji Holokausto banga, nuvilnijusi per Lietuvą, būtų prisiminta ir kad niekada to daugiau nebebūtų“, ‒ jautriai kalbėjo J. Polekauskienė.

Tą pačią dieną 14 val. visi kviečiami susirinkti prie Gargždų krašto muziejaus. Gidė Monika Vasylienė padovanos visiems nemokamą ekskursiją, pasakojimus apie žydų gyvenimą Gargžduose, jų bendruomenės reikšmę.

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.

Monika CALZONAITĖ

A. JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content