Atviri duomenys – analizei, o ne žmonių paieškai
Nuo gruodžio 28 d. Lietuvos statistikos departamentas neteikia detalių COVID-19 duomenų apie jaunesnius nei 20 metų amžiaus asmenis. Taip buvo nuspręsta siekiant apsaugoti asmenis nuo piktnaudžiavimo duomenimis, kuomet bandoma identifikuoti konkrečius asmenis.
Kodėl taip nuspręsta? Norime pabrėžti, kad atviri duomenys yra skirti bendroms tendencijoms, reiškiniams stebėti, paplitimui, vidurkiams, dinamikai vertinti, bendrinėms išvadoms daryti, statistinėms analizėms, įžvalgoms, prognozėms, edukacijai.
Šiuo metu pastebime nerimą keliančią tendenciją, kai atviri duomenys yra panaudojami ne tik analizėms, bet ir detektyvinėms konkrečių žmonių paieškoms, kuriamos sensacingos istorijos.
Todėl nuo šiol COVID-19 atvirų duomenų rinkiniuose nėra jokių papildomų duomenų apie jaunesnius nei 20 metų amžiaus asmenis. Pavyzdžiui, nuo COVID-19 mirus 0–19 metų amžiaus asmeniui, nebus įmanoma nustatyti, kokia to asmens lytis, koks tikslus amžius, kokioje savivaldybėje asmuo gyveno; paskiepijus 0–19 metų amžiaus asmenį, nebus įmanoma nustatyti, kur asmuo buvo skiepytas, kokioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje registruotas, ar kuri įstaiga skiepijo. Taip siekiama apsaugoti jaunus asmenis nuo galimo jų tapatybės atskleidimo ir paviešinimo.
Patiksliname, kad mirties, skiepijimo ar užsikrėtimo faktai iš duomenų rinkinių niekur nedingsta, tiesiog yra nerodomi papildomi požymiai (savivaldybė ir lytis).
Stengiamės rasti balansą tarp privatumo apsaugojimo ir visuomenės informavimo.
Pastaba: tai, kas išdėstyta šiame pranešime, taikoma atvirų duomenų rinkiniams, kuriuose įprastai skelbiama informacija detaliausiu įmanomu lygmeniu. Švieslentėse skelbiamus apibendrintus COVID-19 pandemijos rodiklius galimos asmens identifikacijos atžvilgiu vertiname atskirai.
Plačiau apie paveiktus duomenų rinkinius skaitykite Valstybės duomenų analitikos Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/ValstybesDuomenuAnalitika/posts/121737953671426
Lietuvos statistikos departamento informacija