Bandomasis projektas prieš narkotikus mokyklose: algoritmo veiksnumas tik ateityje

Gargždų „Kranto“ progimnazijos direktorė V. Lukauskienė: „Kvaišalų vartojimo problemas sprendžiame kaip ir visos ugdymo įstaigos per ugdymo turinį, prevencines programas, kad mokiniai įgytų įvairiapusės saugos kompetencijos pagrindus, mokėtų saugiai elgtis įvairioje aplinkoje.“

Lietuvos moksleivių tyrimai rodo, kad tarp vaikų ir paauglių smarkiai didėja platinami psichoaktyvių medžiagų kiekiai ir jų rūšys, o žiniasklaidoje netyla sukrečiančios žinios apie sunkius ar net mirtinus paauglių apsinuodijimus narkotinėmis medžiagomis.
Vidaus reikalų ministerija praėjusių metų pabaigoje inicijavo Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio įgyvendinimo projektą, kuriame dalyvavo trys šalies savivaldybės: Vilniaus, Alytaus ir Klaipėdos rajono. Prevencinės priemonės išbandytos septyniose mokyklose.
Šį rudenį apibendrinami per mokslo metus vykusio bandomojo modelio pastebėjimai, teikiamos rekomendacijos kitoms šalies mokykloms.
Siūlė pasirinkti tinkamiausias
Bandomasis projektas, anot VRM, leido išgryninti veiksmingų minkštųjų ir kietųjų prevencijos priemonių sąrašą, iš kurio mokyklos pagal savo individualią situaciją galėtų pasirinkti tinkamiausias. Jos apima technologines priemones, tokias kaip kameros, metalo detektoriai ar tvoros, taip pat ir kitas prevencines priemones, kaip specialios komunikacijos kampanijos, mokymai, anoniminių pranešimų dėžutės.
Bendradarbiaujant su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu (NTAKD), projekto metu šalyje apmokyti 143 bendruomenės pareigūnai penkiuose didžiuosiuose miestuose, taip pat ir savivaldybių specialistai, mokyklų bendruomenių nariai, tėvai. Įvertinus VRM inicijuoto bandomojo narkotikų prevencijos projekto mokyklose rezultatus, Vyriausybei pateiktas nutarimo projektas, kurio pagrindiniai tikslai – atpažinti, reaguoti ir padėti pagal vieningą veiksmų algoritmą kovoje su narkotikais.
Šiais metais Lietuvos policija registravo 2,6 tūkst. nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ir jų platinimu. Pernai fiksuota 2,3 tūkst. tokių veikų. Vis dėlto, anot policijos, taip pat pastebimas didėjantis nepilnamečių įsitraukimas į šias veikas.
Nacionaliniu lygiu projekto derinimą toliau tęs Sveikatos apsaugos ministerija, veiklų įgyvendinimą – NTAKD.
Derintos visos priemonės
Klaipėdos rajono savivaldybėje problemai akcentuoti organizuotas tarpinstitucinis pasitarimas-apskritojo stalo diskusija „Kaip mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą Klaipėdos rajono ugdymo įstaigose“, kur dalyvavo ir švietimo įstaigų vadovai, ir Savivaldybės atstovai. VRM inicijuotame bandomajame projekte buvo numatytos dvi Klaipėdos rajono ugdymo įstaigos, kontrolinė – Gargždų „Minijos“ progimnazija ir bandomoji – Gargždų „Kranto“ progimnazija, jos atrinktos pagal VRM rekomendacijas.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės patarėjos, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorės Tomos Stonkės, bandomojo projekto metu buvo derinamos tiek kietosios, tiek minkštosios prevencijos priemonės.
Klaipėdos rajono savivaldybė bandomajai mokyklai, dalyvavusiai minėtame projekte, skyrė 78 000 Eur finansavimą. Lėšos buvo numatytos 16 vnt. lauko kamerų, 16 vnt. vidaus kamerų, 2 monitoriams, įrašymo įrenginiui 32 kameroms ir progimnazijos tvorai tverti.
Be to, Savivaldybės iniciatyva vyko komunikacijos projektas „Be rūko“, kurio tikslas – informuoti mokinius ir tėvus apie elektroninių cigarečių žalą, o galutinis siekis – sukurti saugesnę atmosferą mokymosi įstaigose.
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras sukūrė klausimyną. 2024 m. gegužės mėnesį buvo apklausti 5, 6 ir 7 klasių mokiniai, pakartotinai jie bus apklausti 2025 m. gegužę. „Apklausos tikslas – išsiaiškinti, kiek mokiniai žino apie psichoaktyviąsias medžiagas, kas juos skatina vartoti ir kokia prevencija, jų nuomone, yra efektyvi. Visuomenės sveikatos biuras parengė rekomendacijas, kaip tėvams kalbėtis su vaiku apie psichoaktyviąsias medžiagas, mokymų ir susirinkimo metu buvo išdalinti lankstinukai, taip pat buvo prašoma mokyklų administracijų pasidalinti informacija per TAMO dienyną“, – bandomojo projekto veiklas ir sklaidą apibūdino T. Stonkė.
Vykdant projektą taikytos minkštosios priemonės – mokymai specialistams, tėvams ir mokiniams apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą, rinkoje pasirodžiusias naujienas, kurių tėvai nežinojo, informuota, kur kreiptis pagalbos. Mokymus vedė gydytojai, visuomenės sveikatos specialistai, NTAKD specialistai ir policijos pareigūnai.
Gargždų „Kranto“ progimnazijoje pernai rudenį vykusioje paskaitoje tėvams žymus Lietuvos toksikologas dr. Robertas Badaras apgailestavo, kad stinga būtent paveikios informacijos apie narkotikų, elektroninių cigarečių žalą paaugliams. Tad minėto projekto metu rajono Savivaldybėje gimė dar viena idėja: dabar interneto svetainės beruko.lt vaizdo įrašuose galima išgirsti daug naudingos informacijos apie nikotino žalą ir grėsmes, su kuriomis susiduria rūkantieji elektronines cigaretes.

Klaipėdos rajono savivaldybės patarėja, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė T. Stonkė: „Bandomojo projekto metu Vidaus reikalų ministerija nepateikė rodiklio, pagal kurį galėtume įvertinti mūsų rezultatą.“


Pasitelktas ir tėvų sąmoningumas
„Kalbant apie kietąsias prevencines priemones, vyksta glaudus bendradarbiavimas su Klaipėdos rajono policijos komisariatu. Policijos pagalba vyko patruliavimas 3 kartus per savaitę bandomosios mokyklos teritorijoje ir jos prieigose. Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos atvyko įvertinti mūsų bandomosios mokyklos saugumo ir pateikė rekomendacijas“, – projekto patirtimi dalijosi Klaipėdos rajono savivaldybės patarėja T. Stonkė. Ji pasidžiaugė, kad pasirašyti tėvų sutikimai dėl leidimo, esant įtarimui, patikrinti mokinio daiktus. „Džiugu, kad tėvai sąmoningi, įvertino dabartinę sudėtingą situaciją ir suvokė svarbą dėl daiktų patikrinimo, žinoma, daiktai tikrinami tik esant įtarimui“, – paaiškino T. Stonkė.
Klaipėdos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininko Donato Luko teigimu, nepilnamečių asmenų saugumui ir galimų pažeidimų užkardymui skiriamas didelis dėmesys, todėl prie rajono švietimo įstaigų nuolat patruliuoja policijos pareigūnai. Jo teigimu, vykdomas tiek viešas, tiek neviešas patruliavimas.
Pasak Klaipėdos rajono PK viršininko Ramūno Stasiulio, narkotinių medžiagų bandomojoje mokykloje nebuvo rasta. Nuo šių metų sausio fiksuoti 12 nepilnamečių padaryti administraciniai nusižengimai.
Rajonas pasitvirtino savo algoritmą
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atliktas tyrimas parodė, kad net 9 iš 13 Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų 2023 m. rasta kokaino, kreko, heroino, marihuanos/hašišo pėdsakų. Nors kituose rajonuose ir didmiesčiuose padėtis dar blogesnė, nusiraminimo nėra.
Gargždų „Kranto“ progimnazijos direktorė Vilija Lukauskienė teigia, kad pasirašydami sutartį dalyvauti bandomajame projekte siekė sumažinti elektroninių cigarečių ir vadinamųjų „veipų“ rūkymą, užtikrinti mokiniams saugią ir sveiką aplinką, didinti mokinių sąmoningumą ir atsparumą narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimui, nepakantumą teisės pažeidimų darymui.
„Šie išsikelti tikslai tikrai buvo nelengvi. Vykdant bandomąjį projektą efektyviai veikti padėjo mero Broniaus Markausko potvarkis dėl psichoaktyvių medžiagų vartojimo Klaipėdos rajono mokyklose situacijų valdymo algoritmų patvirtinimas. Fiksavome įvykius policijoje apie elektroninių skysčių platinimą progimnazijoje, ėmėme iš mokinių draudžiamus daiktus, teikėme pagalbą mokiniams, apsinuodijusiems kvaišalais, juos saugiai perduodavome tėvams. Vyko tėvams, mokyklos bendruomenei mokymai „Kaip kalbėtis su paaugliais apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą?“, diskusijos su mokiniais“, – pasakojo atkakli mokyklos vadovė, kuriai nepristigo ryžto imtis atsakomybės ir dalyvauti bandomajame projekte. Tuo tarpu kai kuriose šalies mokyklose, esą siekiant išsaugoti reputaciją, vis dar stebimas siekis „užtušuoti“ minėtas problemas.
Įvertinimo rodiklio nepateikė
Gargždų „Kranto“ progimnazijoje atlikta startinė 5–7 klasių mokinių apklausa parodė, kad daugiau nei 50 procentų moksleivių yra vienaip ar kitaip yra bandę svaigintis, žino, kaip įsigyti internete kvaišalų. Dauguma mokinių pasisakė už sveikos gyvensenos propagavimą. Keli mokiniai atskleidė, kad vykdomas projektas neturės jiems jokių pokyčių, o neišeidami iš mokyklos teritorijos jie rūkomą dozę suvartos po pamokų.
„Kitą mokinių apklausą planuojame vykdyti pasibaigus projektui. Šiais mokslo metais neramina tai, kad randame ir pastebime paauglių, vartojančių vadinamąjį snusą – šlapią kramtomąjį tabaką. Mokyklos bendruomenė supažindinta su šios medžiagos žala, kaip ji atrodo, kaip pastebėti vaikus, vartojančius snusą“, – problemas aptarė V. Lukauskienė.
„Mokykloje įrengtos naujos vaizdo kameros, kurios filmuoja visą mokyklos vidaus ir lauko teritoriją. Iki metų pabaigos planuojama mokyklą aptverti tvora, o tai inicijuos ir naujas mokyklos taisykles“, – ateities planus dėstė mokyklos vadovė.
Gargždų „Kranto“ progimnazijos direktorė V. Lukauskienė akcentuoja, kad vienas lauke – ne karys, nuolat vyksta tarpinstitucinis bendradarbiavimas, jaučiamas Savivaldybės vadovų dėmesys ir parama. „Deja, bandomojo projekto metu Vidaus reikalų ministerija nepateikė rodiklio, pagal kurį galėtume įvertinti mūsų rezultatą“, – atkreipė dėmesį Klaipėdos rajono savivaldybės patarėja, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė T. Stonkė. – Apie algoritmo veiksnumą bus galima kalbėti tik ateityje. Projekto metu VRM darbo grupė kūrė reagavimo ir pagalbos algoritmą. Tad artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos bendras algoritmas, kaip atpažinti, reaguoti ir padėti pagal vieningą veiksmų planą kovoje su narkotikais. Toks bendras algoritmas įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.“
Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ ir asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content