Bankrutavęs atsikratė 78 tūkst. eurų skolų
Klaipėdos rajono apylinkės teisme per 7 mėnesius baigta buvusio verslininko bankroto byla. Suspėta per trumpiausią laikotarpį: nuo šių metų pasikeitus įstatymui, mokumo atkūrimo planą galima įgyvendinti tik per 3 metus.
Fizinių asmenų bankroto įstatymu buvęs 56-erių metų verslininkas pasinaudojo nusprendęs, kad nebeturi galimybių iki gyvenimo pabaigos grąžinti skolas – 83 tūkst. eurų. Nemokus jis tapo po 2008 m. šalį užklupusios ekonominės krizės. Už savo įmonės įsiskolinimus jis buvo laidavęs savo turtu. Jį praradęs, slegiamas skolų naštos, vyras kreipėsi į teismą, kad iškeltų fizinio asmens bankroto bylą.
„Ją iškėlus, buvo parengtas asmens mokumo atkūrimo planas, – pasakojo šią bankroto bylą
I. Lengvinas: „Nenurašomos šios skolos: žalos atlyginimo dėl suluošinimo ar kitokio sužalojimo, ar mirties ir piniginių lėšų vaikui (įvaikiui) išlaikyti alimentų bei reikalavimai, kurie kyla iš fizinio asmens pareigos sumokėti valstybei baudas, paskirtas už fizinio asmens padarytus administracinius teisės pažeidimus arba nusikalstamas veikas, ir įkeitimu ar hipoteka užtikrintus kreditorių reikalavimus, jeigu šie kreditoriai ir fizinis asmuo susitarė dėl įkeisto turto išsaugojimo fizinio asmens bankroto proceso metu.“
administravęs UAB „Principo reikalas“ bankroto administratorius Irmantas Lengvinas. – Iš pradžių buvo numatyta mokumą atkurti per 5 metus, tačiau vėliau sutrumpinta iki 7 mėnesių. Tam pritarė kreditoriai ir teismas.“
Mokumo atkūrimo laikotarpiu kreditoriams šis verslininkas grąžino tik 4 tūkst. eurų, o 78 tūkst. eurų skola buvo nurašyta. Tačiau tūkstančio eurų skola liko – teks sumokėti po bankroto bylos užbaigimo.
Pasak I. Lengvino, atsikratęs skolų, vyras gali pradėti gyvenimą kurti iš naujo. „Jis vėl turi motyvaciją užsidirbti, įsigyti turto, – kalbėjo pašnekovas. – Jis tapo laisvas nuo skolų – išgelbėjo Fizinių asmenų bankroto įstatymas.“
O pasekmės?
„Per 10 metų negalės bankrutuoti antrą kartą. Bet ar kas nors gali to panorėti?“ – abejojo I. Lengvinas. Pasak jo, nedraudžiama duoti paskolas, bet kiekviena kredito įmonė vertina kliento mokumą ir dėl bankroto gali atsisakyti kredituoti.
Pasiteiravus apie mokestį bankroto administratoriui, jis paaiškino, kad šį nustato kreditoriai ir teismas. „Mokestis priklauso nuo procedūrų skaičiaus fizinio asmens bankroto byloje, taip pat atsižvelgiama į tai, ar bankrutuojantis asmuo turi turto, vykdo individualią veiklą, ūkininkauja ir kitas aplinkybes. „Pavyzdžiui, šeima gyvena Norvegijoje, o bankrutuoja Lietuvoje. Darbas apsunkintas“, – kalbėjo bankroto administratorius.
- Fizinių asmenų bankroto įstatymas įsigaliojo 2013 m. kovo 1 d. Klaipėdos rajono apylinkės teisme nagrinėjamos 52 fizinio asmens bankroto bylos, o Lietuvos teismuose – 841. Pastaruosiuose baigtos nurašant įsiskolinimus – 22, o Klaipėdos rajono apylinkės teisme – 2. Nenurašant skolų nutrauktos 47 bankroto bylos, iš jų 3 – Klaipėdos rajono apylinkės teisme.
- Priėmus reikšmingą Fizinių asmenų bankroto įstatymo pakeitimą, nuo 2016 m. sausio 1 d. mokumo atkūrimo plano įgyvendinimo terminas konkretus: 3 metai, o anksčiau buvo ne ilgesnis nei 5 m.
- Bankrutuoti gali asmuo, kurio skola didesnė nei 25 minimalūs atlyginimai – 8 750 eurų. Fizinio asmens bankroto bylos keliamos sąžiningiems žmonėms, kurie neslepia savo pajamų.