Baravykų daug, bet sukirmiję

Prekiautojas V. Žilvys siūlė dėžę raudonikių už 10 eurų.

Gargždų turgus praėjusį šeštadienį pirkėjus pasitiko grybų gausa, tačiau dievinantieji baravykus buvo nuvilti. Šių miškuose daug, bet sukirmiję. Gamtininkai sako, kad grybų laukė ir išbadėję vabzdžiai.


Viliojo raudonviršiai
Gargždų turguje pirkėjus traukė raudonviršių krūvelės, kurių kaina svyravo nuo 4 eurų, priklausomai nuo grybų dydžio ir jų kiekio. Antai prekiautojas Vinsas Žilvys raudonikių dėžę siūlė už 10 eurų. „Išėjau pavakare į mišką ir didžiulį kibirą prisirinkau. Prie baravykų net nesilenkiau – visi sukirmiję, – atskleidė jis. – Grybavau miške ties Rusinais – žinau grybų vietas. Man labai patinka grybauti. Šiemet dosni gamta, tik mes jai būkime gailestingi.“ Jis taip pat pardavinėjo voveraites, kurių indelis kainavo 3 eurus. Šių sezonas jau baigiasi.
Prekiautojas Romualdas už pusantro kilogramo raudonikių prašė 7 eurų. Grybautojas buvo pririnkęs ir jaunučių baravykėlių – tvirtino, kad tik kotai buvo sukirmiję. Kita prekiautoja siūlė perpjautų baravykų, kad pirkėjai matytų, kad šie sveiki. Visgi drąsiausiai žmonės pirko voveraites.
Turguje rasti baravykų buvo nelengva užduotis, bet ir pirkti juos rizikinga. Viena prekiautoja šyptelėjo, kad ne vienas pirkėjas anksčiau buvo apsipirkęs. Vertingiausių, skaniausių grybų – baravykų mėgėjai šiemet nuvilti. Tiesa, vos tik prasidėjus jų sezonui buvę sveiki.
Visi spėliojo, kodėl taip kirmija grybai: dėl to, kad šilta ar kad daug lietaus iškrito? Kiti tvirtino, jog dėl perkūnijos… O gamtininkas Selemonas Paltanavičius patikino, kad grybų laukė ne tik žmonės, bet ir išbadėję įvairūs vabzdžiai, kurių lervutės, palikuonys gali vystytis grybuose. Tik kažkodėl šiuos labiau traukia baravykai, kurie priskirti pirmajai grybų kategorijai, vertingiausi ir skaniausi.


Grybautojų mažėja
Jau porą savaičių aistringi grybautojai iš miškų tempia krepšius grybų, daugiausia raudonikių, ir apie tai skelbia socialiniuose tinkluose. Ypač pakilios nuotaikos jie buvo praėjusią savaitę. „Kai miške pilna grybų ir mažai grybautojų, tikras malonumas, – šypsojosi gargždiškis Mykolas. Kelis kartus jis grįžo iš miško sunkiai vilkdamas krepšius su raudonikiais ir baravykais, bet daugumą pastarųjų teko išmesti, nes buvo sukirmiję. „Jeigu anie nebūtų sukirmiję, žmonės iki ausų būtų užsivertę baravykais“, – juokėsi Mykolas. Pasak jo, šiemet grybai dygsta drėgnesnėse vietose, kur pavasarį buvo susidariusios laikinos pelkės – anksčiau ten nedygdavo. Anot jo, nedideliame plotelyje galima rasti apie 20 raudonikių – šiuo metu jie labiausiai dygsta.
Mykolas, kaip tikras grybautojas, savo grybavimo vietų neatskleidė. Jis nebe pirmus metus lankosi tame miške ir džiaugiasi grybų derliumi. Gargždiškis pastebėjo, kad miškuose mažėja grybautojų. „Grybauja vyresni žmonės: nejaugi šis amatas miršta? – svarstė gargždiškis. – Gal jaunimas nemoka grybauti? O gal bijo erkių ir bijo skiepytis? Jauni žmonės ir turguje nesilanko – gal tik į prekybos centrus eina?“
Šios savaitės pradžioje Gargždų turguje nemaža raudonviršių krūvelė kainavo tik 3 eurus. Kiek dar tęsis grybų sezonas, nežinia – grybautojai sako randantys daug jaunų raudonikėlių. Ar negalėtų grybavimo konkursą surengti Žemaitijoje? Juk neseniai vykusiame Varėnoje dzūkai, tik keliasdešimt kilogramų voveraičių surinkę, pavydžiai kalbėjo apie žemaičių krepšiais velkamus raudonikius ir baravykus.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content