Bendruomenės ir vėjo parkai: kaip „Ignitis renewables“ kuria dialogą su vietos gyventojais?

Jau du dešimtmečius vėjo energetika yra neatsiejama Lietuvos energetikos sistemos dalis. Per šį laiką vėjo parkai tapo švarios energijos šaltiniu, o jų vystytojai – ilgalaikiais bendruomenių partneriais, prisidedančiais prie socialinės ir ekonominės gerovės. Šalia įsikūrę vėjo parkai vietos gyventojams atveria naujas galimybes – atsiranda nauji būdai gerinti gyvenimo kokybę, kurti geresnę aplinką bei stiprinti ryšius. Tarptautinė žaliosios energetikos įmonė „Ignitis renewables“ aktyviai siekia kurti šviesią kaimynystę su vietos gyventojais, prie kurių gyvenviečių statomi vėjo parkai, skirdama jiems finansinę paramą bei prisidėdama prie socialinės gerovės.

„Bendruomenės, šalia kurių veikia mūsų vėjo parkai, yra mūsų ilgamečiai partneriai, o joms teikiamas palaikymas yra daugiau nei finansinė parama. Kai šalia atsiranda vėjo parkas, jis gali tapti ne tik elektros energijos šaltiniu, bet ir galimybe bendruomenėms įgyvendinti savo idėjas: atnaujinti kelius ir apšvietimą, kurti naujus bendruomenės namus, įrengti sporto aikšteles, organizuoti kultūrinius renginius. Per pastaruosius metus mes matome, kaip vėjo energetika keičia bendruomenių gyvenimą – šiandien tai ne tik apie elektrą, bet ir apie geresnes gyvenimo sąlygas vietos gyventojams“, – sako „Ignitis renewables“ bendruomenių komandos vadovė Emilija Musteikytė.

Ką gauna bendruomenės, kurios gyvena šalia vėjo parkų?

Daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių vėjo parkai tapo ne tik elektros gamybos, bet ir teigiamų pokyčių simboliu. Iki šiol vietos bendruomenėms jau paskirstyta daugiau nei 900 tūkst. eurų siekianti parama, skirta svarbiems projektams. Šias lėšas bendruomenės panaudojo viešajai infrastruktūrai, kultūrai ir švietimui. 2024 m. skirta lėšų suma buvo dvigubai didesnė nei ankstesniais metais, o tai atspindi ne tik augančią bendradarbiavimo apimtį, bet ir besiplečiantį vėjo elektrinių sektorių.

Remiami projektai yra įvairūs ir atliepia skirtingus bendruomenių poreikius. Pavyzdžiui, Vydmantų gimnazijoje Kretingos rajone finansuota lauko klasė–kupolas, o Butkiškės kaime Kelmės rajone – bendruomenės susibūrimo erdvės atnaujinimas, kur gyventojai gali ne tik leisti laiką kartu, bet ir dalyvauti edukacinėse veiklose. „Ignitis renewables“ parama bendruomenėms apima ne vien infrastruktūros gerinimą ar erdvių kūrimą – ji prisideda ir prie kultūrinio paveldo išsaugojimo. Finansinė parama leis įgyvendinti unikalų projektą – išleisti knygą apie Pikelių miestelio istoriją. Ilgus metus kaupta medžiaga bus sutvarkyta ir publikuota, taip užtikrinant, kad svarbios žinios apie miestelio praeitį išliktų ateities kartoms.

„Vietos gyventojai mato apčiuopiamus pokyčius – naujus šaligatvius, atnaujintą apšvietimą ar bendruomenės renginius, jie žino, kad šis gerbūvis atsiranda dėka vėjo parko kaimynystės“, – dalijasi E. Musteikytė.

Ilgalaikė partnerystė: daugiau nei finansinė pagalba

Bendrovė siekia ilgalaikio bendradarbiavimo su vietos bendruomenėmis, investuodama į socialinės įtraukties projektus. Itin reikšmingi projektai – bendruomenių susibūrimų vietų įrengimas ir infrastruktūros gerinimas. Taip pat ir jų pritaikymas žmonėms su judėjimo negalia. Mažeikių rajone esanti Pikelių bendruomenė dalį paramos panaudojo bendruomenės namų pritaikymui lankytojams su judėjimo negalia. Bendruomenės centrai tampa atviresni ir patogesni visiems gyventojams – diegiamos patogesnės erdvės, gerinama infrastruktūra ir užtikrinamas fizinis prieinamumas. Tuo metu Jurbarko rajone esanti Rotulių bendruomenė parama skirta ir šildymo sistemos bendruomenės namuose įrengimui, kad vietos gyventojai galėtų vykdyti savo veiklas visus metus. Tai ypač svarbu žiemos sezonu, kai šiltos ir jaukios patalpos leidžia organizuoti renginius, užsiėmimus vaikams bei senjorams.

Dėmesys bendruomenėms apima ne tik infrastruktūros gerinimą, bet ir socialinių ryšių bei kultūrinės ir tautinės savimonės stiprinimą. „Ignitis renewables“ remia edukacines programas, skatina vietos jaunimo iniciatyvas bei prisideda prie kultūrinių renginių organizavimo. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Vydmantų filiale remiamos kultūrinės, edukacines ir sportinės veiklos, kuriose bendruomenės nariai gali lavinti savo įgūdžius. Tauragės rajono Lauksargių bendruomenė gautą paramą investavo į tautinių kostiumų pirkimą ir taip puoselės kultūrą bei džiugins bendruomenės narius.

Kasmetinė parama – pozityvūs ilgalaikiai pokyčiai

Kiekvienais metais bendruomenės gali teikti paraišką paramai gauti, todėl pokyčiai nesibaigia vienu projektu. Nuolatinė parama leidžia vietos gyventojams ir jų bendruomenėms patiems spręsti, kur ir kaip investuoti gautas lėšas.

„Vietos žmonės geriausiai žino, kas jų bendruomenei svarbiausia. Todėl skatiname juos teikti projektų idėjas, kurios atneštų ilgalaikę naudą. Tai gali būti ir mokyklų modernizavimas, ir nauji laisvalaikio centrai, ir bendruomeniniai renginiai, kurie suvienija žmones“, – teigia „Ignitis renewables“ bendruomenių komandos vadovė E. Musteikytė.

Toks požiūris į bendruomenių vystymą tampa pavyzdžiu visai Lietuvai. Kai atsinaujinanti energetika dera su socialine atsakomybe, laimi visi – tiek vietos gyventojai, tiek visa šalis, kuri juda tvaresnės ir stipresnės ateities link. Kiekvienas projektas tampa tvirtu pamatu, ant kurio auga ne tik infrastruktūra, bet ir žmonių pasitikėjimas, atsakomybė bei bendruomeniškumas. Bendruomenės, kuriose žmonės turi galimybę dalyvauti ir priimti sprendimus, tampa ne tik savarankiškesnės, bet ir tvaresnės, o tai yra kertinis akmuo, siekiant stipresnės šalies.

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content