Beveik desertas: valgyti apdairiai

Nuomonė, kad vaisių ir uogų galima valgyti, kiek tik norisi, ne visada teisinga. Ypač, jei gresia viršsvoris, tenka laikytis dietos ar mažinti saldumynų poreikį. Akivaizdu, vaisiai ir uogos organizmui yra naudingesni nei saldumynai. Tiesa, yra tokių, kuriuose gausu cukraus ir jais gardžiuotis patariama saikingai.
Šitiek cukraus?
Ne visos cukraus rūšys organizmui yra nedraugiškos. Riebalų formavimąsi įtaką daro sacharozė ir gliukozė. Jos greitai įsisavinamos ir ilgai susilaiko kraujyje. Yra ir kitos cukraus rūšys: fruktozė ir laktozė. Jas organizmas įsisavina lėčiau, o iš kraujo pašalinamos greičiau nei gliukozė. Be to, šie cukrūs dideliais kiekiais sulaikomi kepenų, todėl neperkrauna kraujo. Ypač daug fruktozės yra vaisiuose ir uogose. Pienas ir jo produktai turi cukraus – laktozės, kuri pagal savo savybes artima fruktozei. Vis dėlto, kai kuriuos vaisius rekomenduojama valgyti apdairiai. Bene didžiausias cukraus kiekis randamas manguose ir vynuogėse. 100 g mangų yra apie 14 g cukraus, be odelės – apie 8 g: 5,28 g sacharozės, 2 g fruktozės ir 0, 60 g gliukozės. Vienas vaisus įprastai sveria nuo 150 iki 750 g, todėl mėgaujantis juo organizmui tenka apie 46 ir daugiau gramų cukraus. 100 g vynuogių randama apie 15, 50 g cukraus: 0,10 g sacharozės, 7,80 g fruktozės ir 7,60 g gliukozės. Viena porcijų šių uogų – maždaug 20 – 25 g cukraus. Tai – ne išeitis, siekiantiems išventi viršsvorio. 100 g saldžių vyšnių organizmą aprūpina 11,4 g cukraus: 0,20 g sacharozės, 5,30 g fruktozės ir 5,90 g gliukozės. Mėgaujantis šiomis uogomis prarasti saiką labai lengva, nes suvalgius stiklinę jų į organizmą` patenka apie 18 g cukraus. Dar vienas vaisius, sukaupęs nemažai cukraus, – arbūzas. 100 gramų arbūzo randama 6 – 10 g cukraus: 2 g sacharozės, 4,3 f fruktozės ir 2,4 g gliukozės. Arbūzai itin naudingi organizmui, tad jų atsisakyti net turintiems viršsvorio nereikia. Tiesiog rekomenduojama valgyti ne daugiau 1 – 2 riekes vienu metu. O štai šaltojo meto karaliai persimonai 100 g yra sukaupę net 15 g cukraus, kurio didžiąją dalį sudaro gliukozė ir fruktozė, tačiau yra vertingi dėl didelio kiekio skaidulų, kurios padeda išvengti staigaus cukraus kiekio padidėjimo kraujyje.
Minimali dozė
Obuoliai (žalios spalvos), persikai, abrikosai, slyvos, kuriuose be fruktozės yra palyginti daug sacharozės, neapsunkina organizmo cukrumi. Yra ir tokių vaisių bei uogų, kuriuos dėl cukraus gausos galima valgyti be apribojimų. Tai – avokadai, braškės, gervuogės, avietės, melionai. Jie turėtų būti racione tų, kurių svoris didėja lengvai arba kurie mažai juda. Nuolatinis organizmo persotinimas cukrumi iššaukia hiperglikemiją – padidintą cukaus kiekį kraujyje, kas gali pakenkti kasos funkcijai. Taip pat cukraus perteklius neigiamai veikia žarnyną ir aterosklerozės vystymąsi. Kita vertus, cukrus irgi organizmui yra būtinas. Jis yra reikalingas normaliam kepenų, smegenų darbui, raumenų, o ypač širdies mitybai. Dar jis – nepamainomas greito energijos atkūrimo ir organizmo gyvybinių jėgų palaikymo šaltinis.
Suprantama, organizmui žalingas perdirbto cukraus nesaikingas naudojimas. Štai kodėl didžiąją jo dalį turėtume gauti natūraliu pavidalu, pvz., iš vaisių ar daržovių.
Vilma SRĖBALIŪTĖ
Asociatyvi nuotr.