Bibliobusas jau paruoštas išriedėti rajono keliais

Dar 2021-ųjų rugsėjo mėnesį Klaipėdos rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą uždaryti Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Kalotės, Tilvikų ir Daukšaičių filialus. Tačiau bibliotekos teikiamoms paslaugoms užtikrinti nuspręsta įsigyti bibliobusą. Už beveik 60 tūkst. Eur įsigytas bibliobusas jau stovi Jono Lankučio viešosios bibliotekos kieme ir yra paruoštas važiuoti rajono keliais. Penktadienį Gargžduose įvyko jo pristatymas.


Mobiliosios bibliotekos atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) L. Tučienė, J. Polekauskienė ir I. Tamašauskienė.

Pirmoji Vakarų Lietuvoje

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė atvirai sakė, jog realizuoti Mobiliosios bibliotekos idėją buvo tikras iššūkis, tad dabar smagu matyti jau rezultatą – įrengtą bibliobusą.

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Informacinių technologijų ir viešinimo skyriaus vedėja Donata Bijeikė akcentavo, jog turime, kuo džiaugtis ir didžiuotis – tai pirmoji mobilioji biblioteka Vakarų Lietuvos regione. „Bibliobuse paruoštos dvi visiškai kompiuterizuotos darbo vietos su būtina technine įranga, yra saugios lentynos knygų fondui. Veiks internetas, bus galimybė naudotis knygomis, periodiniais ir informaciniais leidiniais, spausdintuvu, kopijuoti ir skenuoti dokumentus“, – dėstė D. Bijeikė. Anot jos, tikslas – didinti teikiamų paslaugų prieinamumą visuomenei, stiprinti kaimo bibliotekas, o gyvenvietėse, kuriose nėra bibliotekų, teikti Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos paslaugas.

2021 m. gruodžio mėn. pradžioje buvo pasirašyta sutartis su viešuosius pirkimus laimėjusia, Vievyje įsikūrusia UAB „Autokonvert“, pagal kurią ši įmonė įsipareigojo už 58 927,00 Eur (Tarybos patvirtintas biudžetas buvo 60 000,00 Eur) per 6 mėn. (iki 2022 m. birželio 2 d.) įrengti, apipavidalinti ir pristatyti naują mikroautobusą „Renault Master“, kuriame dabar jau yra įrengta mobilioji biblioteka. Visos paslaugos vartotojams teikiamos tik pateikus skaitytojo pažymėjimą arba asmens dokumentą.

Dvejopi jausmai

Mobiliąją biblioteką, vairuotoją ir visus susirinkusiuosius pašventino Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas. Jis linkėjo sėkmingų kelių, daug skaitytojų, tačiau taip pat išreiškė užuojautą tiems, kurie dėl tokių pertvarkų netenka darbo: „Galėjo tuomet žmogus ateiti kada nori, o dabar galės tik nustatytu laiku.“

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus patarėja Jolanta Polekauskienė, vertindama Mobiliąją biblioteką, pasidžiaugė, kad idėja tapo kūnu: „Daug kalbėta apie uždarytus filialus. Taip, širdis skauda, patikėkite, ir man. Tačiau turime rinktis, ar vegetuojanti įstaiga, griūvanti, netvarkinga, be kompetentingų darbuotojų, ar vis dėlto formuojame kitą paslaugą ir turime puikią modernią biblioteką ant ratų su visomis įmanomomis paslaugomis. Manau, tai tik pirmas bibliobusas mūsų rajone. Tikiuosi, kad pasiteisins ir jų turėsime du, tris, keturis, penkis – koks bus poreikis. Sėkmingo starto! Tai bus laukiama paslauga visų namuose.“

Dvejopi jausmai apėmė sveikinimo žodį tarusią ir seniūnams atstovavusią Agluonėnų seniūnijos seniūnę Laimą Tučienę. Anot jos, sunku, kai uždaromi kultūros židiniai, tačiau iš kitos pusės sustoti vietoje negalime. Ji vylėsi, kad bibliobusas nebus tuščias ir sulauks skaitytojų.

Tebesiilgi filialų

Ar gyventojai džiaugiasi, kad vietos bibliotekų skyrius pakeis bibliobusas? Daukšaičių seniūnaitijos seniūnaitė Ilona Bliūdžienė „Bangai“ akcentavo, kad bibliobusas gerai, tačiau jis tik iš dalies kompensuos bibliotekos skyriaus uždarymą. „Labai negerai, kad vietos politikai nusprendė uždaryti filialą. Žinoma, galime važiuoti į Veiviržėnus. Vaikams, kurie lanko mokyklą, lyg ir ne problema, tačiau nuošalyje lieka vyresnio amžiaus žmonės. Juk į biblioteką jie ateidavo ne tik dėl knygų, bet ir pabendrauti, ramiai atsisėdus paskaityti spaudos ir pan. Dalis ir mokesčius prie kompiuterių susimokėdavo. Taip, aiškinama, kad bibliobusas užtikrins paslaugas, tačiau tai tikrai ne tas pats“, – įsitikinusi I. Bliūdžienė, kuri užsiminė, jog žmonės iki šiol ilgisi bibliotekos.

Tilvikų kaimo bendruomenės pirmininkas Tomas Ilginis atvirai sakė, kad bibliotekos skyriaus uždarymas paliko slogų įspaudą: „Anksčiau ir medicinos punktas buvo – jo neliko. Po to bibliotekos. O žmonės sensta, juk į biblioteką ateidavo ne tik paslaugų, bet ir susitikti, persimesti keliais žodžiais. Gerai, kad bent bibliobusas atvažiuos, tačiau paaiškinkite, kaip man, dirbančiam, jame apsilankyti. Juk atvažiuos darbo dienomis ir darbo valandomis, o biblioteka, kai veikdavo, tai prisiderindavo prie žmonių, priimdavo ir vėliau. Dabar juk bibliobuso vairuotojo neprašysiu, kad palauktų manęs iki 19 val.“

Mobilios bibliotekos grafikas

Mobilios bibliotekos paslaugos

Nemokamos:

  • Dokumentų į namus ir mobiliojoje bibliotekoje išdavimas.
  • Atsakymas į skaitytojų užklausas žodžiu, raštu ir telefonu.
  • Konsultavimas ieškant informacijos, informacijos paieška internete.
  • Spaudinių pristatymas į namus neįgaliesiems ir senyvo amžiaus žmonėms (jų pageidavimu).
  • Galimybė naudotis Microsoft Office programomis.
  • Interneto skaityklos paslauga.
  • Kompiuterinės įrangos naudojimas informacijai surinkti.

Mokamos:

  • Vartotojo pažymėjimo (bilieto) išdavimas.
  • Dokumentų spausdinimas.
  • Dokumentų kopijavimas.
  • Dokumentų nuskaitymas.
  • Dokumentų parsiuntimas iš kitų bibliotekų per tarpbibliotekinį abonementą.

Agnė ADOMAITĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių