Buhalterinės apskaitos centralizavimas: ar pribręsta?
Klaipėdos rajono savivaldybėje svarstomas klausimas dėl galimybės centralizuoti Savivaldybės įstaigų buhalterinę apskaitą. Tačiau kol kas jokių konkrečių sprendimų nėra priimta, tik analizuojamos alternatyvos. Kai kurių rajono įstaigų vadovai sako, kad tokios permainos nebūtų palankios įstaigų veiklai.
Siekiama Lietuvos mastu
„Vyksta tik diskusijos, kaip būtų galima Savivaldybės įstaigų buhalterinę apskaitą padaryti kokybiškesnę, o viena iš alternatyvų ir yra centralizuotas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Šiuo keliu jau nuėjusi ne viena šalies savivaldybė. Pasak šių savivaldybių, pagrindiniai šio žingsnio pliusai yra efektyvesnė finansų kontrolė, mažesnė klaidų tikimybė, geresnis ir spartesnis duomenų prieinamumas ir, be abejonės, kuo didesnis skaidrumas“, – „Bangai“ sakė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Rapalienė.
Anot jos, to būtent siekiama visos Lietuvos mastu. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Seimas pritarė Finansų ministerijos teiktam projektui, kuriuo buvo pasiūlyta viešojo sektoriaus apskaitai naudoti vieningą buhalterinę apskaitą. Buvo teigiama, kad vienoje duomenų sistemoje tvarkoma apskaita leistų išvengti skirtingų apskaitos programų, greičiau apdoroti gaunamus duomenis, o ir dirbti su vienoda programa buhalteriams būtų paprasčiau bei patogiau.
Savivaldybės įstaigų buhalterijos apskaitos centralizavimo galimybės dabar tik analizuojamos, svarstomos įvairios alternatyvos, konkrečių sprendimų priimta nėra.
Nenori bendrame katile
Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas sakė iš Savivaldybės neturįs jokių žinių apie buhalterinės apskaitos centralizavimą: „Tačiau kad Lietuvos mastu tai ruošiamasi įgyvendinti, teko išgirsti viename 8 val. trukusiame seminare apie vidaus kontrolę, ten buvo vis kartojama, jog tam ruošiamasi.“ Direktorius priminė, kad jau prieš kokius 20 metų buhalterijos buvo centralizuotos, tuomet esą metaforiškai kalbant teko išgyventi laikus, kai nebuvo centų net viniai nusipirkti. „Dabar turime vyr. buhalterį ir buhalterį. Darbo apstu, tą patvirtina ir auditoriai, kuomet tikrina. Kai buhalterija vietoje, galime iškart pasitarti, pasikonsultuoti, tai svarbu. Todėl buhalterijos centralizavimą vertinu neigiamai. Dabar aiškiai žinome savo biudžetą, būti bendrame katile… ne tas pats“, – įsitikinęs Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius E. Žiedas. Anot jo, jei jau svarstomi tokie dalykai, reikia būtinai įtraukti įstaigas į tokius procesus, apklausti, įvertinti visas aplinkybes.
„Tiesa, neseniai buvome gavę paklausimą apie kompiuterių inžinieriaus etatą, vėlgi, matyt, yra minčių centralizuoti. Skirtumas labai paprastas. Kai įstaiga turi savo tokį specialistą ir iškyla problema, jis atvažiuoja po penkių minučių. Kai bus centralizuota paslauga, pasakys, kad atvyks kitą savaitę. O mums reikia sprendimo čia ir dabar“, – aiškino poziciją E. Žiedas.
Iš pradžių – sudėtingiau
Sporto centro direktorius Vaidas Liutikas teigia, jog svarstymus centralizuoti biudžetinių įstaigų buhalterinę apskaitą vertina nei gerai, nei blogai: „Daug kur Lietuvoje tai vyksta. Žinoma, mums patogiau, kai buhalterija vietoje, juk kartais reikia ir skubių pavedimų padaryti, ir pan. Tad, manau, centralizavus buhalterinę apskaitą, pirmus metus būtų sudėtingiau dirbti, tačiau priprasime, labiau planuosime.“
Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė „Bangai“ sakė, jog yra kalbėję su kolegomis iš Klaipėdos, kitų rajonų, kur centralizacija jau įvykusi. Jų patirtis liudija, kad buhalterinės apskaitos centralizavimas sukelia daug nepatogumų. „Būna, jog reikia greitų sprendimų, pakeitimų dėl projektų, renginių. Kadangi mes esame aktyvūs projektų rašymo srityje, tai reikia ir pasikonsultuoti, centralizavimas darbą apsunkintų“, – neabejoja S. Bučnytė. Šiuo metu Gargždų krašto muziejuje yra vienas buhalterio etatas, kadangi yra ir filialų, tai darbo pakanka, juolab kad šiam darbuotojui tenka ir administracinio, organizacinio darbo.
Agnė ADOMAITĖ
buhalterinės apskaitos paslaugos