Dovilų etnokultūros centro įkurtuvės tolsta: rangovas neįvertino rizikos

Pernai rudenį planuotų įkurtuvių atnaujintame Dovilų etnokultūros centre diena tolsta. Į statybų aikštele paverstus kultūros namus nelinksmai žvelgia jų šeimininkai – kultūros darbuotojai, užsitęsęs remontas nedžiugina doviliškių, išsiilgusių renginių šurmulio. Dėl stringančių darbų rangovas UAB „Dangų centras“ kaltina rajono Savivaldybę, o ši – rangovą. Objekto kapitaliniam remontui skirta 283 tūkst. eurų.

Dėl užsitęsusio Dovilų etnokultūros centro remonto ginčijosi rangovų ir užsakovų atstovai.Be namų – negerai

Viešojoje erdvėje džiugi žinia, kad pradedamas Dovilų etnokultūros centro kapitalinis remontas, pasklido daugiau nei prieš porą metų. UAB „Projektų rengimo centras“ dar 2011 m. parengė techninį projektą. Buvo planuota pakeisti ir apšiltinti stogą, pakeisti medinę perdangą, apšiltinti fasadus, įrengti nuogrindą, pakeisti elektros instaliaciją, įrengti priešgaisrinę ir apsaugos signalizacijas, sutvarkyti šildymo ir vėdinimo sistemas, atlikti vidaus apdailos darbus.

Dovilų etnokultūros centro įkurtuvių laukia jų šeimininkai – kultūros darbuotojai. „Be namų negerai – negalime rengti renginių“, – sakė direktorė L. Kerpienė.Rajono Savivaldybė 2016 m. pasirašė darbų sutartį su viešųjų pirkimų konkursą laimėjusia UAB „Dangų centras“. Pastatas pradėtas remontuoti praėjusių metų sausį, o rugsėjį numatyta baigti. Kultūros darbuotojai laikinai prisiglaudė Dovilų pagrindinės mokyklos patalpose. „Buvo sudėtinga rasti vietą, nes turime daug senovinių daiktų, atspindinčių Klaipėdos krašto ir Žemaitijos regiono praeities dvasią, – kalbėjo centro direktorė Lilija Kerpienė. – Žadėjo pabaigti rugsėjį, bet realybė kitokia. Sakoma, namai – pragarai, tačiau be namų – negerai. Jau beveik pusantrų metų negalime organizuoti renginių.“

L. Kerpienė kartu su meno skyriaus vadovu Donatu Bielkausku kviečiami į rangovų ir užsakovų gamybinius pasitarimus. Jie klausosi nuolatinių ginčų, kartais pasakydami savo nuomonę, ką reikėtų koreguoti. Liūdnos situacijos liudytojai sakė, kad darbų sutartis pratęsta trečią kartą – dabar iki liepos mėnesio. Pasak pašnekovų, kasdien čia dirba 2–3 žmonės.

Ginčai darbų neišjudina

Praėjusio ketvirtadienio popietę „Bangos“ korespondentams atvykus į remontuojamą Dovilų etnokultūros centrą, plušančių statybininkų nepastebėta, tačiau viduje kažkas krebždėjo. Ne pelės – pamatėme darbininką.

Į pasitarimą susirinkus rajono Savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjui Algirdui Ronkui, vyriausiajai specialistei Aldonai Balčikonienei, UAB „Dangų centras“ direktoriui Robertui Pliupeliui, darbų vykdytojui Juliui Gerlikui, projektuotojai Eglei Raslavičienei ir kitiems už objektą atsakingiems darbuotojams, prasidėjo ginčai.

„Per mėnesį nuo praėjusio pasitarimo niekas nepasikeitė. Svarbiausia – stogas nebaigtas, – piktinosi A. Balčikonienė. – Kaminas neapskardintas, nesukelti rekoperatoriai, nesutvarkyti fasadai – darbai nejuda į priekį.“

„Apie 50 kvadratų stogo daugiau nei projekte nurodyta“, – atšovė J. Gerlikas.

„Mes tik ginčijamės per susirinkimus. Trečias protokolas, kuriame parašysime, kad nieko nepadaryta, – neatlyžo A. Balčikonienė ir pridūrė: – Objektas su 10 proc. rizikos – tai reikėjo įvertinti prieš viešuosius pirkimus.“

„Jūs piktnaudžiaujate mūsų tolerancija, – pridėjo A. Ronkus. – Visuose objektuose būna problemų, bet šiame esame įklimpę.“

Kodėl remontas stringa?

Projektuotoja E. Raslavičienė „Bangos“ korespondentei teigė: „Pastatas senas, ir prasidėjus remontui atsirado nenumatytų darbų, kuriems reikia lėšų ir derinimo. Vyksta ginčai dėl techninio projekto sprendinių, kurių keisti negalima. Be to, sunku rasti subrangovus, nes labai maža kaina numatyta – rinkoje darbų įkainiai stipriai padidėję.“

„Užsakovas nepripažįsta savo klaidų techniniame projekte, – tvirtino J. Gerlikas. – Pagal sutartį objektą turėjome baigti iki 2017 m. rugsėjo. Bet paaiškėjo, kad techninis projektas neatitinka faktinės situacijos. Ji buvo pratęsta iki šių metų kovo 3 dienos, bet daliai papildomų darbų susitarimas pasirašytas tik vasarį, todėl nespėjome. Sutartis pratęsta iki liepos 1 dienos.“ Jis akcentavo, jog remonto darbai stringa dėl finansų.

A. Balčikonienė tvirtino, jog pagrindinė priežastis, kodėl tolsta Dovilų etnokultūros centro įkurtuvės – nedirba rangovas. „Skundžiasi, jog nemokame už atliktus darbus (50 tūkst. eurų), betgi pratęsta sutartis neįsigaliojusi, nes įmonė nesumokėjo draudikams, – dėstė specialistė. – Viešųjų pirkimų konkursą laimėjęs „Dangų centras“ neįvertino dalies darbų ir patikino, kad už numatytą sumą viską padarys. Jeigu būtų pasiūlę didesnę kainą, nebūtų laimėję konkurso.“

A. Balčikonienė sakė, kad šią savaitę bus nuspręsta, ką daryti. „Jeigu rangovas nedirbs, nutrauksime sutartį – mums nuostolių nebus.“


KOMENTARAS
  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas Algirdas Ronkus:

    – Darbų sutartį teko pratęsti, nes rangovas labai vangiai dirbo ir neatliko darbų. Jo problema, kad darbų įkainiai pabrango. Eidamas į konkursą rangovas turėjo įvertinti savo galimybes: juk siūlo kainą, už kurią gali padaryti. Laimi rizikuojantys, tai yra siūlantys mažiausią. Tai numatyta Viešųjų pirkimų įstatyme. Tačiau už mažiausią kainą pasisiūliusiems gali nutikti visko: nepadaryti laiku, visai nepadaryti – bankrutuoti arba nekokybiškai atlikti. Šiuo atveju rangovas stipriai vėluoja, bet kokybė nepeiktina.

    Jo pasiūlyta kaina buvo mažesnė nei kitų. Buvo klausta, ar įvertino visas rizikas – prisiėmė riziką ir laimėjo konkursą. Taigi šiuo atveju iškilus nenumatytiems darbams yra 10 proc. rizika. Dalyvaujantieji konkurse privalo įvertinti savo galimybes – atlyginimus, prekių kainą ir galimą pelną. Painioje situacijoje esame atsidūrę: pasiūlęs mažiausią kainą rangovas apvylė. Spręsime, kokių veiksmų imtis, o tai priklausys nuo rangovų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių