Doviluose – prasmingi renginiai generolui A. Gelgaudui atminti ir Valstybės dienai pagerbti

Valstybės dienos proga Doviluose pristatomas žymios fotomenininkės L. Valatkienės kūrybinis projektas „Saga apie Lietuvą“

Dovilų etnokultūros centras pristato turiningą, prasmingą ir įvairiapusišką liepos 5–6 d. renginių programą, kurios centrinė ašis sukasi apie Kisinių kapinaitėse palaidotą 1830–1831 m. m. sukilimo vadą generolą Antaną Gelgaudą, įspūdingą fotomenininkės Lilijos Valatkienės meninę instaliaciją „Saga – žmogus“, gyvosios istorijos klubo „Pilsots“ pasirodymą, Tautiškos giesmės giedojimą, komandos N2 triukus iš mokslo pasaulio ir kt. Renginiuose – daug įvairių diskusijų pilietiškumo, bendruomeniškumo temomis, kulinarinio paveldo gardumynų, įdomių edukacijų, smagių koncertų.


Liepos 5 d.
18.00 val. Vakaras generolui Antanui Gelgaudui atminti
Pokalbis apie kovas dėl tėvynės laisvės Antano Gelgaudo laikais. Šiandienos aktualijos
Dalyvauja istorikas archeologas dr. Marius Jakelaitis, etnomuzikologas profesorius Rimantas Sliužinskas, etnomuzikologė docentė Halyna Pšeničkina (Ukraina)

Lietuvių karinės istorinės dainos
Priekulės KC folkloro ansamblis „Vėlingis“, vadovė Rūta Vildžiūnienė, Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblis „Lažupis“, vadovė Monika Norgėlienė

Ukrainiečių karinių istorinių dainų mokymai
Etnomuzikologas profesorius Rimantas Sliužinskas, etnomuzikologė docentė Halyna Pšeničkina (Ukraina)

Liepos 6 d. – Valstybės diena

11.00 val. Pėsčiųjų žygis generolui Antanui Gelgaudui pagerbti
Kelionė pėsčiomis nuo Dovilų iki Kisinių kaimo kapinaičių, kuriose palaidotas vienas iš 1830–1831 m. m. sukilimo vadų generolas Antanas Gelgaudas. Pakeliui sustojimai istoriškai įdomiose vietose: ant Dovilų tilto per Miniją, kelyje, kuriuo sukilėliai ėjo, keisdami stovyklavietę, kalva, ant kurios stovyklą buvo įsirengęs generolo Antano Gelgaudo bendražygis generolas Dezodoras Clopovskis. Žygį ves lietuvininkas Helmutas Lotužis.

16.00 val. „Saga apie Lietuvą“. Fotomenininkės Lilijos Valatkienės paroda
Į Dovilų etninės kultūros centrą liepos 6 d. atkeliauja unikali paroda, kurios autorė – žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė.
Paroda tyrinėja bene aktualiausią šiandienos Lietuvos problemą – gyventojų emigraciją. Pagrindine komunikacijos priemone šiame meniniame projekte tapo saga. Per paprastą sagą įtvirtinamas universalus pasakojimas. Projekto tikslas – iškelti sau ir visuomenei Lietuvos piliečių emigracijos klausimą, įvairiomis meninės raiškos priemonėmis paanalizuoti minėtą problemą ir paskatinti visuomenę diskusijai.
Projektui surinkta 1 milijonas 500 tūkstančių sagų, iš kurių ant darbo drabužių sukurta meninė instaliacija „Saga – žmogus“. Instaliaciją papildo šios idėjos autorės Lilijos Valatkienės ir dailininko Vlado Merečinsko sukurtas emigracijos žemėlapis iš sagų ir unikalus rašytojos Žemaitės portretas.
Dovilų etninės kultūros centro salėje iš sagų suformuota „emigracijos sala“. Šios instaliacijos tikslas – pasėmus rieškučiomis sagas, pajusti, suskaičiuoti ir įsivaizduoti emigracijos skaičius, kurie po tokio veiksmo ir diskusijų nebeatrodys vien plika statistika.
Edukaciją „Lietuviais esame mes gimę“ veda Globalios Lietuvos 2019 m. apdovanojimų laureatas – „Už sugrįžimą pokyčiams regionuose ir lietuvybės saugojimą kultūriniais pasakojimais“ Vytautas Jonas Juška ir menininkė Lilija Valatkienė.
Netradicinių meninių raiškų fone taip pat demonstruojama žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės meninių fotografijų paroda „Neparadinė Lietuva“.


17.00 val. Atminties gurkšnis. Pokalbiai prie kafijos.
Susitikimas su mokytoju, eseistu Vytautu Toleikiu.
Vytautas Toleikis – mokytojas, eseistas, kultūrininkas, inicijavęs ir vykdęs daugybę kultūros ir švietimo projektų, įvairiomis kultūros temomis nuolat publikuojantis straipsnius ir esė. Yra knygos „Pasakojimai prabudus“ autorius.
Gurkšnojant tradicinę lietuvininkų kafiją, megsis pokalbiai apie namų jausmą, apie tėviškės svarbą mūsų gyvenimuose.
Autoriaus knyga „Pasakojimai prabudus“ – tai neįprastai drąsūs, atviri, liūdni ir juokingi, gyvi ir skaidrūs atsiminimai apie gyvenimą XX a. 7–8 dešimtmečiais buvusiame Klaipėdos krašte, gimtuosiuose Barvuose (Šilutės rajone). Net išvykęs gyventi į Vilnių, jis sapnuodavo tik gimtąsias vietas, todėl knygoje, lyg prabudęs iš prisiminimų sapno, autorius aprašo to meto kasdienybę, artimuosius ir vietinius gyventojus, buitį, situacijas, galimybes ir pasirinkimus provincijos žmogui. O po kasdienybės paviršiumi atsiveria lietuviškojo identiteto formavimasis istoriškai unikaliu laiku kultūriškai unikalioje erdvėje – buvusiame Klaipėdos krašte. Šio regiono likimas knygoje užčiuopiamas per išnykusios vokiškosios kultūros palikimą ir vokiškąją tapatybę tebesaugančius gyventojus. Įsijausti ir suvokti kultūrinį savitumą padeda autoriaus vartojama šnekamoji kalba, tarmiški žodžiai, tam metui būdingi posakiai.

Lietuvininkų sietynai. Tautodailininkų Angelės ir Vytauto Raukčių darbų pristatymas

Domėjimasis Mažosios Lietuvos krašto kultūra tautodailininkams A. ir V. Raukčiams atveria vis naujus kelius kūrybai. V. Rauktys, restauruodamas Hugo Šojaus dvare išlikusius du vestuvinius sietynus, susidomėjo jais, jų paskirtimi, istorija.

18.00 val. Domanto Razausko ir Sauliaus Petreikio koncertas bažnyčioje

19.00 val. Bendruomeninis stalas. Sveikinimai doviliškiams

Tai jau tradicija tapusi kasmetinė doviliškių bendruomeninė sueiga prie šventinio simbolinio bendrystės ir vaišių stalo, kur dalijamasi ne tik duona ir kitomis gėrybėmis, bet ir dėmesiu šalia esančiam, gražiais darbais, sveikinimais, palinkėjimais ateičiai.

19.30 val. Gyvosios istorijos klubo PILSOTS X a.–XI a. buities ir karybos rekonstrukcijų pristatymai.
Prieš dešimtmetį susikūrusi Kuršių vikingų bendruomenė šiandien yra bene sparčiausiai progresuojanti komanda tarp Lietuvos gyvosios istorijos klubų. „Pilsots“ nariai pasižymi preciziškumu: karių kostiumai, papuošalai ir ginkluotė atkurti remiantis iš tikrųjų egzistavusiais pavyzdžiais, X–XI amžiaus kapų medžiaga.
Renginio metu klubo nariai ne tik pristatys X a.–XI a. buities ir karybos ypatumus, bet ir pavaišins karaliaus Mindaugo laikų patiekalu, pagamintu pagal unikalų receptą.

20.00 val. Palangos pučiamųjų orkestro koncertas
2020-aisiais profesionalios scenos meno įstaigos vardą susigrąžinęs „Palangos orkestras“ – vienas svarbiausių Palangos miesto kultūrinio identiteto kūrėjų. Nuo 1953 m. muzikuojantis kolektyvas tęsia antrą šimtmetį gyvuojančią, dar kurorto įkūrėjų Grafų Tiškevičių laikais pradėtą orkestrinės muzikos koncertų Palangos Birutės parke tradiciją, klausytojams pažįstamą „Orkestro vasaros“ vardu. Ypatingą dėmesį „Palangos orkestras“ skiria savo koncertinių programų kokybei, įvairovei ir Palangos miesto reprezentavimui. „Palangos orkestro“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas – Vygantas Rekašius.

Orkestro pasirodymo metu mažųjų šventės dalyvių laukia ypatingos vaišės, smagi staigmenėlė – MOKSLO DESERTAS, kuriuo vaišins profesionali mokslinių triukų komanda N2.

21.00 val. Tautiškos giesmės skrydis
Kviečiame visus kartu giedoti ir patirti vienybę giesmėje.

21.05 val. Mokslo šturmas. Komandos N2 triukai iš mokslo pasaulio
Mokslo šturmas – tai įspūdingas ir laiko patikrintas N2 komandos pasirodymas su nuolatos papildomu triukų asortimentu, kurie nustebins net skeptiškiausią žiūrovą.
Šio pasirodymo metu išvysite vizualiai įspūdingiausius eksperimentus iš viso mokslo pasaulio. Pradedama šluota – baigiama patrankomis.
Šturmas niekuomet nebūna toks pats, nes jo sudedamosios dalys nuolatos kinta. Štai keletas jų.
Daugiau deguonies. Su gamtos katalizatoriumi iš visko padarome sprogimą, net miltų!
Dramblio dantų pasta. 4 metrų aukščio putų stulpas. Užtektų ir drambliui.
Griaustinis. Iš kataklizminės reakcijos gimstantis ir iki 5 m siekiantis dūmų ir ledo stulpas.
Kamuoliukai. Tūkstantis spalvų šauna į orą, kai N2 susprogdina azoto užtaisą statinėje.


21.40 val. Vokalo grupės QUORUM koncertas
2005 m. susikūręs kolektyvas „Quorum“ yra vienintelė profesionali vyrų a cappella grupė Lietuvoje. Per savo gyvavimo istoriją ansamblis patyrė nemažai permainų – keitėsi sudėtis, meninė koncepcija. Pastaruoju metu „Quorum“ jau yra plačiai žinomas Lietuvoje kaip įvairių stilių muziką propaguojantis kolektyvas. Ypatingą sėkmę ansambliui pelnė savotiškos muzikinės ekskursijos – koncertai, aprėpiantys kelių muzikinių epochų kūrybą – nuo viduramžių iki mūsų laikų.
Vitalij Neugasimov (kontratenoras, meno vadovas)
Marius Turlajus (tenoras)
Dainotas Varnas (baritonas)
Gintautas Skliutas (baritonas)
Romanas Savickas (bosas)
Šarūnas Navickas (vokalinė perkusija)

Renginio metu vyks meninės, edukacinės veiklos ir kulinariniai pristatymai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content