Egzaminų baimę sukelia dideli lūkesčiai

A. VALAIČIO nuotr.: valstybinis lietuvių kalbos egzaminas „Vaivorykštės“ gimnazijoje.

 

Abiturientams jazminų žydėjimas nė motais – birželyje jiems didysis brandos egzaminų maratonas. Normalu, jog dvyliktokai prieš abitūrą jaučia stresą, tačiau baimė neturi trukdyti susikaupti ir blaiviai mąstyti. Tad ar verta naktis skirti ne miegui, o knygoms?

Stresą skatina nežinomybė

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė Ugnė Šimuliūnaitė teigė, jog egzaminų baimę skatina nesėkmės baimė: „Žmonės tiesiog bijo, kad egzaminas parodys, jog jie nėra tokie protingi, tokie geri, kaip manė. Žinoma, egzaminų rezultatai neturėtų nulemti savivertės, bet kartais nulemia, ypač kai esi geras mokinys.“ Pasak Ugnės, ji su savo emocijomis susitvarko, tačiau visgi kartais tiek jaudinasi, kad kelias dienas prieš egzaminą negali ramiai miegoti.

Paklausta, ar tenka naktinėti mokantis, Ugnė tvirtino, kad naktimis nėra linkusi mokytis. „Dažniau visą dieną praleidžiu prie knygų. Turiu gerą atmintį ir „kalti“ man niekada nereikėjo. Dažniausiai stengiuosi mokytis sistemingai ir tik nepavykus tai padaryti dar prie knygų pavakaroju“, – teigė ji.

Verčia jaustis menką

Abiturientė Rugilė Šateikytė sakė, jog jai egzaminų baimę sukelia dideli lūkesčiai: „Visų pirma noras pasiekti geresnių rezultatų, vėliau tėvų įsitikinimai neva „turi įstoti ten arba ten“, taip pat konkursinio balo sąlygos, kurių neįvykdžius galima labai lengvai neįstoti į VF (valstybės finansuojamą – aut. pastaba) vietą aukštojoje mokykloje, žinoma, elementarios bauginančios mintys prieš kiekvieną svarbų įvykį, kai bijai „susimauti“.“ R. Šateikytės nuomone, dvyliktokams baimę didina ir privalomas padarytas matematikos egzaminas. „Kai tau tos matematikos nereikia ir net tolimesnėse studijose ji nebus dėstoma, tačiau vis tiek privalu išlaikyti, jei nori įstoti į VF studijų programą (išskyrus menus)“, – sakė abiturientė.

Rugilė pripažino, jog prieš egzaminus baimę jaučia. „Kurį laiką atrodo, kad nieko čia tokio, juk mokeisi, viskas bus gerai, bet tie NEC‘o (Nacionalinio egzaminų centro – aut. pastaba) kabliukai kiekviename egzamine… Jie tik paskatina baimę ir verčia jaustis menką. Pavyzdžiui, prieš porą dienų lietuvių kalbos VBE malšinti stresą bandžiau įvairiais būdais, bet niekas nepadėjo, baimė „paėmė“ viršų (nors, kaip nekeista, pačioje egzamino salėje sėdėjau rami kaip niekad, matyt, dėl suvokimo, kad jau niekur nebepabėgsi)“ – pasakojo abiturientė.

Paklausta, ar naktis leidžia prie knygų, Rugilė teigė, jog tenka: „Išgeriu labai stiprios kavos, ant lovos susidedu n knygų su n spalvotų lapelių ir skaitau sau ir garsiai, ir pašnibždomis, ir tyliai mintyse. Naktis praleisti mokantis tekdavo tiek ruošiantis pamokoms, tiek egzaminams.“

Priklausomybė nuo ateities

Paklausiau „Vaivorykštės“ gimnazijos dvyliktoko Viliaus Urbono, kas jam didina baimę. Vaikinas teigė, jog labiausiai nežinomybė, nerimas, kad paklius būtent tokia tema, kuriai nesi pasiruošęs. „Jaučiu didelę baimę, nes nuo tų 3–4 valandų priklauso pusė žmogaus ateities. Nesijaučiu visiškai pasirengęs, pasikliauju savo gudrumu ir dažnu išsisukimu iš situacijos bendru išprusimu“, – atskleidė vaikinas.

Kaip įveikti nerimastį?

Iš pokalbių su abiturientais supratau, kad baimė yra stipriai įsišaknijusi, tačiau turėtų būti bent keli būdai, kaip ją įveikti. Rugilė stengiasi ją numalšinti gerdama valerijono lašų, judindama (drebindama) kojas, garsiai dainuodama, ant popieriaus lapo braižydama ratus, išeidama į lauką pakvėpuoti grynu oru arba išgerdama puodelį šiltos arbatos, valandėlei susitikdama su draugais, stengdamasi užmigti, paklausdama draugių, ar ir joms baisu ir tuomet sulaukusi teigiamo atsakymo lyg tam tikros paramos pasijaučia ramesnė. Vilius stresą numalšina pašaline veikla: sportu, vaizdo žaidimais, tačiau tai visiškai nepadeda. Jo manymu, turi priimti tą nerimą, su juo susitaikyti ir į visą situaciją žvelgti objektyviai. Ugnė stengiasi pasikartoti viską, ką yra primiršusi, ir šitaip įtikina save, kad tikrai daug žino.

Artimiausias valstybinis egzaminas birželio 19 dieną. Pirmuosius rezultatus dalis abiturientų turėjo sužinoti jau vakar.

Robertas MACIUS

„Jauniklių pastogės“ korespondentas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių