Energetinio naudingumo sertifikatas – svarbus dokumentas ar nereikalingas „popierizmas“?

Ar žinote, kad jei norite parduoti, išnuomoti būstą  Jūs turite turėti energetinio naudingumo sertifikatą. Būsto ar pastato energetinis naudingumas nustatomas remiantis apskaičiuotu per metus suvartojamu energijos kiekiu, kurio reikia įvairiems poreikiams, susijusiems su įprastu pastato naudojimu patenkinti. Jei apibrėžiant trumpiau – taip nustatomas pastato energijos suvartojimas.

Pastebima, kad daugeliui energetinio naudingumo sertifikatas atrodo kaip visai nereikalingas dokumentas. Kiti piktinasi, kad tai dar vienas valstybės institucijų sugalvotas „popierizmas“. Tačiau, jei kalbėsime, kad šis dokumentas padeda įvertinti būsto kokybę, daugelis turėtų pakeisti nuomonę. Juk kiekvienas iš mūsų norėtų gyventi būste, kuriam šildyti reikia daug mažiau išlaidų. Šio sertifikato tikslas – kad tiek būsto pirkėjas, tiek nuomininkas gautų objektyvią informaciją apie objektą.

Dažnai pirkėjai pirkdami būstą vadovaujasi savo subjektyvia  nuomone ir pamiršta pasidomėti reikiamais dokumentais. Panašu, kad prieš pirkdami namą nuomonės dažniau teiraujasi kaimynų, nei paprašo savininko pateikti reikiamus dokumentus. Tačiau, laikui bėgant  turėtų keistis žmonių nuomonė ir veiksmai. Juk būstas dažnai būna „viso gyvenimo“ investicija, tad raginame pasidomėti atsakingiau.

Žemiau pateikiame keletą atsakymų į dažniausiai kylančius klausimus.

Kokiai energetinio naudingumo klasei priklauso mano būstas?

Jei gyvenate senos statybos bute ir būdamas būsto savininkas iki šiol nepagerinote  buto energinių savybių  galime nuliūdinti, kad greičiausiai gausite žemiausios klasės sertifikatą. Tad tokį būstą parduoti žymiai sunkiau. Jei gyvenate naujos statybos bute ar name, greičiausiai energetinio naudingumo sertifikatą jau turite.

Kiek galioja energetinio naudingumo sertifikatas?

Pagal valstybės numatytą tvarką energetinio naudingumo sertifikato galiojimas gali  būti ne ilgesnis nei 10 metų.

Ar yra pastatų, kurių nereikia sertifikuoti?

Energetinio naudingumo sertifikatas nereikalingas:

  • kultūros paveldo statiniams;
  • maldos namams;
  • laikiniems pastatams, negyvenamoms patalpoms;
  • taip pat mažesniems nei 50 kvadratinių metrų pastatams;
  • pastatams kuriuose nuolat negyvenama (sodo ar poilsio paskirties pastatai).

Kokia energetinio naudingumo sertifikato kaina?

Kaip teigia įmonės UAB „Klaipėdos statybos kompanijos“ vadovas Ričardas Petrikauskas, sertifikavimo kaina apskaičiuojama kiekvienam individualiai. Sudėtinga pasakyti kainų ribas, nes jos gali skirtis skirtingiems projektams. Pavyzdžiui, ji gali priklausyti nuo pastato bendro ploto. Jei pastatas yra didelis, tai ekspertas sugaiš daugiau laiko skaičiuodamas, tad ir kaina bus aukštesnė. Taip pat skaičiuojami ir langų, sienų išmatavimai.

Per kiek laiko galima gauti energetinio naudingumo sertifikatą?

Šis dokumentas išduodamas gana greitai, per 1–5 darbo dienas. Po to kai pateikiate visus sertifikavimui reikalingus dokumentus. Kokie konkrečiai dokumentai reikalingi geriausia klausti sertifikavimą atliekančio eksperto.

Žymos: energetinio naudingumo sertifikatas, energetinis sertifikatas, energinio naudingumo sertifikatas, energetinis efektyvumas, energinis sertifikatas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių