Etnografinių regionų metai
Etnografinių regionų metais vyksta tęstinis „Lietuvos muziejų kelio“ programos projektas – „Liaudies meno grožis“. Visuomenė kviečiama susipažinti su regionų tautiškumo ypatybėmis. Lankytojus džiugina naujos ekspozicijos ir parodos, tradicinių amatų renginiai, susitikimai su tautodailininkais ir liaudies meno tyrinėtojais, unikalių projektų autoriais bei kitos kultūrinės akcijos.
Muziejuose – liaudies meno grožis
Kaip skelbia Lietuvos muziejų asociacija, projekte iš viso dalyvauja 67 muziejai. Žemaitijoje tokie renginiai muziejuose vyksta nuo liepos 13-osios, Mažojoje Lietuvoje – rugpjūčio 10–30 dienomis.
Gargždų krašto muziejus ateinantį pirmadienį, rugpjūčio 10 d., 18 val., kviečia į Agluonėnus. Čia esančioje lietuvininkų etnografinėje sodyboje vyks Onos Šimaitytės-Račkauskienės grafinių darbų parodos atidarymas. Dar po savaitės, rugpjūčio 22 d., Drevernoje, laivadirbio Jono Gižo etnografinėje sodyboje, muziejininkai rengia atvirų durų dieną – lankytojus supažindins su Mažosios Lietuvos amatais, papročiais, liaudies meno raštais.
Kaip mus informavo Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė, rugsėjo mėnesį muziejaus filialus lankys kilnojamoji paroda apie Mažosios Lietuvos istoriją ir kultūrą.
Talentingi Žemaitijos meistrai šiuo metu savo darbus demonstruoja rašytojos Žemaitės memorialiniame muziejuje Bukantėje (Plungės r.), o su gražiausiais žemaičių krašto žymių audėjų raštais galima susipažinti Viekšnių I-osios vaistinės muziejuje.
Kaip yra pastebėjęs Etnografinės kultūros globos tarybos pirmininkaks Virginijus Jocys, žemaičiai yra išlaikę ryškiausią tarmę, Užgavėnių papročius. Mažosios Lietuvos regiono savitumo atributas – kūrėnų ir burvalčių vėtrungės.
Šiandien jaunoji karta senuosius baltiškus ornamentus ir regionų puošybos elementus linkusi naudoti moderniuose vizualiniuose menuose.
Toks pašto ženklas
Viena iš svarbiausių Europos Sąjungos regioninės politikos krypčių yra regioninio, istorinio ir kultūrinio savitumo išaugojimas.
Lietuvos paštas Etnografinių regionių metus pažymi išleisdamas penkių pašto ženklų bloką, kuriuose pavaizduoti vyraujantys visų penkių Lietuvos etnografinių regionų tautiniai raštai. Tokie pašto ženklai apyvartoje pasirodė liepos 18-ąją. Filatelistų džiaugsmui kartu su šiuo pašto bloku išleistas pirmosios dienos vokas, o Vilniaus centriniame pašte vokai su naujais pašto ženklais antspauduoti proginiu pirmosios dienos datos spaudu.
Kiekvieno pašto ženklo nominalas – po 0,75 Eur. Visas bloko tiražas – 50 tūkstančių.