Europos Tarybos Ministrų komiteto posėdyje – ukrainiečių pasakojimai: 300 žmonių keturias savaites buvo laikomi mokyklos rūsyje

Lapkričio 13 d. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvavo Europos Tarybos Ministrų komiteto (ETMK) posėdyje, kuriame pristatė pagrindinius Lietuvos pirmininkavimo pasiekimus ir perdavė pirmininkavimą Liuksemburgui. Lietuvos kvietimu posėdyje dalyvavusios Černihivo r. Ivanivkos kaimo bendruomenės pirmininkė Olena Shvydka ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Inesa Antonenko pasidalijo patirtais išgyvenimais ir papasakojo apie regione Rusijos daromus nusikaltimus.

O. Shvydka buvo viena iš įkaitų, keturias savaites laikytų mokyklos rūsyje Jahidnės miestelyje netoli Černihivo, Šiaurės Ukrainoje.

Išgyvenusieji pasakojo, kad dalis belaisvių neištvėrė žiauraus okupantų elgesio, be vaistų, maisto ir gryno oro uždaryti tamsiose, tvankiose patalpose, į kurias miestelį okupavusių Rusijos pajėgų buvo suvaryti daugiau nei 300 žmonių.

Per kone mėnesį iki išlaisvinimo dienos, kai Rusijos pajėgos buvo išstumtos iš Jahidnės, mirė 10 įkalintų žmonių. Belaisviai fiksavo mirtis, užrašydami mirusio asmens vardą ir mirties datą ant rūsio sienos. Tarp įkaitų jauniausias buvo 6 savaičių kūdikis, dešimtys kitų vaikų ir keli pagyvenę žmonės, iš kurių vyriausiam – 93 metai.

Vienoje iš nedaugelio nuotraukų, padarytų vieno iš įkaitų išsaugotu mobiliuoju telefonu, matyti dešimtys žmonių, susigrūdusių ankštoje patalpoje.

Rūsyje nebuvo tualeto. Pirmąją savaitę belaisviai buvo priversti naudotis kibirais, netrukus sąlygos sausakimšame rūsyje pasidarė antisanitarinės.

„Prabėgo jau pustrečių metų, o gyvųjų liudininkų istorijos ir šiandien kelia šiurpą. Į klausimą, ką privalome padaryti, kad tai niekada nepasikartotų, mano atsakymas tik vienas: aiški Ukrainos pergalės strategija. Pagrindinis Lietuvos pirmininkavimo ETMK tikslas – remti Ukrainą ir jos žmones, besiginančius nuo Rusijos agresijos karo ir ginančius visą Europą, bei užtikrinti kaltininkų atsakomybę. Mums sunku savo patogiuose biuruose ar šiltuose namuose įsivaizduoti kasdienę ukrainiečių realybę – sugriautus namus ar ištisus kaimus, žuvusius artimuosius ar draugus, naikinamą tautinę tapatybę“, – pabrėžė G. Landsbergis savo pasisakyme, ragindamas Europą toliau nepailstamai remti Ukrainą.

Ministras įteikė ukrainietėms Europos Tarybos vėliavą kaip bendrų vertybių ir principų, kuriuos Ukraina gina savo krauju, simbolį ir nepaliaujamos paramos Ukrainai iki jos pergalės pažadą, o Komiteto nariams – tą pažadą primenančius marškinėlius.

ETMK posėdyje G. Landsbergis apžvelgė Lietuvos pirmininkavimo metu pasiektą pažangą – veiksmingo Specialaus tribunolo agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą tirti įsteigimą ir įsibėgėjusią Žalos registro Ukrainai veiklą, Lietuvos pastangas pritraukti į šį registrą naujų narių bei žingsnius link antrojo kompensavimo mechanizmo etapo – Reikalavimų vertinimo komisijos steigimo.

Pirmininkaudama Lietuva taip pat ypatingą dėmesį skyrė Ukrainos vaikų situacijai – jų gerovei Ukrainoje ir prieglobsčio šalyse bei saugiam į Rusiją deportuotų ar neteisėtai įvaikintų vaikų grąžinimui.

Perduodamas pirmininkavimo pareigas po Lietuvos ETMK vairą perimančiam Liuksemburgui, ministras išreiškė įsitikinimą, kad Lietuvos pradėti darbai siekiant Ukrainos pergalės bus tęsiami.

Lietuva pirmininkavo ETMK nuo 2024 m. gegužės 17 d. iki lapkričio 13 d., tai buvo antrasis Lietuvos pirmininkavimas nuo narystės ET 1993 m. pradžios. Per šešis pirmininkavimo mėnesius įvyko 49  pirmininkavimo renginiai, daugiausia Vilniuje ir Strasbūre, taip pat Niujorke, Helsinkyje ir Kišiniove.

Lietuvos pirmininkavimo programos įgyvendinimo ataskaita (anglų kalba).

URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas

Pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content