Faktai ir mitai apie mokesčių grąžinimą dirbantiems užsienyje
Mokesčių grąžinimas yra galimybė susigrąžinti permokėtus mokesčius dirbant užsienio valstybėje. Kiekvienais metais pasibaigus finansiniams metams darbuotojai privalo pateikti pajamų ir mokesčių deklaraciją, o sužinojus, kad mokesčiai buvo permokėti, asmeniui jie turi būti grąžinami. Deja, daugelis svetur dirbti išvažiavusių lietuvių vis dar nepasinaudoja šia galimybe. Tad ką reikėtų žinoti apie permokėtų mokesčių susigrąžinimą ir kokie mitai jį supa?
1. Susigražinus mokesčius iš užsienio, reikia sumokėti Lietuvos valstybinei mokesčių inspekcijai.
Mitas. Jei užsienio valstybėje mokesčiai jau buvo sumokėti, jokie prievoliniai ar mokestiniai įsipareigojimai neatsiranda ir už nieką mokėti nereikia. Kadangi Lietuva yra pasirašiusi dvigubo neapmokestinimo sutartį, Lietuvos piliečiams net ir susigrąžinus dalį ar visus sumokėtus pajamų mokesčius Lietuvoje neatsiranda papildomų mokesčių.
2. Susigrąžinęs mokesčius nebegalėsiu legaliai dirbti užsienyje.
Mitas. Mokesčių susigrąžinimas neturės jokios įtakos įsidarbinimo galimybėms, nes tai yra legali deklaracijos pateikimo proceso dalis, o pajamų ir mokesčių deklaraciją turi pateikti visi. Kalbant apie grąžinamus mokesčius svarbu paminėti, kad grąžinama tik permokėta pajamų mokesčių dalis, todėl tai nėra vertinama kaip mokesčių vengimas.
3. Nesinaudodamas tarpininko paslaugomis negaliu susigrąžinti savo mokesčių.
Mitas. Jūs galite susigrąžinti mokesčius ir pats kreiptis į užsienio valstybės mokesčių instituciją. Tačiau dokumentų pateikimas nėra vienintelė procedūra, su kuria teks susidurti, yra didelė rizika, kad deklaracija bus užpildyta neteisingai. Be to, daugelis valstybių dokumentus atsiunčia savo kalba, todėl privalote turėti puikias užsienio kalbos žinias, o jeigu mokesčių inspektoriams kils klausimų, turėsite patys žinoti, kaip atsakyti į jiems iškilusius klausimus. Dėl to rekomenduojama tik apsvarsčius visas šias aplinkybes patiems imtis mokesčių susigrąžinimo procedūros.
4. Susigrąžinęs mokesčius vis vien galėsiu pretenduoti į užsienio šalies senatvės pašalpą/pensiją.
Tiesa. Siekiant užsienyje pretenduoti į senatvės pašalpą/pensiją viso labo turite išdirbti užsienio valstybėje įstatymu numatytą laikotarpį. Tačiau neapsigaukite, nes kiekvienoje valstybėje egzistuoja ir atitinkami papildomi reikalavimai. Dažnai daroma klaida sumaišant socialinius ir pajamų mokesčius – susigrąžindami mokesčius jūs susigrąžinate tik pajamų mokesčių permoką, o tai reiškia, kad socialinių mokesčių susigrąžinti negalite. Dėl to senatvės pensijos arba pašalpos išlieka nepakitusios.
5. Neturėdamas visų reikiamų dokumentų vis vien galite pradėti mokesčių grąžinimo procedūrą.
Tiesa. Nors norint susigrąžinti mokesčius reikia pateikti reikalingus dokumentus, tačiau pasirinkus mokesčių grąžinimo paslaugas teikiančią įmonę, jos specialistai pradės mokesčių grąžinimo procedūrą ir tuo pat metu padės gauti reikalingus dokumentus. Kreipiantis dėl mokesčių grąžinimo pačiam, svarbu laiku išsiaiškinti, kokių dokumentų reikia, nes kiekvienoje valstybėje reikiamų dokumentų kiekis gali skirtis. Jeigu abejojate arba nežinote, ar jums pačiam pavyks gauti visus reikiamus dokumentus, rekomenduojama pasikonsultuoti su mokesčių srities specialistais. Pagrindiniai užsienio mokesčių institucijų reikalaujami dokumentai – pasas arba asmens tapatybės kortelės kopijos bei dokumentas apie uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius iš kiekvienos darbovietės.
6. Mokesčius galiu susigrąžinti iš bet kurios valstybės.
Mitas. Lietuvos gyventojai gali susigrąžinti mokesčius tik iš tų valstybių, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi dvigubo mokestinio išvengimo sutartis.
7. Užsienyje dirbau tik trumpalaikius darbus, todėl negalėsiu susigrąžinti mokesčių.
Mitas. Mokesčių susigrąžinimo galimybei nėra svarbu, kiek laiko buvo dirbama užsienyje. Pati suma kiekvienoje valstybėje yra nustatoma pagal jos mokesčių inspekcijos naudojamas formules. Dažniausiai atsižvelgiama į bendrąsias pajamas, kurios yra išskaičiuotos iš pajamų mokesčių sumos, ir į išdirbtą laikotarpį. Siekiant išsiaiškinti, kiek mokesčių buvo sumokėta, rekomenduojama naudotis mokesčių skaičiuoklėmis, kurias nesunkiai galima rasti internate.
8. Valstybėse mokestiniai metai prasideda skirtingu metu.
Tiesa. Siekiant susigrąžinti mokesčius, svarbu išsiaiškinti, nuo kada prasideda ir baigiasi mokestiniai metai, nes kai kuriose valstybėse galite pateikti prašymą mokesčiams susigrąžinti tik pasibaigus mokestiniams metams. Tarkime Kanadoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir daugelyje kitų Europos valstybių mokestiniai metai prasideda sausio 1 d. ir baigiasi gruodžio 31 d., tačiau, tarkime, Jungtinėje Karalystėje finansiniai metai trunka nuo balandžio 6 d. iki kitų metų balandžio 5 d., o Naujojoje Zelandijoje prasideda balandžio 1 d. ir baigiasi kovo 31 d.