Festivalis „Ženklai“: istorija, kultūra ir menas Priekulėje
Priekulės meno ir kultūros centras balandžio 9-11 d antrąjį kartą organizavo tarpdisciplininį viešųjų erdvių festivalį „Ženklai“. Festivalis skirtas pažinti ir įprasminti Klaipėdos krašto istoriją, tradicijas, paveldą, kūrėjų ir lietuvybės skleidėjų asmenybes bei veiklą, sudaryti prielaidas Mažosios Lietuvos kultūrinės atminties sklaidai, kuri vis dar yra mažai pažinta ir stokojanti platesnio pripažinimo šiuolaikinėje kultūrinėje aplinkoje.
Priekulės centre vykęs lauko reginys – vaizdo instaliacija „Sutartinai“ dedikuotas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybai, perteikiant jo meninę viziją ir simboliką šiuolaikinių technologijų pagalba. Vizualiai reginys patraukė savo gebėjimu sujungti praeitį ir dabartį, lyg senojo ir naujojo laiko gijos persipintų į vieną dvasinį audinį. Žiūrovas čia pajuto gyvą tradicijos alsavimą, stebėjo, kaip amžini simboliai įgauna naujas formas, o senieji raštai ir muzika tampa tiltu tarp praeities ir šiandienos. Tai kelionė, kurioje kiekvienas atrado dalelę savęs, pajuto šaknis ir tapo dalimi kažko didesnio nei jis pats.
Priekulės centrinėje gatvėje festivalį užbūrė grupė „Kamanių šilelis“ – lietuviškas indie folk duetas, apdovanotas Metų grupės titulu.
Istoriniame Priekulės pašte vyko vaizdo projekcijų instaliacija, kuri atspindėjo Klaipėdos krašto istorijos ženklus – rašytojų tekstų ištraukas, citatas, krašto vietovaizdžius, žmonių portretus. Išryškinant unikalią miestelio architektūrą.
Festivalyje „Ženklai“ Klaipėdos lėlių teatras kvietė patirti unikalų lauko reginį „Apie žuvis ir žmones“, kur susipina menas, ekologija ir giliai įsišaknijusios Mažosios Lietuvos žvejų tradicijos. Šis nepaprastas kūrinys, sukurtas talentingos režisierės ir dailininkės Gintarės Radvilavičiūtės, atskleidžia jautrų ir intriguojantį pasaulį, kuris ne tik džiugina akį, bet ir provokuoja gilius apmąstymus apie mūsų santykį su gamta. Remiantis Virginijos Rimkaitės dramaturginiu tekstu, pasakojama istorija, kurioje žuvys ir žmonės, skriejantys ir plaukiantys, suformuoja neatsiejamą ryšį.
Festivalyje aktorius Aleksas Mažonas pantomima ir kūno kalba perteikė knygnešių kovą už lietuvišką spaudą. Spektaklyje be žodžių atskleidžiama tautos švietimo istorija per mimiką ir judesį. Meninę atmosferą sustiprina Donato Bielkausko muzika ir skaitomi tekstai.
Drevernos milžino legenda atgimė per šviesos, garso ir judesio sintezę. Mistinė kelionė į vietos istoriją jungia tradicinius ir modernius meno elementus. Autoriai – Mimas Aleksas Mažonas ir kompozitorius Donatas Bielkauskas.
Festivalio metu susirinkusieji buvo kviečiami patirti teatro „Artyn“ emocijas teatrinėje improvizacijoje ,,Sirenos akys”.
Tikimasi, kad toks novatoriškas projekto pobūdis paskatins vietos bendruomenę labiau vertinti ir didžiuotis savo krašto tapatybe bei istoriniu palikimu. Siekiama, kad festivalis taptų vienu ryškiausių renginių priekuliškiams, aplinkiniams rajono gyventojams, svečiams bei išeiviams
Projektą organizuoja Priekulės meno ir kultūros centras, o finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Klaipėdos rajono savivaldybė.
Priekulės kultūros centro inf. ir nuotraukos




























