Gardžiuokimės… su gargždiške Vida Kuznecoviene

Mūsų sodo jauni šermukšniai kiekvieną rudenį užsidega sodriu raudoniu. Akys pasidžiaugdavo, o skrandžius įžūliai prisikimšdavo įvairūs paukščiai. Mat kaip tik virš mūsų sodybos eina praskrendančių paukščių takas, o ir vietinių varnų, šarkų netrūksta. Taigi jau rugsėjyje net gruodžio nelaukdami sparnuočiai smagiai puotaudavo, o mes tik pasirinkdavome kelias uogų kekes namų dekoravimui.

Išlaisvinti kulinarinę fantaziją turint tokį gražų šermukšnių derlių mums padėjo praėjusį šeštadienį Sodo šventėje gargždiškės Vidos Kuznecovienės surengtos šermukšnių uogienės su sūriu vaišės. Pirštelius apsilaižysi, tirpsta burnoje – šie ne vienąkart girdėti apibūdinimai apie gardų maistą tinka būtent Vidos verdamai šermukšnių uogienei. Kas jos šventėje ragavo, tas tikrai neapsigavo.

Vida linkėdama sveikatos mielai savo receptu pasidalijo su manimi, o ir su „Bangos“ skaitytojais. Aš jau pabandžiau! Manau, pavyko. Gardžiavimasis kartu su šeima uogienės šaukšteliu su traškiomis šermukšnio uogomis ir mėgstamo sūrio gabalėliu – kokią malonesnę akimirką gali besugalvoti rudens vakarą prie židinio?

Susiruošus virti uogienę kyla klausimas, kaip pašalinti vaisių kartumą? Prisirinkus paprastojo šermukšnio vaisių, jų kartumą galima pašalinti. Surinktas uogas galima paberti šaltoje pastogėje. Peršalę ir apvytę šermukšnių vaisiai neteks kartumo, tiks desertui. Kitas būdas – atšaldyti maždaug dvi paras šaldiklyje, paskui staigiai perpilti verdančiu vandeniu. Arba panardinti į verdantį 2,5–3 proc. valgomosios druskos tirpalą, paskui nuplauti šaltu vandeniu.

Vida sako, kad daugiau kartumo turi laukiniai šermukšniai, o savo sodo šermukšnius geriausia paragauti pačiam ir apsispręsti dėl kartumo.

Reikės 4 kg šermukšnių uogų, 3 kg cukraus, 1 l vandens.

Uogas nuplauti ir supilti į puodą. Iš cukraus ir vandens išvirti sirupą. Karštą sirupą užpilti ant šermukšnių, pamaišyti, palikti parai. Kitą dieną pakaitinti iki virimo ir vėl palikti parai. Trečią dieną užvirti ir graibant putas pavirti apie 15–20 min. išpilstyti į iškaitintus stiklainius.

Jeigu norima tirštesnės uogienės, galima naudoti tirštinamąjį uogienių mišinį.

Vilija BUTKUVIENĖ

Aut. nuotr.

Šermukšnių vaisiuose yra 4–6 proc. cukrų (kurių 95 proc. monosacharidai), 1,8–3,6 proc. organinių rūgščių (obuolių, vyno, gintarinės ir sorbininės), iki 1 proc. pektinų, 0,3 rauginių medžiagų, 20–160 mg % C vitamino, 3–18 mg % karotino, iki 400 mg % P vitamino, 1 mg % K1 vitamino, 2,1 mg % E vitamino, 1–1,7 mg % geležies, taip pat jodo, cinko, magnio, vario, eterinių aliejų, amino rūgščių. Sėklose yra 15–22 proc. džiūstančio riebiojo aliejaus ir glikozido amigdalino. Verdant vaisius amigdalinas suskyla. Vaisių preparatai medicinoje naudojami kaip polivitamininė priemonė ir vaistinė žaliava.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content