Gargždiškis 15-osios E. Vicherto premijos laureatas ateitį sieja su informatika

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.: 15-osios E. Vicherto premijos nugalėtojas, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistas M. Riekašius didžiosiomis savo vertybėmis įvardija šeimą, laisvę, žinias.

15-ąją Ernsto Vicherto premiją „Jaunasis talentas“ šiemet pelnė Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistas Martynas RIEKAŠIUS už mokslo pasiekimus. Dėl šios premijos varžėsi dar penki pretendentai.
Dalyvavimas mokslo olimpia­dose M. Riekašiui – ne išimtis, o taisyklė. Ne vienoje jų tapęs prizininku, gimnazistas sako: „Nepabandęs – nelaimėsi.“ Tarp svarbiausių jo pasiekimų – 1-oji vieta Dr. Juozo P. Kazicko moksleivių (9–12 kl.) programavimo finaliniame konkurse, sidabro medalis 2025 m. Lietuvos mokinių informatikos olimpiadoje II gimnazijos klasių grupėje bei dvi pergalės 2024–2025 mokslo metų „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ finaluose 10 ir 11 klasių grupėse.
Apie konkursų patirtis, mokymosi kasdienybę ir ateities planus – pokalbis su Ernsto Vicherto premijos laureatu Martynu.
Mokslas ir konkursai – kasdienybė
– Ką tau reiškia Ernsto Vicherto premija? Kaip sužinojai apie ją?
– Apie premiją „Jaunasis talentas“ praeitais metais sužinojau iš tėvų, jų paskatintas užsiregistravau. Šiemet dalyvavau premijos konkurse antrą kartą. Šios premijos laimėjimas man yra įvertinimas, rodantis, jog einu teisingu keliu.
– Ką veiki laisvalaikiu, kai nesimokai? Galbūt mokslas ir yra Tavo laisvalaikis?
– Laisvalaikiu daugiausia skaitau knygas, programuoju ir žaidžiu vaizdo žaidimus, dar dalyvauju protmūšiuose.
– Nuolat išbandai savo žinias olimpiadose, konkursuose. Kaip visur spėji?
– Didžioji dalis konkursų, kuriuose dalyvauju, yra suderinti taip, jog visur spėčiau. Tačiau ne visiems užtenka laiko pasiruošti.
– Ar dažnai Tave tėvai motyvuoja mokytis, skatina?
– Tikrai motyvuoja, tikrai skatina. Neskatinamas tikrai mažiau būčiau pasiekęs. Dalyvavimas olimpiadose yra kaip kombinacija mano tėvų skatinimo ir mano paties noro.
– Kokia Tavo paslaptis mokantis? Ar kiauras paras sėdi prie knygų, o gal tai Dievo dovana?
– Daugumą dalykų pavyksta gana lengvai išmokti, su kitais gal reikia šiek tiek daugiau pasistengti, tačiau tikrai nėra taip, jog mokyčiausi 24 valandas per parą.
– Prieš porą metų dėl gerų mokymosi rezultatų Tave perkėlė iš 6 klasės į 8. Ar nebuvo sunku persiorientuoti, mokytis su vyresniais?
– Ne, nebuvo. Mokytojai pasikeitė, tačiau iš esmės viskas daugmaž liko taip pat. Galbūt buvo šioks toks amžiaus skirtumas, vis dėlto draugų susiradau.
– Ką galėtum patarti tiems, kurie nesimoko taip gerai?
– Paslapčių kažkokių nėra. Svarbiausia – kažko nesupratus greitai nepasiduoti ir toliau siekti savo tikslo.
– Kas tave labiausiai įkvepia?
– Konkretaus autoriteto neturiu, tačiau labiausiai mane įkvepia šeima.
– Kaip žadi panaudoti Ernsto Vicherto premijos piniginį prizą, kuris yra 500 eurų.
– Dar nesu apsisprendęs, kaip naudingiau premiją panaudoti.
Patirtys televizijoje ir pasiryžimai
– LRT laidoje „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ laimėjai 10 ir 11 klasių finaluose. Kaip apibūdintum patirtį šioje laidoje?
– Vien tik teigiamos patirtys. Savo amžiaus kategorijoje (10 klasėje) stengiuosi laimėti, o toliau dalyvauju labiau dėl smagumo. Palaikyti dažniausiai atvažiuodavo šeima, kartais ir klasiokai.
– Projekte dalyvavai ir penktoje klasėje, dar karantino laikotarpiu. Kaip skyrėsi ši patirtis?
– Pirmą kartą trūko patirties, todėl mažiau ir pasisekė. Dabar turiu daugiau įgūdžių, tad šiek tiek lengviau. Atsimenu, buvo tokie skydeliai ir tą dieną reikėjo pasidaryti COVID testą. Taip pat labai stipriai buvo apribotas palaikančiųjų skaičius – tik tėvai galėjo dalyvauti.
– Ką planuoji veikti po mokyklos?
– Planuoju studijuoti Delfto universitete, Nyderlanduose, nes tai itin gerai vertinamas universitetas Europos Sąjungoje, kurį renkasi nemažai lietuvių.
– Kodėl informatika?
– Tai yra dalykas, kuris mane labiausiai domina ir geriausiai sekasi. Informatika man artima, nes ji yra glaudžiai susijusi su kūryba, mokslu ir dizainu. Labiausiai domina programavimas, žaidimų kūrimas.
– Kadangi žadi sieti savo ateitį su informatika, ką manai apie dirbtinį intelektą (DI)? Ar tai labiau galimybė, ar pavojus?
– Visos galimybės tampa pavojais, jeigu jos netinkamai naudojamos. Bet manau, jog dirbtinis intelektas yra labiau galimybė. Naudojant DI reikia ir pačiam kažką gebėti, nes žmogus, kuris naudojasi vien dirbtiniu intelektu, yra lengvai juo pakeičiamas.
– Kitais metais turėsi laikyti tarpinius brandos egzaminus. Kaip vertini naująją tvarką?
– Iš dalies tai nėra visiems patogu, nes reikia laikyti daugiau dalykų negu valstybiniuose brandos egzaminuose, bet iš dalies gerai, nes ne viskas yra sukrauta į vienus metus.
Kalbėjosi
Juras MIZGERIS
Jaunųjų korespondentų klubo narys


Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojama 500 eurų premija siekiama pagerbti ir įamžinti žymaus Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo, teatro įkūrėjo, krašto rašytojo, teisėjo Ernsto Vicherto (1831−1902) atminimą. Nuo 1860 m. jis trejus metus dirbo apskrities teismo teisėju Priekulėje (čia teko išspręsti apie keturis tūkstančius bylų), laisvalaikiu buvo subūręs teatro mėgėjų grupę.
Klaipėdos rajono savivaldybė E. Vicherto premiją įsteigė 2011 m. Šia premija apdovanojami rajono moksleiviai, pasiekę geriausius rezultatus meno, mokslo, sporto srityse bei visuomeninėje veikloje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content