Gargždų greitoji medicinos pagalba – jau centralizuota
Nuo liepos Lietuvoje pradėjo veikti centralizuota Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnyba. 48 iki šiol šalyje veikusios stotys virto viena organizacija, viena įstaiga, kurios būstinė Kaune, iš viso yra 5 filialai. Gargždų Greitosios medicinos pagalba priskirta būtent Klaipėdos filialui. Kaip keisis pacientų aptarnavimas, kokia šios reformos nauda?
Atkreipiamas dėmesys, kad ir po naujos tarnybos sukūrimo GMP išsikviesti visą laiką galima trumpuoju skubiosios pagalbos numeriu 112. Neskubią medicininę informaciją ar konsultaciją gauti galima telefono numeriu 113.

Keli darbuotojai išėjo
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangą“ patikino, kad šios reformos esmė – visas Lietuvos rajonuose, miestuose veikusias Greitosios medicinos pagalbos stotis, padalinius apjungti į vieną tarnybą. „Nuo šiol Greitoji medicinos pagalba nebepavaldi Gargždų PSPC“, – sakė P. Serapinas.
Darbuotojai perėjo į centralizuotą tarnybą, iš viso – 25. Du darbuotojai išėjo dėl amžiaus, tad nebuvo perkelti, 1 vairuotojas taip pat išėjo, dar du darbuotojai, kurių darbas Gargždų Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje nebuvo pagrindinis, taip pat išėjo. „Viskas buvo rengiama pagal planą, procesas truko daugiau nei puse metų“, – pastebėjo Gargždų PSPC vyr. gydytojas. Anot jo, jam, kaip vadovui, kuo mažiau padalinių, tuo iš vienos pusės lengviau, tačiau iš kitos pusės – kuo didesnė sveikatos priežiūros įstaiga, tuo daugiau finansų, tuo lengviau lėšas perskirstyti sunkesniu momentu: vienu laikotarpiu iš vienur panaudojamos, kitu – iš kitur. Taigi, centralizavus kažkokį įstaigos padalinį tokios galimybės yra prarandamos.
Vienodi standartai
Gyventojams artimiausiu metu mažai kas keičiasi, iš esmės – niekas. „Tačiau tolimoje ateityje, tikėtina, kad turėtų pagerėti situacija, bus suvienodinti paslaugų teikimo standartai visuose rajonuose, net atokiausiuose kraštuose. Gyvenantys tolimame rajone turės galimybę gauti tą paslaugą per tą patį laiką kaip ir kiti. Taip yra deklaruojama, to siekiama. Būtų vienodi ir paslaugų teikimo standartai, nuo įrangos iki vaistų ir kt. procedūrų. Aišku, viskam reikia laiko, praeis metai, kiti, Latvijoje ir 10 metų parėjo…“ – kalbėjo P. Serapinas, kuris apibendrindamas teigė, kad ši reforma turėtų pasiteisinti, nes iki šiol buvo daugybė įstaigų ir kas kaip sugebėjo, tas taip dirbo.
Sujungiant iki šiol veikusius atskirus GMP padalinius ir tarnybas į vieną tarnybą siekiama sukurti vieningą GMP brigadų tinklą, kuris padengtų visą šalies teritoriją, o paslaugos būtų teikiamos koordinuotai ir operatyviai vadovaujantis vienodais kokybės standartais. GMP pertvarkos įgyvendinimą koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija.
Teks tvarkyti automobilius
Klaipėdos filialo vadovė Nijolė Dambrauskienė antrino, kad pacientams niekas kol kas nesikeičia. Klaipėdos rajone kaip dirbo trys brigados, taip ir dirbs: dvi Gargžduose, viena Priekulėje. „Tačiau gavome netvarkingus automobilius, nepakankamai prižiūrėtus, tad reikės investicijų jų remontui. Reikės juos sutvarkyti, kad galėtume dirbti normaliai“, – kalbėjo N. Dambrauskienė.
Birželio 30-oji buvo paskutinė darbo diena 46 metus Gargždų greitosios medicinos pagalbos tarnyboje dirbusiai Genovaitei Kubilienei. „Man išeiti į pensiją nesunku, juk palieku dirbti jaunimą, o mums dabar reikia pasidžiaugti: užsiimti daržais, gėlėmis, kelionėmis, poilsiu“, – šypsodamasi sakė ji. Paklausta, kaip vertina įvykusią reformą, atsakė: „Kol kas sunku vertinti. Medikų darbas nesikeičia: kaip važiavo pas pacientus, taip ir važiuos. Keičiasi tik vadovybė. Pacientui tai jokio skirtumo.“
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, GMP tarnybos kūrimas yra didžiausias sveikatos apsaugos įvykis per pastaruosius dešimt metų: „Buvome likę bene paskutiniai Europoje, kurie vis dar teikė greitąją pagalbą decentralizuotai. 48 stotys, 48 organizacijos per trumpą laiką turėjo virsti vienu kūnu, viena įstaiga, viena organizacija.“
Agnė ADOMAITĖ