Gargždų knygynui ieškos naujų šeimininkų

Gargždų knygynas – ant permainų slenksčio. Klaipėdos rajono savivaldybė ir privatūs akcininkai jau apsisprendė išparduoti visą akcijų paketą ir pačioje miesto širdyje atlaisvinti 159 m² komercinės paskirties patalpas. Optimistiškai tikimasi, kad jose įsikurti ryšis kurios nors iš didžiųjų šalies leidyklų filialas. Tačiau vienintelio rajone knygyno era po penkių dešimtmečių gali ir baigtis. Mat per penkerius metus pirkėjų skaičius čia sumažėjo per pusę.

Vertina akcijas

UAB „Gargždų knygynas“ valdo šeši akcininkai. 46 proc. akcijų turi Klaipėdos rajono savivaldybė, kuri yra stambiausioji akcininkė. Likusius 54 proc. akcijų turi privatūs fiziniai asmenys. Visi jie – buvę ar esami knygyno darbuotojai. Ypač komercinei veiklai patrauklioje Klaipėdos gatvės vietoje knygynas veikia nuo 1966 m.

Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Gerdauskis „Bangą“ informavo, kad sprendimą parduoti turimą akcijų paketą Savivaldybės taryba priėmė prieš metus. Tokį patį sprendimą yra priėmę ir penki privatūs akcininkai. „Kol kas nėra apskaičiuota, kiek vertos knygyno akcijos. Beveik metus ieškojome įmonės, kuri norėtų ir galėtų atlikti tokį vertinimą. Neseniai vertintoją pavyko rasti ir tikimės, kad netrukus galėsime skelbti pirmąjį aukcioną. Nuo akcijų įvertinimo priklausys pradinė kaina. Tikimės, kad ji gali šoktelti dvigubai ar net trigubai“, – įvardijo M. Gerdauskis.

Optimizmo pardavėjai kupini vien dėl komercinei veiklai patrauklios pastato vietos. Tačiau M. Gerdauskis priminė, jog verslą įsigyti gali ne tik knygynus steigiančios leidyklos, bet ir bet kokią kitą veiklą plėtoti norintys asmenys. „Verslui fantazijos šiais laikais netrūksta, o knygyno moterims fantazija jau išseko“, – prasitarė Savivaldybės administracijos atstovas.

Anot jo, jau kurį laiką knygynas dirba „ant nulio“ ir Savivaldybė iš turimų akcijų dividendų negauna.

Perspektyvus vargšas

UAB „Gargždų knygynas“ direktorei Barborai Burbienei taip pat beliko apgailestauti, kad praėjus 48-eriems metams knygynui gresia uždarymas. Jau dabar klientai perspėjami, kad knygyne nebepriimama Visuotinės lietuvių enciklopedijos 25 tomo prenumerata. Nežinoma, ar iki rugsėjo bebus kur enciklopedijas atsiimti. B. Burbienė tikisi, kad knygyno likimas iki tada jau bus išspręstas.

Šiuo metu knygyne bedirba dvi iš penkių buvusių darbuotojų. Visi privatūs akcininkai – pensininkai. Anot B. Burbienės, po šitiek knygynui atiduotų dešimtmečių ir jai pačiai norisi poilsio. Juolab kad finansiškai išlaikyti verslą nėra lengva. „Šaltuoju sezonu per mėnesį už šildymą mokame iki 3000 Lt. Prieš keletą metų buvo atliktas kosmetinis pastato fasado remontas, tačiau kapitalinio remonto reikia vidaus patalpoms. Prekybos salė teužima 65 m², o visos patalpos yra net 159 m². Viskam pertvarkyti reikia kapitalo“, – teigė direktorė.

Investuoti į esamą knygyną trukdo gerokai sumažėjęs verslo pelningumas. B. Burbienė skaičiavo, kad nuo 2009 m. metinė apyvarta smuktelėjo dvigubai. Apie dividendus akcininkai nuo tada nebesvajoja. Knygyne iki šiol nėra kompiuterinės apskaitos – darbuotojos pardavimų duomenis veda rankomis. Tačiau apyvartai, anot B. Burbienės, kirtį davė ne tik krizė, bet ir internetinė prekyba.

Poreikis yra

Gargždų knygyne daugiausia vaikų, grožinės, psichologinės literatūros. Pirkėjų gretose rikiuojasi ne tik vyresnioji, bet ir jaunesnioji gargždiškių karta. Anot B. Burbienės, Gargžduose nėra aukštųjų mokyklų vadovėlių poreikio, retai perkama ir filosofinių veikalų. Tačiau rugsėjį knygyne įprasta pratybas perkančių mokinių apgultis. Tai pelningiausias įmonei mėnuo. B. Burbienė neigė, kad Gargžduose knygos lentynose dūli. Priešingai – knygynas pagal sudarytas sutartis su leidyklomis nuolat gauna naujausių knygų.

Ji taip pat patvirtino, kad kai kurios knygos čia pigesnės nei didmiesčiuose ir net elektroninėse knygų parduotuvėse. „Pavyzdžiui, antroji Roberto Petrausko knyga „Lemtingi sprendimai“ Klaipėdoje kainuoja 99 Lt, o pas mus – 85 Lt. Knyga „Daktarės Filomenos Taunytės priimamasis“ irgi pigesnė šešiais litais – 39 Lt“, – vardijo B. Burbienė. Neretai atliekami ir individualūs knygų užsakymai.

Direktorė prasitarė neoficialiai teiravusis kelių didžiųjų leidyklų, ar Gargždai yra perspektyvus miestas knygynų filialams steigti. Tačiau prognozės buvo nuviliančios. „Gargždai yra Klaipėdos priemiestis, o Klaipėdoje knygynų netrūksta. Tačiau man būtų gaila, jei Gargždai liktų be knygyno. Jo poreikis pas mus yra“, – įsitikinsi direktorė. Visgi, anot jos, perspektyvios patalpos gali sudominti visai kitos srities verslininkus.


  • Albinas KLIZAS, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas:

    – Esu tos nuomonės, kad tokį šviesos žiburėlį Gargžduose reikėtų palikti. Juk visi su šiuo knygynu užaugome, visi jį žinojome. Savivaldybės taryboje sprendimus daugiausia priima verslininkai, kurie skaičiuoja, ar verslas apsimoka, ar ne. Tačiau pedagoginiu požiūriu knygynas turėtų likti.

  • Jonas DROMANTAS, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas:

    – Taryboje diskusijos dėl knygyno akcijų pardavimo buvo kilusios pernai ir dauguma buvo už tai, kad jas reikia parduoti. Nuostolingai įmonė negali veikti, o jei dabartiniai akcininkai nesugeba vystyti verslo, reikia jį duoti kitiems. Tikėkimės, kad knygyno vietoje naujieji savininkai „Saliuto“ neatidarys. Juolab kad ir į pardavimo sąlygas galima įrašyti punktą, jog pastate turi išlikti knygynas. Knygų pirkimo poreikis yra, tad galbūt ateis nauji akcininkai – berniukai ar mergaitės spindinčiomis akimis, kurie greičiau bėga ir greičiau padaro.

    Savivaldybės funkcija nėra vystyti verslą, todėl skaudančia širdimi turime jį atiduoti tiems, kurie sugeba.

  • Lilija TOLBATOVA, UAB „ALG knygynai“ generalinė direktorė:

    – Planuodami knygynų tinklo „Pegasas“ plėtrą regionuose, artimiausiu metu siekiame naujus knygynus atidaryti tik franšizės pagrindu. Būtent tokiu būdu prieš mažiau nei dvi savaites duris atvėrė naujausias „Pegaso“ knygynas Biržuose. Aktyvi plėtra franšizės pagrindu šiais metais numatoma ir toliau, taigi ieškome partnerių ir kituose Lietuvos miestuose bei mažesniuose miesteliuose. Aktyviai analizuojame situaciją daugelyje šalies regionų ir bendraujame su vietos verslininkais, kuriems būtų įdomus knygynų verslas, tačiau Gargžduose kol kas konkrečių kontaktų nesame užmezgę. Bet kokiu atveju patys knygyno Gargžduose akcijų pirkime dalyvauti neketiname, tačiau dar šiemet planuojame atidaryti ir daugiau knygynų franšizės pagrindu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių