Gargždų krašto muziejus keisis neatpažįstamai

(Iš dešinės) Gargždų krašto muziejaus istorikė K. Skiotytė, direktorė S. Bučnytė ir vyriausioji fondų saugotoja K. Kisieliūtė džiaugiasi, jog turi itin vertingų eksponatų.

 

Tarpukario ekspozicija trauks žaismingumu

Kitąmet Gargždų krašto muziejus švęs veiklos dešimtmetį. Šia proga sumanyta neatpažįstamai pakeisti ekspoziciją. Lankytojai bus kviečiami į kelionę po tarpukario pasienio miestelį Gargždus. Inscenizuotas tarpukario muitinės postas, pradžios mokyklos klasė, tarpukario pašto paslaugos ir modernus terminalas – į šias erd­ves suskirstytos muziejaus patalpos leis nupūsti istorijos dulkes ir bent trumpam prisiliesti prie praeities lobyno.

Būsimos ekspozicijos vizualizacija. Iš muitinės erdvės lankytojai pateks į pradžios mokyklos klasę, kurioje sukurtas medinių sienų įspūdis, pastatytas medinis suolas, rašymo lenta, skaitliukai atkurs tuometį vaizdą. Bus galima susipažinti su tarpukario švietimo sistema.Veiks muitinė ir mokykla

Planuojama, jog nauja ekspozicija pradės veikti jau 2015 m. rudenį. „Pirmiausia svečius kviesime į inscenizuotą tarpukario muitinės postą, kuriame lankytojams simboline prasme perteiksime egzistavusią istorinę ribą tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos, ribą tarp mažlietuvių ir žemaičių, tarp katalikų ir liuteronų, tarp fachverkinės raudonplytės architektūros ir žemaitiškų trobų, ribą tarp dviejų skirtingų valstybių. Bus pristatoma ir konkreti Gargždų tarpukario muitinės veikla, kontrabandos atvejai, importo ir eksporto specifikos kaita, miestelio reikšmė apskrities prekybos sistemoje. Kad ekspozicija nebūtų nuobodi net patiems mažiausiems, nestigs žaismingų elementų. Pavyzdžiui, bus pakabinta magnetinė lenta su kimbančiomis prekėmis, reikės atskirti, kurios tarpukariu buvo gabenamos kaip kontrabanda ir pan.“, – pasakojo Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.

Iš muitinės erdvės lankytojai pateks į pradžios mokyklos klasę, kurioje sukurtas medinių sienų įspūdis, pastatytas medinis suolas, rašymo lenta, skaitliukai atkurs tuometį vaizdą. Bus galima susipažinti su tarpukario švietimo sistema. „Mokyklos knygų lentynoje nauja forma pristatysime svarbias Gargždų miestui asmenybes, jų veiklą“, – užsiminė S. Bučnytė.

Patys gamins suvenyrus

Mokyklos erdvę keis tarpukario pašto erdvė su atkurtu to meto interjeru. Ekspozicijoje pateikta informacija kvies pažinti Lietuvos pašto sistemą, Gargždų pašto veiklą, taip pat lankytojai galės patys pasigaminti autentiškų suvenyrų. „Kokių? Atvyksite ir sužinosite“, – intrigavo pašnekovė.

Daugiau informacijos apie tarpukario Gargždų gyvenimo subtilybes bus atskleista moderniame terminale. „Tai kompiuterinė sistema, kurioje bus pateikta įvairesnė ir platesnė informacija. Muziejaus lankytojai galės plačiau domėtis jiems rūpima tema: kultūra, ūkiu, sportu ar miesto kasdiena, atskirų organizacijų veikla. Naujai miestelio istoriją pažinti ir pasitikrinti lankant parodą įgytas žinias leis terminale integruoti specialiai šiai muziejaus ekspozicijai sukurti žaidimai“, – informavo Gargždų krašto muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Karolina Kisieliūtė.

Anot direktorės S. Bučnytės, pateikiant miesto gyvenimo realijas atsispindės ir visos valstybės to meto gyvenimo specifika, raidos kontekstas. Ji džiaugėsi, kad rengiant ekspoziciją bendradarbiavo su rajono šveitimo įstaigomis, tad edukacinių užsiėmimų paketas bus pritaikytas įvairaus amžiaus grupėms.

Eksponatus skolina ir gyventojai

Ilgalaikei ekspozicijai atnaujinti ruošiamasi jau nuo 2013 m. „Šiemet yra vykdomas pirmasis etapas, finansuojamas Klaipėdos rajono savivaldybės ir LR kultūros ministerijos įsteigtos Kultūros tarybos. Atnaujinsime ekspoziciją „Senųjų Gargždų vaizdai“. Didžiausią dėmesį skyrėme tarpukario laikotarpiui, nes apie šį tarpsnį turime daugiausia informacijos“, – pasakojo Gargždų krašto muziejaus direktorė S. Bučnytė.

Anot jos, yra sukaupta daug vertingos istorinės informacijos atskleidžiančių šaltinių: gausus fotografijų archyvas, retų spaudinių kolekcija, asmens dokumentai, kvietimai atsiimti pašto perlaidas (pastarosios siekė nuo 2 Lt iki 1000 Lt), asmeniniai tarpukario Gargždų gyventojų daiktai, mokyklinių vadovėlių kolekcija. Gargždų krašto muziejui eksponatus noriai paskolino kiti muziejai. „Taip pat labai džiaugiamės, kad naujai ruošiamą ekspoziciją papildys ir vietos gyventojų laikinai muziejui saugoti patikėti eksponatai: kalendoriai, mokykliniai vadovėliai, tarpukario laikotarpio periodiniai ir pažintiniai leidiniai. Turintieji vertingų eksponatų yra kviečiami prisijungti ir parodyti visiems sukauptas istorines vertybes“, – ragino muziejaus istorikė Kristina Skiotytė.


Įdomūs eksponatai

  • Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktuvėms paminėti išleistas albumas 1933 m. Šis eksponatas vertingas tiriant tarpukario Lietuvos valdymo sistemą, identifikuojant asmenybes, Vytauto kulto klausimą. „Įdomi šio eksponato gavimo istorija: karo ir pokario metais albumas buvo saugomas užkastas žemėje, nes už tokio albumo turėjimą pokario metais grėsė tiesus kelias į Sibirą“, – pastebėjo muziejaus istorikė K. Skiotytė.
  • 1940 m. Lietuvos telefonų knygos skaitmeninė kopija. Šiuo laikotarpiu telefono turėjimas rodė pakankamai gerą asmens finansinę padėtį. Galimybė ir poreikis turėti telefoną liudijo asmens ir jo veiklos ar įstaigos svarbą vietos bendruomenėje. Lankytojai galės pavartyti telefonų knygą ir patyrinėti, kas tarpukariu Gargžduose turėjo telefoną.
  • Mokyklinių vadovėlių kolekcija. Ji papildys ir autentiškumo suteiks pradžios mokyklos ekspozicijos erdvei.
  • Laikotarpio dvasią atspindės ir muziejaus fonduose sukauptų periodinių leidinių rinkinys: ugniagesių laikraštis, Lietuvos kariuomenės laikraštis, namų šeimininkių žurnalai, miškininkų žurnalai, ūkininkų kalendorius, religinės tematikos periodiniai leidiniai, šaulių organizacijos leidžiamas periodinis leidinys „Trimitas“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių