Gargždų sporto klubui „Divina Femina“ 20 metų!
„Tinkamas judesys dažnai yra geriausias vaistas ir prevencija nuo įvairių negalavimų“, – įsitikinusi jau 20 metų Gargžduose veikiančio sporto klubo „Divina Femina“ įkūrėja, trenerė, kineziterapeutė Asta LUKAUSKIENĖ. Jubiliejinio gimtadienio proga su ja kalbėjomės apie tai, kaip bėgant metams keitėsi sporto klubas ir kokie dažniausi mitai apie sportą vis dar gajūs.
Išsiskiria holistiniu požiūriu
– Asta, nuo klubo „Divina Femina“ įkurtuvių prabėgo 20 metų. Kas pasikeitė per tą laiką?
– Tiesą sakant net neskaičiavau metų. Tačiau viena klientė paklausė – ir susimąsčiau. Prisiminiau, jog buvau išsaugojusi pirmąjį skelbimą „Bangos“ laikraštyje, kuris buvo išspausdintas būtent 2003 metų spalį. Tad pagal tai ir atsekiau. Džiaugiuosi, kad pradėti šią veiklą mane skatino vyras, kitu atveju gal dar būčiau trypčiojusi vietoje.
Tuo metu „ant bangos“ buvo aerobika, daugiausia tokio pobūdžio treniruočių ir būdavo. Klubą įkūriau pati ir šešerius metus dirbau viena, vėliau – kartu su kita trenere, tačiau po kurio laiko nebesutapo mūsų matymas, klubo vizija ir vėl nusprendžiau dirbti viena. Keitėsi ir treniruočių pobūdis: radosi vis daugiau ir ramesnių treniruočių, tai pilateso, kalanetikos, kvėpavimo mankštų. Žinoma, liko ir intensyvių jėgos treniruočių – tai TRX diržų treniruotės, zumba. Juk žmogaus kūnui reikia visko: ir intensyvumo, ir tempimo, ir jėgos treniruočių. Kuo daugiau ir įvairaus judesio, tuo geriau.
– Pakeitėte ir patalpas: šiuo metu dirbate erdviose patalpose J. Basanavičiaus g. 4?
– Taip, labai džiaugiuosi, kad klientės gali erdviai sportuoti. Prieš kokius šešerius metus visiškai išgryninau „Divina Femina“ sporto klubo viziją. Čia ne tik sportuojame, bet pasiūlau klientėms ir renginių. Pavyzdžiui, buvo atvykusi dietistė Viktorija Uzielė, taip pat vyko alyvuogių aliejaus degustacija, kurią vedė Ineta Sukackienė, „Niam niam namai“. Sporto klubo gimtadienio proga vyko afro būgnų šou su Jotvilu Švirinu. Tai buvo aktyvi veikla, prie kurios prisijungė ir pačios klubo narės. Taip pat buvo vedama ir pramoginių šokių pamoka. Ne tik sportuojame, bet ir kartu mokomės, tobulėjame. Juk gražus tas žmogus, kurio ne tik raumenynas ištreniruotas, bet ir vidus yra harmoningas. Esu holistinio požiūrio šalininkė.
Tabletės priežasties neišspręs
– Šiuo metu yra madinga sveika gyvensena. Tačiau ar tiesa, kad užuot sportavę daug žmonių vis dar verčiau renkasi tabletes?
– Taip, daug žmonių, kai kažkas suskausta, iškart renkasi tabletę. Tačiau nepagalvojama apie tai, kad kartais tiesiog judesiu galima išspręsti savo problemas, pavyzdžiui, pakoregavus laikyseną. Tuomet nugaros, kaklo skausmai gali dingti. Judesiu kartais galime sau padėti išvengti ir skrandžio rūgštingumo, rėmens. Kvėpavimo pratimai turi didžiulį poveikį taip pat. Tačiau, žinoma, judesys turi būti reguliarus. Populiaru savo problemas spręsti ne tik medikamentais, bet ir chirurginėmis operacijomis. Ypač išpopuliarėjo pilvo plastika. Vizualiai žmogus pasikeičia, tačiau problemų priežastys išlieka.
Būtina, žinoma, prisiminti ir tai, kad prevencija yra visada geriau už gydymą. Kad būtumėte sveiki, reikia reguliariai sportuoti, nelaukti, kol situacija bus sudėtinga. Mūsų klubo pavadinimas yra „Divina Femina“, kuris išvertus reiškia „Dieviška moteris“. Kiekviena mano klientė yra dieviška, tobula, nepakartojama. Kitokios čia ir neateina. Dieviška moteris yra ta, kuriai svarbus ir išorinis, ir vidinis grožis, balansas. Tokios dailiosios lyties atstovės rūpinasi savimi, randa sau laiko, skiria sąmoningo dėmesio, nevalgo bet ko.
– Yra viliojančiųjų įvairiais patarimais, esą galima labai greitai numesti svorio ir džiaugtis tobula figūra. Tokios kalbos neprasilenkia su realybe?
– Būna, kad žmogus užsibrėžia laikytis mitybos plano, intensyviai sportuoti ir pasiekti savo tikslus per itin trumpą laiką. Tačiau tai iliuzija, organizmui tai per didelis stresas. Net nerekomenduojama tuo pačiu ir pradėti intensyviai sportuoti, ir laikytis griežtos dietos. Reikia visų tikslų siekti mažais žingsneliais, juk ne veltui sakoma, kad grožis irgi yra darbas. Jei kūnui duosime staigiai didžiulį krūvį, organizme prasidės atmetimo reakcija, dings motyvacija… Sportą reikia prisijaukinti pamažu, išsiugdyti įprotį sportuoti. Be to, siekiant geros savijautos, svarbi ir mūsų mityba, miegas, bendra psichologinė sveikata. Viskas prasideda nuo minčių, jei galvoje netvarka, bus sunku atsisveikinti ir su papildomais kilogramais.
Svarbu atlikti taisyklingai
– Esate ne tik sporto trenerė, bet ir kineziterapeutė?
– Taip, klube vyksta individualios kineziterapeuto konsultacijos, mankštos. Orientuojuosi į laikysenos problemas, taip pat padedu atsistatyti po traumų. Priimu ir turinčiuosius kvėpavimo problemų. Kartais būtent laikysena lemia kaklo, nugaros skausmus. Pritaikius tinkamus pratimus, situacija keičiasi. Iki kineziterapijos pati baigiau labai daug kursų, tačiau būtent kineziterapijos studijos man padėjo viską apibendrinti, sujungti. Yra daug ir gerų pratimų, tačiau ne visiems jie tinka. Prieš pradedant sportuoti ar sportuojant savarankiškai yra ypač svarbu pasikonsultuoti su specialistu, ar judesys žmogui yra tinkamas ir reikalingas, nepakenks, bus atsižvelgta į jam nustatytą kažkokią diagnozę, sutrikimą. Reikia su specialistu išmokti atlikti taisyklingai pratimus ir tik po to sportuoti savarankiškai.
Būna, kad žmogus darydamas kažkokį pratimą gali sau tik dar labiau pakenkti, todėl pati per treniruotes nuolat vaikštau po salę ir baksnoju pirštu – man prioritetas, kad pratimai būtų pritaikyti kiekvienam ir atliekami taisyklingai. Beje, būna nedrįstančių prisijungti prie sporto klubo sezonui jau įpusėjus. Tad noriu nuraminti ir drąsiai pakviesti – pratimai pritaikomi individualiai pagal kiekvieno pasirengimo lygį. Yra net juokaujančių, kad sunkiausias pratimas yra pradėti sportuoti.
– Jūsų klube sportuoja ir senjorai?
– Įgyvendinu du projektus, pagal kuriuos galiu priimti senjorus. Jiems ypatingai svarbu judesio terapija, pusiausvyros lavinimas. Visi pratimai padeda jiems išvengti įvairių griuvimo, virtimo atvejų. Tada mažesnė tikimybė, kad jie dažnai lankysis sveikatos priežiūros įstaigose. Senjorams šios veiklos yra nemokamos, nes vyksta pagal projektus, finansuojamus Klaipėdos rajono savivaldybės bei Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis. Būtų smagu, kad šis finansavimas nenutrūktų, nemažėtų, nes šių mankštų poreikį rodo ir lankančių senjorų skaičius, jų yra šiuo metu net 70!
Agnė ADOMAITĖ
Asm. archyvo nuotr.