Geresnei savijautai nebūtina mokėti šimtus

Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris nebūtų ieškojęs būdų geriau jaustis ar pažinti save. Vieni dalyvauja energetiniuose valymuose, kiti leidžiasi į „dvasines“ keliones, braižosi neatskleistų talentų žemėlapius, konsultuojasi pas manifestavimo „specialistus“ ar kitus gyvenimo guru. Ir visa tai dažnai už nemenką kainą. Nejaugi tam, kad geriau jaustumėmės ar pažintume save, turime mokėti krūvas pinigų neaiškiems nušvitusiesiems?
Išlikti sąmoningam ir kritiškam
Kadaise piktinausi neaiškiais dvasinguoliais, tačiau viena moteris pakomentavo, kad nėra ko. Jeigu yra paklausa, vadinasi, visada bus pasiūla. Tad atsiras žmonių, kurie bandys pasipelnyti iš žmogaus skausmo, pažadėdami laimę ar tikrąjį savęs atradimą. Mano nuomone, moralizavimas, kad pelnytis iš kitų žmonių skausmo yra blogai, niekur neveda. Visada atsiras, kas susigalvos verslo planų ir tuo naudosis. Tačiau yra galingas priešnuodis, kurį galima naudoti šiame pertekliniame pasaulyje – sąmoningumas ir kritiškumas.
Viskas yra kur kas paprasčiau
Kartais pamirštame, kad gera savijauta nebūtinai turi būti pasiekta per kokias nors „kosmines praktikas“. Vertėtų prisiminti paprastus, nemokamus, mokslo patvirtintus būdus, kurie neretai pasimiršta. Pavyzdžiui, pradėti nuo fizinio aktyvumo, subalansuotos mitybos, kokybiško miego, dienoraščio rašymo, meditacijos, laiko gamtoje ar susitikimo su žmonėmis, kurių gali jaustis priimtas ir saugus. Be to, galbūt žmogus iš viso nebetiki dalykais, kurie nieko nekainuoja? Gal turime įsitikinimą, kad jeigu tai paprasta, atliekama namuose, vadinasi, tai negali būti veiksminga?
Bandoma suformuoti
Ankstesniame straipsnyje rašiau apie ekspresyvaus rašymo naudą mūsų savijautai. Tai visiems prieinama, nemokama ir mokslo pagrįsta prevencinė priemonė. Tačiau pastebiu, kad socialinėje medijoje visada atsiranda nuomonės formuotojų, kurie bando įteigti, jog viskas yra kur kas sudėtingiau. Pavyzdžiui, bandoma įtikinti, kad pirmiausia turi nusipirkti jų sukurtą užrašinę, nes stebuklingu būdu tai pažadins norą rašyti, arba dalijasi, kaip būtent ši užrašinė pakeitė jų gyvenimą. Nejaugi neužtenka paprasto sąsiuvinio ir patogaus rašiklio? Tas pats yra ir su kitais dalykais. Tokiu būdu nesąmoningai iš tiesų gali pradėti tikėti, kad geresnė savijauta kainuoja brangiai. Tačiau visas stebuklas yra mažuose ir paprastuose dalykuose. Ir juos neretai pamirštame arba nuvertiname mirguliuojant patrauklioms paslaugoms ar prekėms.
Danielius EINIKIS
Psichologo asistentas
Asociatyvi nuotr.