GMP darbuotojų kasdienybė: trūksta įrangos, o miesto ligoninės kratosi pacientų?

Rajone užtikrinama, kad būtų 5 automobiliai: iš jų 3 pagrindiniai ir 2 atsarginiai nepertraukiamam GMP brigadų darbui. Nuotraukoje – atsarginiai automobiliai.

Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų kolektyvas rajono Savivaldybės tarybos nariams išsiuntė atvirą laišką, prašydamas įsigilinti į esamas problemas ir pagalbos jas išspręsti artimiausiu metu. „Banga“ domėjosi, ar yra galimybė spręsti Gargždų GMP darbuotojų problemas, įvertinant tai, kad nuo kitų metų liepos 1 d. GMP taps vieninga valstybine tarnyba, turinčia penkis regioninius padalinius.


Problemas spręsti dabar
„Norėdami tinkamai suteikti skubią ir kvalifikuotą pagalbą gyventojams, ne kartą kreipėmės į Gargždų PSPC vyr. gydytoją ir GMP padalinio vyr. slaugytoją dėl medicininės įrangos GMP automobiliams. Deja, nebuvome išgirsti. Pažadai taip ir liko pažadais“, ‒ taip laišką Tarybos nariams pradeda Gargždų greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Jie akcentuoja, kad tarnybai labai reikalinga krūtinės ląstos paspaudimų sistema LUCAS. „Norint kokybiškai ir efektyviai atlikti krūtinės ląstos paspaudimus, reikalinga fizinė ištvermė. Brigadoje dirba 2 žmonės. Gaivinimo metu vienas atlieka krūtinės ląstos paspaudimus, kitam reikia punktuoti veną, pasijungti dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatą, sekti gaivinamo paciento būklę defibriliatoriaus ekrane, leisti vaistus. Minimali gaivinimo trukmė pagal standartus – 20 min. Net ir fiziškai stiprus, jaunas žmogus ne visada gali taip ilgai atlikti kokybiškus krūtinės ląstos paspaudimus, o Gargždų GMP vidutinis darbuotojų amžius apie 50 m. Manome, kad neteisinga taupyti gyvybių sąskaita“, ‒ esamą situaciją paaiškina medikai prašydami padėti įsigyti svarbią įrangą, kuria būtų galimybė daug efektyviau gaivinti rajono gyventojus ir svečius, kai to prireikia. Taip pat paprašė, kad į GMP automobilius būtų nupirkti spausdintuvai, kurie reikalingi GMP kortelės atspausdinimui atvykus į ligoninės priėmimo skyrių.
Atvirame laiške Gargždų GMP darbuotojai atskleidė dar vieną problemą: dėl ligonių priėmimo Klaipėdos ligoninėse. „Gydytojai (ypač Klaipėdos universitetinės ligoninės) nepriima ligonių iš rajono, nes nėra šeimos gydytojo ar Gargždų ligoninės budinčių gydytojų siuntimo su atliktais tyrimais“, ‒ minima laiške. Esą dažnai tenka susidurti su ligonio „stumdymu“ ir įvairiausiais komentarais ar net keiksmažodžiais, esą kodėl ligonis atvežtas į miesto, o ne rajono ligoninę ar be tyrimų paciento nepriimsią. „Tampame atpirkimo ožiais tiek ligoninės personalo, tiek pacientų atžvilgiu. Ligoninėje turime aiškintis, kodėl atvežėme ligonį, o pacien-t­ui, kodėl pirma turime vežti į Gargždų ligoninę, nors jam yra, pavyzdžiui, akivaizdūs kraujavimo iš virškinamojo trakto požymiai, kur reikalinga specialisto pagalba ir jo Gargždų ligoninėje nėra, ‒ teigiama Gargždų GMP darbuotojų laiške Tarybos nariams. ‒ Žmones gelbėti reikia čia ir dabar, o norint tai padaryti, būtina turėti tam reikalingas priemones. Nelaukime, kol atsitiks bėda valdininkų šeimose ir tik tada pradėsime ieškoti kaltų dėl susidariusios situacijos.“

Gargždų GMP skyriaus pastatas.

Spausdintuvai bus
Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangą“ informavo, kad darbuotojų problemos buvo išsakytos maždaug prieš mėnesį vykusiame susirinkime ir jame buvo žodžiu paprašyta minėta krūtinės ląstos paspaudimų sistema ir spausdintuvai.
„Iškart sutarėme, kad spausdintuvus pirksime. Pirkimas jau pradėtas, iš esmės jau ir sutartys sudarytos, pabaigus viešųjų pirkimų procedūras, visuose 3 pagrindiniuose GMP automobiliuose bus po spausdintuvą, dalis įrangos jau gauta“, ‒ patikino P. Serapinas.
Štai kalbant apie darbuotojų laiške minimą sistemą, vyr. gydytojo nuomone, reikėtų kalbėti ne apie vieną gaminį išskirtinai, o apie visas krūtinės ląstos paspaudimų sistemas. „Taip, kartais su darbuotojais susirinkimuose iškeldavome šį klausimą. Per daug metų buvo gamintojai atvežę pavyzdžių ir net palikę pabandyti dirbti su būtent krūtinės ląstos paspaudimų sistema, tačiau nebuvo išreikštas noras, kad nupirktume. Tiesa, taip buvo iki 2020 m., kol neprasidėjo kovido pandemija“, ‒ papasakojo vyr. gydytojas. Jis samprotavo, kad gal buvo pasidomėta ir kitų rajonų pavyzdžiais, kur savivaldybė nupirko tokią brangią įrangą.
„Vyko susitikimas su meru, vicemere ir Administracijos atstovais. Aptarta, kad vis dėlto būtų neracionalu pirkti brangią įrangą, kurios, mano žiniomis, vieneto kaina nuo 30 tūkst. Eur, nes po pusmečio – nuo liepos 1 d. GMP bus centralizuota ir jau viena įstaiga rūpinsis tiek darbuotojais, tiek darbo įranga. Juk gali nutikti taip, kad, pradėjus viešųjų pirkimų procedūras, joms užsitęsus įrangą nupirksime jau vėliau, negu ji bus perduota valstybinei įmonei“, ‒ sakė P. Serapinas, tačiau pabrėžė, kad reikalingais dalykais, kurių reikia čia ir dabar, yra rūpinamasi iškart, ir nesvarbu, kad artėja centralizacija – kaip tai ir buvo daroma iki šiol.


Ruošiamasi centralizacijai
Gargždų PSPC vyr. gydytojas P. Serapinas pridūrė, kad jau vyksta pasiruošimo centralizacijai darbai: yra perduodamos patalpos, Vyriausybiniu lygiu rengiami nutarimai, reorganizacijos planai.
P. Serapinas paminėjo, kad sveikatos apsaugos ministro įsakyme krūtinės ląstos paspaudimų sistema – tai priemonė, kuri yra neprivaloma, bet gali būti inventoriuje. Vyr. gydytojo nuomone, viskas tobulėja, todėl ateityje jau centralizuota GMP įmonė apsvarstys, kokios įrangos reikia rajone dirbantiems GMP darbuotojams.
SAM pranešime žiniasklaidai dar lapkričio mėnesį visuomenė buvo informuota, kad nuo 2023 m. liepos 1 d. pradėsiančios veikti vieningos penkis regioninius padalinius turinčios Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos centrinė būstinė galėtų įsikurti Kaune, kur šiandien veikia viena iš didžiausių ir moderniausių GMP stočių Lietuvoje. Svarstoma, kad Kaunas yra geografiškai palankioje vietoje – Lietuvos centre. Taip pat esą Kauno miesto GMP stotis šiuo metu yra didžiausia pagal darbuotojų skaičių. Šiam siūlymui dar turės pritarti Vyriausybė.
Svarbu paminėti, kad Klaipėdos rajone yra tik vienas greitosios medicinos pagalbos skyrius – Gargžduose. Priekulėje yra Gargždų GMP skyriaus postas, kur visada budi viena greitosios medicinos pagalbos darbuotojų brigada su paruoštu automobiliu. Priekulės PSPC vyriausioji gydytoja Laima Simenienė „Bangai“ atskleidė, kad šis faktas vis painiojamas. „Priekulės pirminės sveikatos priežiūros centro pastate yra Gargždų GMP postas. Rajonas yra išsidėstęs plačiai ir, pavyzdžiui, Dituvos sodus, kur tankiai gyvena žmonės, greičiau yra pasiekti iš Priekulės, negu iš Gargždų, ‒ sakė L. Simenienė. ‒ Priekulės PSPC neturi atskiro GMP padalinio. Budintis automobilis priklauso Gargždų GMP skyriui, taigi, juo rūpinasi Gargždų PSPC. Budintys Priekulėje darbuotojai dirba Gargždų greitosios medicinos pagalbos skyriuje.“

Priekulės PSPC neturi atskiro GMP padalinio. Budintis automobilis priklauso Gargždų GMP skyriui, taigi, juo rūpinasi Gargždų PSPC. Budintys Priekulėje darbuotojai dirba Gargždų greitosios medicinos pagalbos skyriuje.

Užtikrinti pagalbą
Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) atstovė spaudai Aistė Noreikaitė „Bangai“ pateikė išsamų atsakymą. „Pirmiausia norime informuoti, kad siekiant užtikrinti Klaipėdos miesto gyventojų, kuriems reikalinga skubi medicinos pagalba, srautų valdymą, Klaipėdos miesto savivaldybės, keturių Klaipėdos miesto ligoninių (KUL, Respublikinė Klaipėdos ligoninė, Klaipėdos jūrininkų ligoninė, Klaipėdos vaikų ligoninė) ir Klaipėdos GMP stoties vadovai 2021 m. kovo 29 d. pasirašė susitarimą „Dėl skubios medicinos pagalbos teikimo Klaipėdos miesto daugiaprofilinėse ligoninėse“. Šis susitarimas neskirtas pacientų srautų, atvykstančių iš kitų miestų savarankiškai, atvežamiems rajonų GMP tiesiogiai ar su kitų ligoninių siuntimais“, ‒ paaiškinama KUL atsakyme.
Paminėta, kad didžioji dalis pacientų, kuriems reikalinga skubi medicinos pagalba, yra klasteriniai pacientai – sergantys insultu, miokardo infarktu ar patyrę politraumą. Tokie pacientai sveikatos apsaugos ministro (SAM) nustatyta tvarka iš karto vežami į klasterių centrus. KUL, kuri yra traumų centras, priima viso regiono politrauminius pacientus visomis savaitės dienomis, 24 val. per parą. Atmetus šias susirgimų grupes skubios medicinos pagalbos teikimą savo ribose turėtų užtikrinti Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninė.
„Taip pat norime informuoti, kad SAM nustatyta tvarka KUL teikia skubią konsultacinę gydytojo anesteziologo reanimatologo ir skubią specializuotą gydytojo neurochirurgo, krūtinės chirurgo ir veido ir žandikaulių chirurgo sveikatos priežiūros pagalbą Klaipėdos apskričiai, tačiau dėl tokio pobūdžio pagalbos teikimo KUL reanimobilis į Gargždų ligoninę vyko 2021 m. 2 kartus, 2022 m. taip pat 2 kartus. Vadinasi, sunkios būklės pacientai, kuriems pagalba negali būti suteikta Gargždų ligoninėje, GMP tikslingai nuvežama į reikiamą Klaipėdos miesto ligoninę“, ‒ minima atsakyme. Jame teigiama, kad likusios apimties skubios pagalbos paslaugų teikimas rajono gyventojams turėtų būti užtikrinamas vadovaujantis SAM nustatytu „Specialiųjų reikalavimų asmens sveikatos priežiūros įstaigos skubiosios medicinos pagalbos skyriui ir skubiosios medicinos pagalbos kabinetui aprašu“, bet ne principu, kad vežti pacientą, kur „labiau pakeliui“. Primenama, kad už ambulatorinių ir stacionarinių, planinių ir skubių sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą, vadovaujantis teisės aktais, pagal savivaldybėms priskirtas funkcijas ir apimtis atsakingos pačios savivaldybės.


Nori gydytis arčiau namų
Klaipėdos jūrininkų ligoninės komunikacijos specialistė Jolanta Juškevičienė „Bangą“ patikino, kad ligoninės Ligonių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikai visada apžiūri čia atvykusius ar GMP atvežtus pacientus, įvertina jų būklę ir priima sprendimą dėl tolimesnio gydymo vietos ir taktikos. „Atlikus tyrimus ir įvertinus objektyvią paciento būklę, paaiškėja, jog suteikti reikiamą gydymą gali ir Gargždų ligoninės medikai, arba gydymo ligoninėje jam išvis nereikia. Neretais atvejais patys pacientai reikalauja būti grąžinti į ligoninę arčiau namų ir skundžiasi, kad į Klaipėdą buvo atvežti prieš jų valią. Tuomet iškviečiama greitoji ir, suderinus su ligonine, pacientas pervežamas gydytis arčiau namų, ‒ paaiškinama Jūrininkų ligoninės atsakyme. ‒ Klaipėdos ligoninės skubią pagalbą teikia pagal patvirtintą grafiką, kurį GMP stotys žino, ir pacientus turėtų vežti į budinčią ligoninę, taip išvengdamos galimų nesusipratimų.“
O nepriklausomai nuo budėjimo dienų, Klaipėdos jūrininkų ligoninėje 7 d. per savaitę ištisą parą priimami ir gydomi pacientai, kuriems reikalinga širdies chirurgų, kraujagyslių chirurgų ir onkohematologo pagalba, taip pat klasteriniai pacientai, ištikti ūminio insulto ar ūminio infarkto.
Šie pacientai į Klaipėdos jūrininkų ligoninę patenka iš viso Vakarų Lietuvos regiono, tarp jų ir Klaipėdos rajono. „Ligoninėje yra įkurtas ūminių infarktų ir insultų gydymo centras, todėl siekiame, kad dėl šių būklių pacientai nedelsiant būtų vežami tik į mūsų įstaigą, kur medikai nuolatos pasirengę suteikti aukščiausio lygio šiuolaikišką pagalbą – atverti užsikimšusią kraujagyslę, ‒ teigiama atsakyme. ‒ Skubioji pagalba visoje šalyje turi būti teikiama atsižvelgiant į galiojančius teisės aktus, kuriuose apibrėžiamas pagalbos laikas, mastas ir būtina dokumentacija. Ši tvarka galioja visoms be išimties asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Norime atkreipti dėmesį, kad Klaipėdos jūrininkų ligoninėje paisoma aukštų darbo etikos ir bendravimo kultūros standartų, todėl laiške minimi užgauliojimai niekaip negali būti susiję su mūsų įstaiga.“
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Viešųjų ryšių koordinatorė Marija Gabrienė „Bangai“ trumpai pakomentavo, kad nėra pasitaikę tokių atvejų, kad atvykęs žmogus būtų išvarytas. „Ligoninėje dirbame remdamiesi SAM įsakymais ir reglamentais, taip pat ligoninės direktoriaus įsakymais“, ‒ paaiškinama atsakyme.

KOMENTARAS

Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Ligita LIUTIKIENĖ:
‒ Klaipėdos rajono savivaldybė, gavusi Gargždų PSPC greitosios medicinos pagalbos darbuotojų prašymą, nedelsiant organizavo pasitarimą, kuriame taip pat dalyvavo meras, Tarybos sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas, Gargždų ligoninės ir Gargždų PSPC vadovai, Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus patarėja (Savivaldybės gydytoja).
Tačiau suprasdami, kad trūksta platesnės diskusijos ir klausimo pristatymo Tarybos nariams, nusprendėme šį klausimą aptarti Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto posėdyje, kuriame kviesime dalyvauti ir Gargždų ligoninės bei Gargždų PSPC vadovus, nes vis dėlto galutinį sprendimą dėl lėšų skyrimo aparatų pirkimui priims Taryba, kadangi vienas toks aparatas kainuoja 20–30 tūkst. eurų.
Kita situacija su spausdintuvais greitosios pagalbos automobiliuose. Kai tik darbuotojai kreipėsi į Gargždų PSPC vadovą ir išreiškė poreikį, Gargždų PSPC iškart pradėjo viešųjų pirkimų procedūras. Spausdintuvai jau yra nupirkti ir iki 2022 m. pabaigos bus pristatyti GMP brigadoms.

Monika CALZONAITĖ
Aut. ir „Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content