Gydytojų trūkumą rajone kamšo Klaipėda
Akmenės rajono savivaldybė numato gydytojui skirti net 60 tūkstančių eurų nekilnojamajam turtui įsigyti, jei jis išdirbs rajone ne mažiau nei 5 metus. Kitos savivaldybės taip pat griebiasi įvairių priemonių jauniems medikams privilioti. „Banga“ domėjosi, kokia situacija yra Klaipėdos rajono savivaldybėje, koks yra Gargždų ligoninės, pirminės sveikatos priežiūros centro personalas.
Beveik visi – pensinio amžiaus
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė informavo, kad beveik visi gydytojai, dirbantys pirmaeilėse pareigose, jau pensinio amžiaus, tad bet kurią dieną gali išeiti, jokios gydytojus skatinančios dirbti mūsų krašte programos Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nėra patvirtinusi. „Prisikviesti jauną žmogų yra labai sudėtinga. Pirma, jis nesutinka dirbti už tokį atlygį, koks mokamas dabar dirbantiems mūsų gydytojams. Jų reikalavimai yra žymiai didesni. Visi nori dirbti centruose, nes, jaunų gydytojų požiūriu, rajone yra mažesnės galimybės. Tad labai džiaugiamės, kad pas mus dirba gydytoja geriatrė Simona Rubinaitė“, – kalbėjo V. Ruškienė.
Ji pasakojo, kad labai trūksta neurologo, šios krypties medikų trūkumas juntamas ne tik regione, bet ir didžiosiose Klaipėdos ligoninėse. V. Ruškienė džiaugiasi, kad yra bent atvažiuojanti gydytoja, tačiau kažką prisikviesti, kad dirbtų tik čia, sunku: „Net nežinau, kokios sąlygos priviliotų. Juk Klaipėdos rajonas augantis, Gargždai – šalia Klaipėdos, jūros, automagistralės, puiki strategiškai vieta. Tačiau kiek kalbinu jaunų specialistų, susidomėjimo nėra.“
Programa padėtų privilioti?
Situaciją galimai pakeistų atitinkama gydytojus skatinanti, viliojanti čia dirbti programa. „Jos tikrai reikėtų“, – įsitikinusi Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja. Anot jos, tai galėtų būti ar būsto įsigijimo lengvatos, ar atlyginimų priedai – yra daug svarstytinų variantų. V. Ruškienė atkreipė dėmesį, kad kyla ir vidaus ligų gydytojų, taip pat dirbančiųjų slaugos skyriuje klausimas, mat, kaip minėta, dabar, išskyrus gydytoją S. Rubinaitę, visi vyresnio amžiaus.
Gargždų ligoninės vyriausiosios gydytojos pastebėjimu, jauni perspektyvūs gydytojai siekia praktinių įgūdžių. Jei tai LOR gydytojas, nori sąlygų operuoti, o Gargždų ligoninėje tokios paslaugos ribojamos. Tad atvažiuoja pakonsultuoti ir išvažiuoja. Tokia situacija yra beveik visose rajoninėse ligoninėse.
Domina darbo užmokestis, sąlygos
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas teigė, jog šiandien personalas pajėgus užtikrinti visas teikiamas paslaugas, tačiau dėl ateities nerimas yra. „Gydytojų, kurie domėtųsi darbu ne rajono centre, pavyzdžiui, Veiviržėnų ambulatorijoje, nėra. Gargždams iki šiol vienaip ar kitaip pavykdavo surasti gydytojų. Tačiau ir čia ta problema bus. Gydytojus pritraukianti programa, papildomos lėšos, pagalba įsikuriant gal ir padėtų, bet nebūtinai. Prieš kelerius metus kažkas lyg ir buvo bandyta, siūlyta kai kuriems gydytojams ar butas, ar dar kas, kad sutiktų čia dirbti, bet nelabai veikė“, – prisiminė pašnekovas.
Anot P. Serapino, lemiamos reikšmės dažnai turi pirmiausia darbo užmokestis, kas pasiūlys kad ir 100–200 Eur daugiau, yra aktualu; domina darbo sąlygos, aplinka, kitų gydytojų amžius, nori bendraamžių kolektyvo. „Dėl gyvenamosios vietos mažiausiai teiraujasi. Mažas atstumas nuo Klaipėdos… Dalis ir taip važinėjasi, čia neplanuoja gyventi“, – sakė Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas. Jis akcentavo, kad Akmenės rajonas – viena, o Klaipėdos – jau visai kas kita, šalia esančiame uostamiestyje yra ne tik viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų, bet randasi vis daugiau ir privačių, tad konkurencija dėl geriausių specialistų – didžiulė.
Verčiau orientuotis į pavėžėjimą
Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas „Bangai“ sakė, jog ne kartą yra akcentavęs – mūsų rajonas itin patogioje strateginėje vietoje: „Kaimynystė su Klaipėda ir čia esančiomis gydymo įstaigomis mums leidžia išvengti tokių problemų kaip kitoms toliau nuo didmiesčių nutolusioms savivaldybėms. Tikrai nemaža dalis mūsų rajono gyventojų medicinos paslaugas gauna būtent mieste. Be to, rajone, o ypač tose seniūnijose, kurios yra šalia miesto, steigiasi privačios gydymo įstaigos, kuriose dirba ir šeimos gydytojai, todėl gyventojams taip pat nekyla problemų dėl paslaugų. Tad mūsų rajono pozicija šiuo klausimu yra gerokai palankesnė nei, pavyzdžiui, Akmenės.“
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė taip pat patikino, kad situaciją dėl specialistų turėtume vertinti kitaip nei Akmenės rajono savivaldybėje, nes esame arti Klaipėdos miesto gydymo įstaigų, kur ir specialistų, ir ištyrimo galimybės yra daug didesnės, nes valstybė į pažangias medicinos diagnostines ir gydymo technologijas, kurios yra labai brangios, investuoja regioniniu principu. Taip pat, anot vedėjos, net 30 proc. savivaldybės gyventojų prisirašę prie Klaipėdos miesto šeimos gydytojų.
L. Kaveckienės nuomone, Klaipėdos rajonas turėtų eiti tuo keliu, kuriuo eina ir kitos Europos Sąjungos šalys, t. y. orientuotis į gyventojų pavėžėjimą gydytojo specialisto konsultacijai, ištyrimą ir parvežimą iš ligoninės, jei gyventojas neturi galimybių pats nuvykti ar parvykti.
KOMENTARAI
- Panevėžio miesto savivaldybės mero pavaduotojas Lauras JAGMINAS: „Profesionalūs jauni specialistai kaip ir bet kuriame regione yra reikalingi Panevėžyje, juolab kad pas mus didžioji dalis vyresnių gyventojų. Kaip Savivaldybė dėliojame planus, pernai jau norėjome pasitvirtinti, bet užklupusi pandemija viską sujaukė, tad teko atidėti. Tačiau naujame strateginiame Panevėžio miesto plane bus numatytos atitinkamos priemonės. Dabar pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą labiausiai akcentuojamos įmokos už rezidentūros studijas, bet mes ketiname numatyti platesnį priemonių spektrą, kad būtume konkurencingi. Tiems gydytojams, kurie dabar norėtų dirbti Panevėžyje, galėtume pasiūlyti Savivaldybės būstą, apgyvendinimą.“
- Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus VISKONTAS: „Gydytojų trūkumą jaučiame, reikia ir šeimos gydytojų, reikia ir kitų specialistų. Esame pasirašę sutartį su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, turime programą dėl Kretingos rajono sveikatos priežiūros specialistų studijų rėmimo, pagal kurią kompensuojame rezidentų studijų kainą (suma iki 6 tūkst. Eur per metus) su rezidentų įsipareigojimu pas mus dirbti 5 metus. Šią programą įgyvendiname nuo 2013-ųjų. Rezidentų buvome pritraukę tris, bet du iš jų atsisakė po metų. Vienas bylinėjosi teismuose, bet pralošė, turėjo grąžinti tą sumą, kurią mes investavome į studijas. Dabar rengiame tvarką ir šiemet planuojame pasitvirtinti dėl finansinio skatinimo ar palūkanų kompensavimo ir pan.“
Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.