Gyventojus guldo virusinės infekcijos
Rugsėjo mėnesį stipriai šoktelėjo sergamumo rodikliai. Nors gripas dar neatsėlino, tačiau rajono gyventojus į ligos patalą guldo įvairios virusinės infekcijos. Joms ypač neatsparūs vaikai ir jaunimas iki 17 metų.
Rodikliai nedžiugina
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė informavo, kad dar rugpjūčio 26 d. – rugsėjo 1 d. (35 savaitė) sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis buvo 13 atvejų 10-čiai tūkstančių gyventojų. Tačiau rugsėjo 9–15 d. (37 savaitė) – jau 75,7 atvejai 10-čiai tūkstančių gyventojų; rugsėjo 16–22 d. (38 savaitė) – 71,3. Per 80 proc. sergančiųjų yra vaikai ir jaunimas iki 17 metų amžiaus. Jei registruotųsi visi sergantieji, šie rodikliai dar šoktelėtų. Mat dabar daug suaugusiųjų tiesiog nesikreipia į medikus ir gydosi patys.
„Sergamumo padidėjimą, manau, lėmė prasidėję mokslo metai: vaikai ir jaunimas grįžo į ugdymo įstaigas, suėjo į klases, kolektyvus. Ilgą laiką būna uždarose erdvėse, dėl to atsirado didesnė tikimybė užsikrėsti oro lašeliniu būdu plintančiais virusais. Prie susirgimų plitimo prisidėjo ir pasikeitusios oro sąlygos: rugsėjo pradžioje rytai buvo vėsoki, reikėjo apsivilkti striukes, o popiet iš ugdymo įstaigų grįžtant namo su ta pačia apranga būdavo per šilta. Tad perkaisdavo“, – svarstė pašnekovė.
Jaučia protrūkį
Anot Gargždų šeimos medicinos klinikos Vaikų skyriaus vedėjos Žydrės Viliuvienės, išties jaučiamas virusinių infekcijų protrūkis: „Pirmadienį buvo itin daug pacientų. Darželinukus kamuoja sloga, pūliuoja akys. Buvo ir kosinčių, keletui diagnozuoti bronchitai. Tačiau daugiausia yra virusinių infekcijų, nosiaryklės uždegimų. Vyresniems mokiniams diagnozuojamos anginos, bronchitai.“ Gripo atvejų nepasitaikė.
Ji akcentavo, kad tėvai, kai vaikas suserga, turi informuoti apylinkės gydytoją. Būna, kad darželinukas pradeda sloguoti, mama žino, kaip jį gydyti ir nesikreipia į gydymo įstaigą. Tačiau norint gauti pažymą darželiui ir pateisinti praleistas dienas, apie prasidėjusią slogą rekomenduojama kuo greičiau pranešti gydytojui. Galima telefonu arba pasirodyti.
Vakcinos dar neturi
Gargždų šeimos medicinos klinikos vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas, pirmadienį paklaustas, ar jau turi vakcinos nuo gripo, atsakė: „Šiandien neturime. Artimiausiu metu Sveikatos apsaugos ministerija skelbiasi ją išplatinsianti. Tiksli data nenurodoma. Ministerija aprūpina vakcinomis, kurios skiriamos nemokamai tam tikroms grupėms. Pernai buvo išnaudotos visos šių vakcinų dozės – 500. Tačiau tie, kuriems reikia mokėti už skiepijimąsi, nėra tokie aktyvūs. Pernai skaičius buvo labai mažas – 100. Šiemet vėl pirksime, kai tik pirmas pacientas užsimins, kad nori skiepytis.“
Priminsime, kad nemokamai nuo gripo skiepijami pavojingų gripo komplikacijų rizikos grupei priskiriami asmenys: vyresni nei 65 metų ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kt.), taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai.
- Gargždų ugdymo centro „Naminukas“ direktorė Birutė KASPARAVIČIENĖ: „Tikrai sergamumas didelis. Dažniausiai mamos skundžiasi, kad naktį nei iš šio, nei iš to vaikams sukyla temperatūra. Būna, kad iš 20 vaikų į grupę ateina tik 7. Nežinome tokio sergamumo priežasčių, regis, dar nėra taip šalta. Anksčiau rugsėjo mėnesį lankomumas būdavo labai geras.“
- Drevernos pagrindinės mokyklos direktorius Rimantas KYTRA: „Yra 12 pradinukų per 4 klases. Jų lankomumas normalus. Kiek žinau, serga tik vienas.“
- Gargždų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Elena AČIENĖ: „Serga vienas kitas, tačiau viskas normos ribose. Kiti tėvai atostogauja, tad neatveda vaikų. Tačiau ligų antplūdžio tikrai nėra. Daug dėmesio skiriame patalpoms vėdinti, vaikai vedami į lauką. Tačiau mažamečių susirgimo priežasčių gali būti labai daug.“