Išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose sukosi sparčiai

Gargždų rinkimų apygardos komisijos pirmininko pavaduotojas Raimondas Simonavičius trečiadienio pavakarę informavo, kad balsavimo procesas vyko sklandžiai, aktyviai, be jokių incidentų.

Išankstinis balsavimas, kuris trunka tris dienas, LR Seimo rinkimuose, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, šiemet yra aktyvesnis nei prieš ketverius metus.
Nustebino jau pirmoji išankstinio balsavimo diena: spalio 8 d. savo pilietinę pareigą Lietuvoje atliko net 44 000 rinkėjų arba 1,9 proc. 2020 m. pirmosios išankstinio balsavimo dienos rezultatas buvo tik 13 tūkst. rinkėjų arba 0,5 proc. nuo visų rinkėjų skaičiaus.
Aktyviausi – sostinėje
Preliminariais VRK duomenimis, per dvi išankstinio balsavimo dienas jau balsavo per 106 tūkst. rinkėjų. Rinkimų aktyvumas pasiekė 4,5 procento.
Trys populiariausios išankstinio balsavimo vietos, aptarnaujančios didžiausius rinkėjų srautus, yra Vilniaus miesto savivaldybė, Kauno miesto savivaldybė ir Vilniaus Lukiškių aikštė.
Pastarojoje rinkėjų eilės driekėsi nuo ryto iki vakaro. Balsavimas iš anksto Seimo rinkimuose tęsėsi iki ketvirtadienio, spalio 10 d.
Svarbu žinoti, kad antraip nei pavasarį, Seimo rinkimų sekmadienį balsuoti bus galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse. Taip yra dėl to, kad pusė Seimo narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose ir kiekvienos iš 71 vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniai bus skirtingi ir rinkėjai turi teisę balsuoti tik už tos vienmandatės rinkimų apygardos, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, kandidatus.
Kadangi rinkėjų sąrašas yra sudaromas remiantis Lietuvos gyventojų registro duomenimis, rinkėjai jame priskiriami konkrečiai rinkimų apygardai pagal jų deklaruotą gyvenamąją vietą.
Balsuoti – savo apylinkėje
Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13 d., sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryte ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro. VRK primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti tik asmens dokumentą. Bet tie, kurie yra silpnesnio regėjimo, turėtų nepamiršti ir akinių. Gali jų prireikti.
Seimo rinkimuose balsuojantys rinkėjai gauna du biuletenius. Viename jų surašytos vienmandatėje rinkimų apygardoje keliamų kandidatų pavardės, čia reikės pasirinkti tik vieną kandidatą. Antrajame – daugiamandatės rinkimų apygardos biuletenyje išvardinti visi 15 šiuose rinkimuose dalyvaujantys kandidatų sąrašai. Šiuose Seimo rinkimuose kandidatų sąrašus kelia 14 politinių partijų ir 1 koalicija.
Daugiamandatės rinkimų apygardos biuletenyje kandidatų sąrašai išdėstyti pagal jiems burtais suteiktus rinkimų numerius. Biuletenyje nurodomas politinės partijos ar koalicijos pavadinimas, logotipas ir pirmuoju kandidatų sąraše įrašyto kandidato vardas ir pavardė.
Žymėjimas dviejuose biuleteniuose
Pirmiausia biuletenyje rinkėjas turėtų pasirinkti vieną kandidatų sąrašą ir pažymėti greta sąrašo pavadinimo esantį skrituliuką. Taip jis nusprendžia, kurio kandidatų sąrašo atstovus norėtų matyti Seime.
To paties biuletenio apačioje yra penki langeliai. Juose rinkėjas turi teisę reitinguoti to kandidatų sąrašo, kurį jau pažymėjo, kandidatus.
Reitinguoti kandidatus galima, tačiau nėra privaloma. Jeigu biuletenyje pažymėjote tik kandidatų sąrašą, tačiau reitingavimo langelius palikote tuščius, toks biuletenis vis tiek bus laikomas galiojančiu.
Reitinguodami konkrečius kandidatus rinkėjai suteikia jiems didesnę galimybę būti išrinktiems į Seimą. Reitinguodamas 5 pasirinktus kandidatus, rinkėjas jiems suteikia pirmumo balsų. Vienas įrašytas kandidato numeris yra lygus vienam pirmumo balsui.
Pirmumo balsus galima skirti ir mažiau nei penkiems kandidatams.
Reitingavimas suteikė mandatus
VRK duomenimis, prieš ketverius metus, rinkdami 2020 m. kadencijos Seimą, reitingo balsus kandidatams skyrė 57 procentai rinkėjų. Tąkart dėl to, kad rinkėjai juos reitingavo, Seimo nariais tapo penktadalis daugiamandatėje rinkimų apygardoje išrinktų kandidatų – 14.
Labiausiai išrinktų Seimo narių sąrašą pakeitė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rinkėjai, iš 23 daugiamandatėje rinkimų apygardoje išrinktų šios partijos kandidatų 6 Seimo nario mandatą gavo dėl rinkėjų suteiktų pirmumo balsų.
Antroje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuriai rinkėjų suteikti reitingo balsai suteikė 3 mandatus iš 16 šiai partijai priklausančių narių Seime.
Rinkėjų reitingo balsai 2020 m. kadencijos Seimo nario mandatą suteikė po 1 Lietuvos socialdemokratų partijos (1 iš 8), Laisvės partijos (1 iš 8) ir Liberalų sąjūdžio (1 iš 6) kandidatams.
Parengė Vilija BUTKUVIENĖ
Vitos VITAITĖS nuotr.


Gargždų rinkimų apygarda yra didžiausių apygardų dešimtuke Lietuvoje. Mūsų sąraše – apie 36 000 rinkėjų. Išankstinis balsavimas vyko gana aktyviai. Šiandien, tikimės, kad iki 20 val. balsuos apie 1 000 rinkėjų“, – ketvirtadienį popiet „Bangai“ kalbėjo apygardos komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content