Išleistuvės ‒ maloni šventė, tačiau ne kiekvieno kišenei
Išleistuvės ‒ gražiausia ir įsimintiniausia šventė abiturientams. Laukdami egzaminų rezultatų, galvodami, kur tęsti mokslus, dvyliktokai mąsto ir apie biudžetą ‒ kiek reikia pinigų, norint sudalyvauti paskutiniame mokykliniame renginyje?
Vietoje puotos ‒ kelionė
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė Živilė Stanevičiūtė „Jaunimo erdvei“ atskleidė, kad pirks naują aprangą išleistuvėms, nes tai ‒ proga atnaujinti savo garderobą, o suknelę vėliau galės dėvėti ir kitose šventėse. „Tiesą sakant, neketinu aprangai išleisti didelės pinigų sumos, stengsiuosi, kad tai būtų ne daugiau kaip 50 eurų“, ‒ planavo pašnekovė. Tokią dieną norisi ypač gražiai atrodyti. „Makiažui esu atsidėjusi 45 eurus, o plaukus bandysiu pati kaip nors susitvarkyti ir išvengti papildomų išlaidų“, ‒ samprotavo Živilė ir pridūrė, kad už vakarinę išleistuvių dalį sumokėjo 110 eurų. Anot abiturientės, šventėje jos tėvai nedalyvaus, nes prieš priimdami šį sprendimą, jie daug kalbėjosi ir suprato, jog išleisti po 90 eurų abiems tėvams yra gana didelė suma, kurią gaila paaukoti vienam vakarui: „Nusprendėme, kad geriau po šventės išvyksime drauge pailsėti ir paatostogauti.“ Pašnekovė prisiminė, kad visa klasė auklėtojai jau padovanojo išleistuvių dovaną per paskutinį skambutį ‒ tai kavos aparatas, kad rytais galėtų pasilepinti gardžia kava. Šypsodamasi abiturientė sakė, kad geras emocijas suteikia faktas, kad jau baigėsi mokyklos etapas, kad visai netrukus prasidės naujos pažintys ir galimybės. Mergina apie studijas galvojo ilgai ir turi kelis pasirinkimo variantus.
Tėvai ir pageidaujami, ir ne
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas Darijus Bagočius pasakojo, kad išleistuvių šventei neseniai nusipirko naują kostiumą ir batus, kuriems išleido 300 eurų. „Manau, kad ši suma nėra per didelė, nes šiuos rūbus dėvėsiu dar tikrai ne vieną kartą“, ‒ sakė jis. Pašnekovas atskleidė, jog į rytinę šventės dalį, kai bus įteikiamas brandos atestatas, jį lydės abu tėvai, nes jie nori būti šalia svarbią akimirką. Tačiau, Darijaus teigimu, abiturientų tėvai neturėtų vykti į vakarinę dalį, nes „jaunimas jaučiasi daug laisviau be jų“. Jo klasė per paskutinį skambutį taip pat jau įteikė dovaną savo auklėtojai: „Tai buvo elektrinis paspirtukas, kurio kainos nepamenu.“ Darijus, laukdamas šventės, jaučiasi puikiai, o paklaustas, kur planuoja studijuoti, atsakė, kad vis dar renkasi.
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos prezidentė, abiturientė Justina Mulskytė kalbėjo, kad išleistuvėms jau nusipirko naują aprangą, kuriai išleido daugiau nei 100 eurų, o šventinį makiažą ketina pasidaryti pati. Paklausta, ar jos tėvai vyks drauge į šventę, gimnazistė atsakė, kad tikrai taip: „Mes turime labai artimą ryšį. Be to, tėvai nori pabendrauti ir su kitų abiturientų tėvais ir palaikyti mus.“ Justina kalbėjo, kad dalyvavimas vakarinėje šventės dalyje mokiniui kainuos – 140 eurų, o šeimos nariams po 88 eurus. Gimnazijos prezidentė neslėpė, jog savo klasės auklėtojui ruošia dovaną, kurios suma – apie 50 eurų. „Bendros išlaidos tikrai nemažos. Man, kaip merginai, tiek šventės, tiek apsirengimo išlaidos viršija 200 eurų“, – atkreipė dėmesį abiturienė. Pasak pašnekovės, ji žada studijuoti Kauno Vytauto Didžiojo universitete ir rinktis Vaikystės pedagogikos studijų programą.
Vakarinei daliai ‒ didžiausios išlaidos
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos abiturientės mama (redakcijai vardas ir pavardė žinomi), kuri nemažai prisideda prie išleistuvių organizavimo, „Jaunimo erdvei“ pasakojo, kad drauge su kitai tėvais vakarinei šventės daliai parinko vietą, esančią netoliese, kad nesusidarytų nepatogumų dėl nuvykimo ir parvykimo. Taip pat atsižvelgė ir į šventės dalyvių skaičių, nes, žinoma, pobūvis reikalauja nemažai lėšų. „Vienos salės nuomos kainos įvardyti negaliu, nes kartu užsakėme ir maistą. O jų bendra suma vienam asmeniui – 50 eurų“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, jog dar apie 50 eurų bus skirta kitoms ryto ir vakaro išlaidoms: gėlėms, simbolinėms dovanėlėms dvyliktokams, vedėjui, didžėjui, fotografui, dekoracijoms ir pan. Anot šventės organizatorės, vakarinėje dalyje dalyvaus ir keletas tėvų, kuriems kaina bus šiek tiek mažesnė. Moteris taip pat akcentavo, kad gimnazijoje jau tapo tradicija mokyklai padovanoti suoliuką, kurio kaina apie 250 eurų. Pašnekovė džiaugėsi, kad pasiruošimo procesas vyksta gana sklandžiai, visus rūpesčius yra pasidalinę keli tėvai. Ji jautriai prasitarė, kad sunku patikėti, jog taip greitai prabėgo 12 metų: „Dar atmintyje tokios gyvos akimirkos iš dukters rugsėjo 1-osios šventės pirmoje klasėje, o netrukus fotoaparatas įamžins jau paskutines mokyklines akimirkas.“
Egidija JOKUBAUSKAITĖ