Išskirtiniai metai vaikų dienos centre Priekulėje

Pripažinkime, šie metai dėl pasaulį drebinančios pandemijos kupini neramumų, priverstinio sustojimo, apribojimų, apmąstymų. Neįprastas laikotarpis, kai neišvengiamai susiduriame su sunkumais, prisitaikydami prie pasikeitusio gyvenimo tempo, derindami darbo ir šeimos vaidmenis, susidorodami su kasdien patiriamu nerimu. Šis laikotarpis atnešė nemažai pokyčių bei naujos patirties ir Priekulės socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centro vaikams ir darbuotojams. Tačiau nepaisant mažų nepatogumų visi bandome prisitaikyti prie situacijos, įvaldome technologijas, mokomės nepažintų dalykų, atrandame įvairių bendravimo būdų ir galimybių, naujų užsiėmimų, veiklų ir sėkmingai dirbame toliau.

Priekulės socialinių paslaugų centras jau tryliktus metus vykdo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą vaikų dienos centrų projektą „Būkime drauge“. Įgyvendinamo projekto dėka Vaikų dienos centro lankytojams ir jų šeimoms galime pasiūlyti užimtumo, veiklų ir teikiamų paslaugų įvairovę. Projekte „Būkime drauge“ iš viso dalyvauja 58 vaikai nuo 6 iki 17 metų. Kasdien centre apsilanko apie 20 vaikų, moksleivių atostogų metu – apie 30. Vaikų dienos centras kasmet pasipildo naujais vaikais iš Priekulės, Agluonėnų, Veiviržėnų ir Judrėnų seniūnijų. Centro socialiniai darbuotojai teikia informavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo paslaugas, esant poreikiui vaikus ir jų šeimos narius konsultuoja psichologas. Darbuotojai centre siekia sukurti vaikams saugią, asmenybę auginančią aplinką, padėti iškilus sunkumams, būti patikimu suaugusiu žmogumi, kuris išklauso, priima ir padrąsina.

Dienos centre visapusiškam vaiko asmenybės ugdymui taikomos socialinių įgūdžių ugdymo ir higienos programos, organizuojami kryptingi meninės saviraiškos užsiėmimai (teatro, rankdarbių, tekstilės, dailės, muilo, žvakių gamyba, dekupažas, skrebinimas ir kt.), kompiuterinis raštingumas, sporto, sensoriniai, smulkiosios motorikos, smėlio terapijos užsiėmimai, relaksacija. Įgyvendinamo projekto „Būkime drauge“ dėka turime kur kas daugiau galimybių įsigyti būrelių veikloms reikalingų prekių, knygų, stalo žaidimų, mokymosi, higienos priemonių, sporto inventoriaus, smulkiosios technikos, papildomų lėšų švenčių, edukacinių pamokų, pažintinių kelionių organizavimui ir kt.

Tyrimais nustatyta, kad aukštą emocinį intelektą turintys žmonės yra kur kas sėkmingesni ir laimingesni. Naudinga ir svarbu ugdyti vaiko emocinį intelektą, mokyti atpažinti jausmus ir emocijas. Ugdant emocinį intelektą vaikams lengviau atpažinti kylančias emocijas, suprasti, kaip juos veikia skirtingos emocijos ir kaip tai kontroliuoti. Esant neramiai situacijai Lietuvoje ir pasaulyje dėl plintančio viruso grėsmės ypač svarbu padėti vaikams stiprinant jų emocinę sveikatą. Projekto „Būkime drauge“ įgyvendinimo laikotarpiu vaikai dalyvavo įvairiose veiklose, padedančiose labiau pažinti save. Kūrybinių terapinių popiečių metu kartu su meno terapeute Svetlana Bliudžiene vaikai tyrinėjo vidinį jausmų pasaulį, mokėsi išreikšti save per menines priemones ir kūrybinį procesą. Užsiėmimai buvo įdomūs, įtraukiantys bei padėjo vaikams labiau prisijaukinti tokius jausmus kaip pyktis, baimė, liūdesys. Paauglių grupei vasarą buvo rengiami interaktyvūs užsiėmimai „Savęs pažinimo dirbtuvės“, kuriuos vedė lektorės iš VšĮ „Juoda avis“. Jaunuoliai mokėsi reikšti mintis ir jausmus, išgirsti bei suprasti kalbantįjį, saugioje erdvėje dalijosi kasdieniais sunkumais, mokėsi suvokti ir spręsti problemas, ieškojo asmeninių stipriųjų ir tobulintinų pusių, atrado netikėtų savo asmenybės bruožų ir spalvų. Taip pat vyresnieji vaikai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Mokausi iš kino“ Gargždų kino teatre „Minija“. Vasara Vaikų dienos centre prabėgo itin greitai, nes netrūko įvairiausių išvykų ir švenčių. Tradiciškai vasarą pasitikome paminėdami Tarptautinę vaikų gynimo dieną Priekulės Vingio parke. Ši šventė visiems buvo ypatinga – po ilgo pavasario karantino pagaliau galėjo susitikti didesnis būrys vaikų, pamatyti savo išsiilgtus draugus, saugiai pabendrauti ir smagiai praleisti laiką kartu. Vasarą surengtų išvykų metu pasigrožėjome Vakarų Lietuvos vietovėmis – aplankėme Palangos gintaro muziejų, Kretingos botanikos sodą ir Kretingos muziejų, Orvidų bei Agluonėnų etnografinę sodybas. Su kuprinėmis ant pečių keletą kartų leidomės į kelionę traukiniu prie Baltijos jūros pasimėgauti bangomis, smėliu ir karšta vasaros saule. Sumažėjus apribojimų dėl epidemiologinės situacijos atsirado galimybė suorganizuoti tradiciniais tapusius vasaros renginius. Centrą lankančių vaikų šeimos narius sukvietėme į šeimų bendrystės šventę. Šventinė popietė sustiprino tarpusavio ryšius, suartino šeimas, suteikė galimybę pabendrauti tėvams tarpusavyje, aktyviai, linksmai ir prasmingai praleisti laiką kartu su savo vaikais. Artėjant vasaros pabaigai spėjome susitikti ir su savo draugais – Gargždų socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centru. Poilsiavietėje „Ramygala“ surengtos tradicinės vaikų dienos centrų sporto varžybos „Drąsūs. Stiprūs. Vikrūs 2020“. Vasara buvo aktyvi ir turininga, dienos centrą lankantiems vaikams atnešė daug malonių įspūdžių ir prisiminimų.

Šalyje paskelbto karantino laikotarpiu vaikų dienos centro darbuotojai palaiko ryšį su vaikais ir jų tėvais/globėjais nuotoliniu būdu. Socialinės darbuotojos padeda pamokų ruošoje, konsultuoja iškilus techniniams sunkumams prisijungiant prie nuotolinių pamokų, domisi, kaip išgyvena šį laiką vaikai, su kokiais iššūkiais susiduria šeimos, organizuoja užimtumą vaikams. Konsultacijas nuotoliniu būdu, kaip ir pavasario karantino metu, taip ir dabar, vaikams ir jų tėvams/globėjams teikia psichologė. Siekiant palaikyti bendrumo jausmą, kiekvieną darbo dieną vaikai yra kviečiami prisijungti užsiėmimui per „Zoom“ programą. Virtualių grupės susitikimų metu vedami pokalbiai, diskusijos, žaidimai, mankštos, aktyviai įsitraukia ir patys vaikai pasiūlydami savo idėjų.

Vaikų dienos centro darbuotojos yra pasiruošusios pagelbėti šeimoms ir ieškoti sprendimų kartu. Karantino laikotarpiu šeimoms teikiama parama maistu – suruošiami ir pristatomi į namus maisto produktų paketai, kurie perduodami laikantis visų saugumo reikalavimų (maisto produktų paketai suruošti įgyvendinamo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo vaikų dienos centrų projekto „Būkime drauge“ lėšomis).

Psichologė Laura MAŽONAITĖ-STEPANOVA,

socialinė darbuotoja Simona VAITKĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių