Jaunuomenės pilietinės dainos ir stiprino, ir graudino
Iniciatyva tautos istoriją jaunimui perteikti per dainą vis plačiau skleidžia sparnus. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Klaipėdos rajono filialo valdyba antrą kartą Gargžduose organizavo dainų dieną „Dainose istorija alsuoja“, skirtą tremtinių ir partizanų atminimui. Neseniai po Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios skliautais pilietinės dainos sujungė per 100 moksleivių, jų mokytojų ir buvusių tremtinių.
„Mūsų tėvams ir seneliams tremtyje išgyventi padėjo maldos ir dainos. Todėl neatsitiktinai prieš porą metų kilo mintis kreiptis į Gargždų mokymo įstaigas ir muzikos mokytojus ir paraginti, kad dainų, kurias dainavo tremtiniai ir partizanai, pamokytų moksleivius, jog tokiu būdu jie pažintų savo tautos istoriją“, – apie tai, kaip buvo pasėta renginio „Dainose istorija alsuoja“ idėja, sakė LPKTS Klaipėdos rajono filialo valdybos narė Verutė Nekrevičiūtė. Dainų dieną buvo nuspręsta organizuoti rudenį, kai į klases sugrįžta moksleiviai. Idėjos palaikytojų netrūko nei pernai, nei šiemet.
Po šv. Mišių Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje Lietuvos himną kartu su moksleiviais giedojo Gargždų kultūros centro buvusių politinių kalinių ir tremtinių choras „Atminties aidai“ (vadovė Kristina Katauskienė), o tremtyje gimusi V. Nekrevičiūtė priminė didžiuosius Lietuvos gyventojų trėmimus: 1941 06 14 rytą prasidėjusį ir keturias paras trukusį trėmimą, 1948 05 22–23 trėmimo operaciją „Vesna“ („Pavasaris“), 1949 03 25–28 trėmimo operaciją „Priboj“ („Bangų mūša“), 1951 10 02–03 trėmimo operaciją „Osen“ („Ruduo“).
LPKTS tarybos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė, pasakodama apie tą laikotarpį, paragino susimąstyti, kad Lietuva – tai ne linija žemėlapyje, o linijos mūsų širdyse.
Jautriai ir pakiliai skambėjo „Vaivorykštės“ gimnazijos skaitovų meninė kompozicija „Tėvyne, mes čia“ (mokytoja Zofija Vaitkuvienė) ir merginų choro „Vaivora“ atliekamos dainos (muzikos mokyt. Jūratė Surblienė ir Laima Rimkienė, akompanavo Elena Tislenka). Klausytojų jausmus šildė „Minijos“ progimnazijos kamerinis choras „Skambanti Minija“ (vadovė mokyt. Eglė Mockienė) ir ansamblis (vadovas mokyt. Rolandas Anužis), „Kranto“ progimnazijos skautų Gargždų tunto Minijos draugovės (muzikos mokyt. Rasa Linkienė), dainos studijos „Fork‘s“ kvinteto (vadovė mokyt. R. Linkienė) dainos.
Jausmingai skambėjo ir choro „Atminties aidai“ balsai, o tremtinių dainą „Kad ne auksinės vasaros“ atliko visi renginio „Dainose istorija alsuoja“ dalyviai.
Muzikos mokytoja R. Linkienė padėkojo mokiniams, mokytojams, buvusiems tremtiniams už renginio, kuris galėtų tapti tradicinis, organizavimą ir dalyvavimą.
„Jautru, graudu, pakilu. Kaip gražiai skambėjo jaunuolių balsai“, – skirstydamiesi kalbėjo renginio klausytojai.
Renginyje dalyvavo LPKTS valdybos pirmininkas Vladas Sungaila, LPKTS atsakingoji sekretorė Julytė Jurgelevičienė, projektų koordinatorė Dalia Poškienė, savaitraščio „Tremtinys“ redaktorė Audronė Kaminskienė, Gargždų seniūnė Indrė Žiedienė, Gargždų kultūros centro direktorė Vaida Skuodienė.
„Pasiekė atgarsiai, kad kitąmet į „Dainose istorija alsuoja“ norėtų įsilieti ir kai kurių rajono mokyklų moksleiviai. Džiaugsimės, jei tokiu būdu sugebėsime jaunimui perduoti savo tautos istoriją“, – sakė renginio vedėja V. Nekrevičiūtė.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Renatos NEKROŠIENĖS nuotr.