JAV ambasadorė: „Esu tikra, kad Lietuvos ir Amerikos santykiai išliks stiprūs“
Į regioninės žiniasklaidos seminaro dalyvius ambasadorė Anne Hall kreipėsi lietuviškai
Po Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose mūsų šalies visuomenėje, ypač provincijoje, nesiliaujama eskaluoti temos, esą Lietuvos ir JAV santykiai gali pašlyti. Tuo pačiu esą nebebus garantuotas ir NATO saugumas Lietuvai. Tačiau Užsienio reikalų ministerijos surengtame seminare regioninei žiniasklaidai tiek užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus, tiek naujosios JAV ambasadorės Anne Hall pozicijos sutapo: JAV liks strateginis partneris Euroatlantinėje zonoje, o Lietuvos ir JAV draugystė pagrįsta tęstinumu.
Ieškos galimybių dvišaliam susitikimui
Regioninės žiniasklaidos susitikime antrą kadenciją pradėjęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius apžvelgė tarptautines aktualijas, kurių viena svarbiausių – JAV pozicija po prezidento rinkimų.
„Santykiai su Jungtinėmis Valstijomis – labai svarbu. Nežinome, kaip susiklostys nauja administracija, bet tai nekeičia mūsų nuostatos. Tikime, kad JAV liks strateginis partneris Europoje. Kitaip sunkiai įsivaizduojame saugumo garantijas mūsų kontinente, Euroatlantinėje zonoje“, – kalbėjo ministras.
Lietuvos užsienio reikalų ministrui L. Linkevičiui gruodžio 16 d. telefonu pasveikinus būsimą išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėją atsargos generolą Michaelą T. Flynną, šis patikino, kad Jungtinių Valstijų santykiai su Lietuva išliks tokie pat tvirti saugumo, prekybos, ekonomikos ir kitose srityse.
Paskirtasis D. Trumpo Administracijos nacionalinio saugumo patarėjas pokalbio metu perdavė išrinktojo JAV Prezidento linkėjimus Lietuvos vadovams ir Lietuvos žmonėms.
Ministras L. Linkevičius su būsimu nacionalinio saugumo patarėju sutarė ieškoti galimybių artimiausiu metu surengti dvišalį susitikimą.
Veiklos prioritetas – saugumas
Glaudžios partnerystės su Lietuva tęstinumą regioninės žiniasklaidos seminaro dalyviams transliacijos metu patvirtino ir naujoji JAV ambasadorė Lietuvai Anne Hall.
„Savo kadencijos Lietuvoje metu ketinu veiklą sutelkti ties keliomis prioritetinėmis sritimis, kurių svarbiausia yra saugumas. Lietuvą ir JAV sieja artima draugystė bei strateginė partnerystė NATO aljanse. Mūsų valstybių ilgametės draugystės ir partnerystės pagrindą sudaro istoriniai ir šeiminiai ryšiai ir tvirta Amerikos pozicija nesutikti pripažinti Lietuvos sovietinės okupacijos šaltojo karo metu. Mūsų šalių draugystė gražėja ir ji nenutrūkstamai tęsiasi tiek respublikonų, tiek demokratų valdymo laikotarpiais“, – akcentavo lietuviškai į regioninės žiniasklaidos atstovus prabilusi ir tuo nustebinusi ambasadorė.
Pasak ambasadorės, šiandien stebime, kaip po metų viršūnių susitikimo Varšuvoje NATO pereina į naują savo veiklos etapą Europoje. Daugiašalės NATO kovinės grupės bus dislokuotos visame regione. Lietuvoje bus dislokuotos Vokietijos vadovaujamos pajėgos. Latvijoje – Kanados, Estijoje – Jungtinės Karalystės, Lenkijoje – Jungtinių Amerikos valstijų. Tokiu būdu siunčiama neginčijama žinia, jog NATO yra vieninga ir vienos Aljanso narės užpuolimas bus laikomas viso Aljanso puolimu. Be to, JAV kariuomenė toliau tęs NATO pratybas ir mokymus Lietuvoje.
Aktyviai lankysis regionuose
„Esu tikra, kad Lietuvos ir Amerikos santykiai išliks stiprūs, o mūsų bendradarbiavimas tęsis ne tik regioninio saugumo, bet ir kitose srityse“, – ryžtingai regioninės žiniasklaidos atstovams kalbėjo A. Hall. Ji akcentavo, kad drauge darbuojamės gindami bendras vertybes ir kovodami prieš propagandą ir dezinformaciją. Šios priemonės naudojamos siekiant diskredituoti demokratiją bei destabilizuoti regioną. Priešnuodis tam – atskleisti melagingą informaciją skatinti teisingos informacijos sklaidą.
„Taip pat siekiame skatinti ekonominį augimą ir verslumą Lietuvoje. Norime daugiau įmonių matyti užmezgant verslo ryšius su JAV. Lietuvoje tiek daug kūrybinės energijos ir entuziazmo, kuris pasireiškia per augančią startuolių nišą. Mus sieja veržlumo kultūra“, – įsitikinusi ambasadorė. Ji pažymėjo įvairias bendradarbiavimo galimybes aukštųjų mokyklų studentams, moksleiviams, ragino juos dalyvauti mainų programose. Pastaruoju metu net 25 proc. išaugo studentų susidomėjimas „Work and travel“ programa, kurios metu vasarą galima ir dirbti, ir keliauti.
Naujoji JAV ambasadorė A. Hall, kreipdamasi į regioninės žiniasklaidos atstovus pažymėjo, kad ketina lankytis įvairiuose Lietuvos regionuose, susitikti su valdžios, bendruomenių atstovais, menininkais, kultūros darbuotojais, verslininkais. „Džiaugiuosi, kad Lietuvoje man tenka dirbti labai įdomiu laikotarpiu“, – apibendrino ambasadorė.
Vilija BUTKUVIENĖ
Užsienio reikalų ministerijos nuotr.