Ką svarbu žinoti apie bonsų medelius?

garliavosmedelynas.lt

Bonsai, verčiant iš japonų kalbos pažodžiui, tai – sąvoka, reiškianti „sodinti padėkle“. Kalbant konkrečiau, tai – iš Senovės Japonijos kilęs menas, kurio esmė – miniatiūrinių, tačiau vizualiai identiškų natūraliems, gamtoje augantiems medžiams kūrimas, pasitelkus tokias specialias technikas,  kaip genėjimas, vielavimas, formavimas, šakų išdėstymas ir kiti. Neretai bonsais yra vadinami ir patys medeliai, tačiau taisyklingesnis pastarųjų pavadinimas turėtų būti „formuoti medeliai“.

Jei formuoti medeliai anksčiau dažnam atrodė kaip egzotika, kurią galima pamatyti, pavyzdžiui, botanikos sode ar teminėse parodose, tai šiandien bonsai gali puošti kiekvieno iš mūsų aplinką. Geriausiai, jog, norint tokį meno kūrinį įkurdinti savo sode ar terasoje, nereikia būti baigus specialių medelių formavimo kursų ar į šį pirkinį investuoti kalno pinigų. Bonsai medeliai, auginami mūsų klimato sąlygos (nesunku atspėti, jog tai susiję su augalų atsparumu ir vešėjimu) – medelynuose įsigyti siūlomas pirkinys, sparčiai populiarėjantis pirkėjų, neabejingų gamtai ir grožiui, tarpe.

Nuo ko priklauso bonsų kaina?

Ieškant formuotų medelių, į akis, tikėtina, dažnam pirkėjui krenta ir nevienoda pastarųjų bonsai kaina. Išskyrėme svarbiausius kriterijus, kurie šią ir nulemia.

Formuojamo medžio rūšis. Kai kurios medelių rūšys yra retesnės arba sudėtingiau auginamos, tad, logiška, tokių suformuotų medelių kaina taip pats bus aukštesnė. 

Amžius. Natūralu, kuo bonsas senesnis, tuo jo kaina aukštesnė. Juk medžiai vertinami dėl brandos, o bonsai – ilgai trunkančio formavimo proceso.

Dydis. Didesnio medelio priežiūrai bei formavimui reikia daugiau laiko, o tai atsispindi ir didesnėje pirkėjo mokamoje kainoje.

Formavimas. Kuo profesionaliau suformuoti medžiai, išgaunant unikalias, sudėtingas formas, tuo jie bus brangiau vertinami. O bonsai, formuojami metų metus, yra tikrų tikriausi meno kūriniai, žinoma, parduodami už atitinkamą kainą.

Medelio būklė ir sveikata. Sveiki, vizualiai gerai prižiūrėti bonsai, turintys stipriais šaknis ir tankią  lapiją įprastai kainuoja daugiau nei silpnesni, ligoti medeliai.

Kaip reikia prižiūrėti įsigytą bonsą?

Medelynuose dirbantys ar kiti specialistai, iš kurių perkami bonsai, svarbiausią darbą, tai yra – unikalios medelio formos sukūrimą – jau yra padarę. Viskas, kas belieka, norint išlaikyti išskirtinę augalo išvaizdą – tai reguliariai karpyti ir atlikti įvairius kitus formavimo darbus, su kuriais, žinoma, mielai supažindins jį pardavusio medelyno atstovas. O visa kita priežiūra nesiskiria nuo kitų sodo ar kiemo augalų auginimo.

Keli patarimai, padėsiantys sukurti optimalią sąlygas bonsų augimui

Saulės šviesa. Įvertinkite, koks yra jūsų įsigyto bonso santykis su saulės šviesa. Didžioji dalis formuotų medelių mėgsta ryškią šviesą, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali būti žalingi. Bene idealiausia vieta daugelio rūšių bonsų medeliams yra ta, kurioje ryte šviečia saulė, o po pietų būna dalinis šešėlis. 

Apsauga nuo vėjo. Įsigijus bonsus, užaugintus  mažuose vazonuose, svarbu žinoti, jog jų šaknų sistema yra jautresnė vėjui, galinčiam išdžiovinti dirvožemį. Tad, rinkdamiesi vietą bonsui, atkreipti dėmesį, į yra užtikrinama apsauga nuo stipraus vėjo.

Optimalus drėgmės kiekis. Kai kurios medelių rūšys mėgsta drėgnesnę aplinką, tuo tarpu kitos – sausesnę.

Bonsai medeliai – puikus pavyzdys, jog tai, ką anksčiau laikėme tolima egzotika, šiandien gali puošti kiekvieno iš mūsų sodą ar kiemą.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių