Kai bloga nuotaika ateina, o veikti nėra jėgų

Atsikėliau sekmadienio rytą toks liūdnas ir niūrus. Tokia nuotaika ir toliau skatino drybsoti pataluose. Nors ir suprantu, kad gulėjimas nugramzdina į dar didesnę liūdesio giesmę. Tokiomis akimirkomis tikriausiai ne aš vienas pamirštu, kad nuotaika iš dalies yra mūsų pačių atsakomybė. Ją galima kažkiek numalšinti. Tačiau tas žmogus labai keista būtybė. Kažką daryti gal ir galima, bet blogai nuotaikai atėjus tikrai nesinori veikti…
Tiesiog išbūti
Man atrodo, kai užklumpa slegianti nuotaika, labai svarbu nedaryti kelių dalykų – netikėti visomis atėjusiomis mintimis ir neveikti iš jausmų. Kai nuotaika prasta, atrodo visas mąstymo turinys irgi laikinai sutrinka tiek apie save, tiek apie kitus. Taip pat gali kilti noras veikti iš jausmų: valgyti sveikatai nepalankų maistą, išgerti alkoholio, naršyti be tikslo, priimti neteisingus sprendimus. Jau vien laikantis šių dviejų taisyklių galima apsaugoti save nuo blogesnės būsenos. Tad vienas iš būdų, kaip sau padėti – tiesiog išbūti.
Stebėti iš šono
Vieną kartą pats neradau sau vietos ir priekaištavau, kad esu batsiuvys be batų, negebu susitvarkyti su bloga nuotaika. Kai taip save draskiau, jutau, kad ji dar daugiau plečiasi. Tačiau prisiminiau citatą iš knygos „Valgyk, melskis, mylėk“, kad reikia leisti sau tiesiog būti ir jausti. Atsisėdau ir pabandžiau pritaikyti: sėdėjau ir nieko nedariau. Savo nuotaiką ir jos sukurtas mintis tiesiog stebėjau iš šono. Stebuklas įvyko, iš tikrųjų nuotaika atlėgo. Po tokių akimirkų supranti tą leidimo sau jausti ir tiesiog buvimo čia ir dabar galią. Ramiai išbūti su nepatogiu jausmu. Po trumpalaikės užmaršties vėl iš naujo atrandama jausmų taisyklė, kad visi jausmai ateina ir praeina. Tada jie vėl kartojasi.
Jausmus verta priimti
Galvoju, kad bloga nuotaika gali atskleisti mūsų pačių santykį su savimi. Kaip elgiamės su savimi, kai į vidų atplaukia lapkričio dangus. Galima plakti save už tai, kad nusižengi šiuolaikinėms taisyklėms, nes nesi produktyvus ar pozityvus. Bet juk nenatūralu nuolat jaustis gerai. Natūralu yra jaustis visaip ir tai verta priimti.
Danielius EINIKIS
Psichologo asistentas
Asociatyvi nuotr.
