Kaimo vaikus nuo kultūros tolina autobusai
Baigiantis mokslo metams į dienos šviesą iškilo švietimo ir kultūros įstaigų nelygybė. Kaimuose gyvenantys vaikai skundžiasi, kad lankyti kultūros įstaigų būrelius jiems nepatogu. Po pamokų vykstančių užsiėmimų mokyklinių autobusiukų vairuotojai nelaukia, o važinėti vietiniu autobusu moksleiviams kainuoja visą kainą. Dar blogiau, kai geltonasis autobusėlis yra vienintelė galimybė grįžti namo.
Į būrelį – paskubomis
Transporto lengvatų įstatymas numato, kad kaimuose ir miestuose gyvenantiems moksleiviams savivaldybės turi kompensuoti kelionės išlaidas pirmyn ir atgal (bet ne ilgesniu kaip 40 km atstumu) mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu. Tas maršrutas nuo namų gali driektis iki bendrojo lavinimo mokyklų, profesinio mokymo įstaigų ar neformaliojo vaikų švietimo įstaigų. Kultūros įstaigos neformaliojo švietimo vietomis nelaikomos, taigi į čia veikiančių užsiėmimų laiką jokie vežėjai neatsižvelgia.
Veiviržėnų kultūros centre pėžaitiškė Monika 2–3 kartus per savaitę lanko dramos būrelį. Jurgio Šaulio gimnazijos vienuoliktokė į namus grįžta arba mokykliniu, arba vietinio susisiekimo autobusais. „Man didelių sunkumų grįžti nėra. Du kartus (14.30 val. ir 15.15 val.) važiuoja mokyklinis autobusas, o 14.30 val. – autobusas į Klaipėdą per Pėžaičius, kuris vėliau grįžta atgal. Tačiau tas maršrutas – mokamas. Vienkartinis bilietėlis kainuoja 64 euro centus. Žinoma, būtų gerai važinėti nemokamai, tačiau tėvai pinigų duoda“, – pasakojo mergina.
Daukšaitiškis Andrius pasakojo į kaimą grįžti galintis tik mokykliniu autobusu, kuris išvažiuoja po 7 pamokų. Taigi būrelį jis dažniausiai turi palikti anksčiau už kitus.
Varžo darbą
Veiviržėnų kultūros centro jaunimo teatro studijos vadovas Karolis Pronckus patvirtino, kad problema egzistuoja. Anot jo, užsiėmimai dažniausiai vyksta 13 arba 14 val., mat orientuojamasi pagal pamokų gimnazijoje laiką, neretai – ir pagal autobusų išvykimą. Per šiuos metus vadovui keli vaikai užsiminė, kad važinėti – brangu arba nepatogu. Kultūros centro renginių režisieriaus nuomone, būtent dėl nepalankaus autobusų maršruto kaimiški kultūros centrai stokoja aktyvių jaunimo kolektyvų. Tą patį tvirtina ir jo kolegė Veiviržėnų kultūros centro Endriejavo skyriaus meno vadovė Jolanta Štabokaitė. „Tai opi problema, kuri varžo darbuotojų darbą ir jaunimo užimtumą. Endriejave šokių kolektyvą „Flick“ lanko 30 vaikų. Manau, kad jų būtų daugiau, jei susisiekimas būtų geresnis. Ne tik važinėjimas brangus, bet ir autobusų grafikas mums nepalankus. Jei organizuojame kokį renginį, kaime gyvenantys vaikai negali dalyvauti. Labai dažnai su jaunimo organizacija „Sūkurys“ organizuojame filmų vakarus ar viktorinas. Gyvenantieji toliau negali dalyvauti dėl susisiekimo“, – įsitikinusi pašnekovė.
Išimtis – švietimo įstaigos
Veiviržėnų kultūros centro direktorė Laura Netalimova „Bangai“ sakė besiruošianti Savivaldybės administracijos Kultūros skyriuje kelti šį pavėžėjimo klausimą. Prieš tai kalbintas skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis išgirdęs nustebo: „Man tai kaip ir naujiena. Tokia problema mūsų pasitarimuose nėra kelta.“ Anot jo, greičiausiai Savivaldybės administracijai reikėtų susėsti ir pabandyti reikalą spręsti.
Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyr. specialistė Violeta Brazlauskienė tik darsyk pacitavo Transporto lengvatų įstatymą, jog teisę į bilietų kainos kompensavimą turi tik neformaliojo vaikų švietimo įstaigų auklėtiniai. Pavyzdžiui, muzikos mokyklų, Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro. Vaikams, kurie lanko tokias įstaigas, mokinio pažymėjime nurodomas konkretus maršrutas. Tada vaikai turi teisę nemokamai važinėti į namus vietinio ar kitokio susisiekimo maršrutais, o vežėjui vėliau kompensuojama negauta pinigų suma. Vežėjams rugsėjo mėnesį išdalijamas sąrašas su teisę nemokamai važiuoti turinčių vaikų pavardėmis ir maršrutais. V. Brazlauskienė priminė, kad moksleiviai neturi galimybės veltui ar su nuolaida važinėtis ten, kur nori. Kompensacija taikoma tik moksleivio pažymėjime nurodytam maršrutui.
Komentaras
- Violeta RIAUKIENĖ, Savivaldybės mero pavaduotoja:
– Jei tai tikrai kultūros įstaigoms aktualus klausimas, vietos diskusijoms visada rasime. Reikia išsiaiškinti, kiek vaikų lanko būrelius kultūros įstaigose iš kaimiškų vietovių, kuriems važinėjimas yra problemiškas. Mokykliniai autobusai išties veža nustatytais tvarkaraščiais, kurie gal ne visiems patogūs. Naujais mokslo metais bus formuojami nauji užsiėmimai, tvirtinami tvarkaraščiai, tad lankydamiesi kultūros centruose aptarsime visas problemas.