Keičiasi klimatas – keičiasi tavo gyvenimas!

Nemokamai apsilankyk Klimato muziejuje Gargžduose

Nuo antradienio Gargždų kultūros centro aikštėje įkurdinti keturi jūriniai konteineriai, kuriuose įrengtas unikalus Klimato kaitos muziejus. Projekto generalinis rėmėjas Lietuvoje – „Telia“, muziejaus įkurdinimą Gargžduose finansavo ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Gyventojams apsilankymas nemokamas. Muziejus veiks iki rugpjūčio 21 dienos, suskubkite apsilankyti!


Vienintelis Baltijos šalyse
Koks jausmas būti 50 laipsnių karštyje? Ar ūkininkystė persikels į kosmosą? Miestas po vandeniu ‒ niūri prognozė ar neišvengiama ateitis? Į šiuos ir panašius klausimus atsako vienintelis toks Baltijos šalyse ‒ mobilus Klimato muziejus. Įrengtas keturiuose spalvinguose jūriniuose konteineriuose muziejus keliauja per 16 Lietuvos miestų ir pristato 4 pagrindines temas: klimato kaitos priežastis bei padarinius, pagrindinius ES Žaliojo kurso punktus Baltijos šalyse, gamtos svarbą šiuolaikinio žmogaus gyvenime bei tvarius pokyčius, kuriuos lengvai galime atlikti kasdien.
Klimato muziejaus atidaryme viešėjęs Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas akcentavo, kad jau niekam nebekyla abejonių, kad klimato kaita yra prioritetinė tema, juolab šią savaitę, kai vyrauja tokie karščiai. „Sprendžiant klimato kaitos problemą, Savivaldybė prisideda kuo gali: įrengiame saulės jėgaines ant pastatų, skatiname gyventojus kuo daugiau važiuoti elektromobiliais, esame numatę investicijų į įkrovimo stoteles. Turime ir apšvietimo tinklų modernizavimo projektą, kur bus keičiamos lempos į išmaniąsias, bus mažiau sunaudojama elektros. Gyventojus taip pat raginame imtis visų įmanomų priemonių: kuo mažiau išmesime CO2 į orą, tuo labiau atitolinsime klimato kaitą“, – kalbėjo B. Markauskas.
Šventinę nuotaiką, atidarant lankytojams Klimato muziejų Gargžduose, sukūrė Gargždų kultūros centro vokalo studijos „RiverVoices“ atlikėjos.


Prisideda keisdami įpročius
Klimato muziejuje apsilankiusi Silvijos ir Tomo Šilinskų šeima teigė, jog žemės tvarumo tema juos labai domina. Kitaip ir negalėtų būti! „Mūsų visų ateitis priklauso nuo žemės tvarumo, todėl prisidedame kuo galime. Pirmiausia – rūšiuojame atliekas. Ketiname keisti transporto priemonę į elektrinę, taip pat planuojame naudoti saulės energiją, tačiau kol kas susiduriame su biurokratiniais trikdžiais iš valstybės pusės“, – sakė T. Šilinskas. Jo žmona Silvija pridūrė, kad vasarą dalyvavo akcijoje „Švari vasara“, Pajūrio regioniniame parke rinko šiukšles. „Auginame tris sūnus, todėl siekiame, kad jie suprastų gamtos tausojimo svarbą. Rinkdami šiukšles jie stebėjosi, kiek nuorūkų… Rado net išmestų batų. Būtent po šios akcijos, sūnūs jau ir mieste radę šiukšlę, ją pakelia“, – pasidžiaugė mama.
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos dainos studijos „Bangelės“ vadovė Rasa Linkienė atvedė ugdytines taip pat susipažinti su klimato kaitos problemomis. „Prieš repeticiją nusprendėme čia apsilankyti. Juk keliaujame po įvairias šalis ir norisi, kad žemė būtų kuo gražesnė, kuo ilgaamžiškesnė. Pati prie tvarumo prisidedu rūšiuodama ir to mokydama kitus. Antra – dažnai atsisakau transporto, daugiau vaikštome pėsčiomis, net iki 10 km stengiamės eiti arba važiuoti dviračiais. Be to šeimoje ir kartu su studija, kai keliaujame, visada kalbame apie tai, kaip tausoti elektrą ir vandenį“, – sakė R. Linkienė.


Krizė neaplenkia Lietuvos
„Šiuo metu Europą kamuoja nematyto masto sausros, o ir Lietuvoje pastaraisiais dešimtmečiais nestigo didelių klimato pokyčių. Tad žodžiai „klimato kaita“ ar „klimato krizė“ jau kurį laiką nėra reiškiniai, aktualūs visur kitur tik ne pas mus, – sako Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė. „Būtent todėl ne tik patys imamės aktyvių veiksmų pernaudodami įrangą, naudodami žaliąją elektros energiją, bet ir jaučiame pareigą prisidėti prie tokių iniciatyvų, kaip keliaujantis Klimato muziejus, kuris skleidžia, kad koks klimatas bus ateityje – priklauso tik nuo mūsų. Norint, kad pokyčiai įvyktų, labai svarbu aktyvus tiek atsakingo ir tvaraus verslo, tiek visuomenės įsitraukimas, o tam būtini informuoti ir neabejingi žmonės. Tikiu, kad šis muziejus ir yra ta platforma, kuri prisidės prie platesnio tvarumo sampratos suvokimo Lietuvoje“, – pasakoja Indrė.
Aplankyti muziejų galima savarankiškai bet kuriuo metu arba su gidu. Norintieji nemokamos ekskursijos po muziejų su gidu turi registruotis iš anksto internetiniame puslapyje https://klimatomuziejus.lt. Darbo laikas: antradieniais-sekmadieniais, 11.30–19.30 val.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content