• 9 gruodžio, 2021
|

Klaipėdos dramos teatre – premjerų gausa

Klaipėdos dramos teatras pradeda 81-ajį sezoną. Žiūrovų lauks modernus farsas, klasika, naujas spektaklis vaikams, ko šiam teatrui labai trūksta, ir šiuolaikinė nacionalinė dramaturgija. Visos premjeros įvyks iki metų pabaigos.

Uostamiestyje kuria latviai

Trečiadienį įvykusioje spaudos konferencijoje teatre buvo pristatytas vienas iš žiūrovų laukiamiausių spektaklių – Augusto Strindbergo psichologinė drama „Tėvas“. Šį spektaklį, kurio premjera įvyks rugsėjo 13 ir 14 dienomis, uostamiestyje pastatė garsi latvių režisierė Mara Kimelė. Paklausta, kodėl pasirinko statyti A. Strindbergo dramą, režisierė M. Kimelė atsakė, jog nėra nieko svarbiau už šeimą, kuri yra lyg maža pasaulio ląstelė. Kaip mes gyvename šeimoje, tokia ir valstybė, pasaulis. „A. Strindbergas jautriai, tiksliai atspindi vyro ir moters, kitų šeimos narių tarpusavio santykių sudėtingumą, kai visiems norisi meilės, sutarimo, supratimo, bet sunkiai gaunasi. Tai amžinos problemos“, – kalbėjo režisierė spaudos konferencijoje.

Spektaklį stato latvių kūrybinė grupė – ne tik viena iš garsiausių Latvijos režisierių M. Kimelė, bet ir scenografas Rienis Suchanovs, kostiumų dizainerė Baiba Litina. Pagrindinius vaidmenis kuria pačios režisierės pakviesta vilnietė aktorė Aldona Bendoriūtė ir Klaipėdos dramos teatro pažiba Darius Meškauskas. Pasak režisierės M. Kimelės, „Tėvas“ bus klasikinis aktorinis spektaklis be jokių režisūrinių triukų. „Norėtųsi, kad ir žiūrovai, žvelgdami į mūsų herojus, persvarstytų savo santykius su artimaisiais. Mes juk ir teatre daug kalbame apie tai, kad pasaulis išėjo iš proto: karai tarp žmonių, šalių, religijų, beprotiški žmonių poelgiai. O aš galvoju, kad didžiausias ir labiausiai kankinantis karas vyksta tarp artimiausių žmonių. Ir, deja, šis karas pralaimimas. Jeigu įsivyrautų taika, supratimas, darna artimiausioje aplinkoje, tai ir tarpkontinentiniai karai baigtųsi“, – įsitikinusi M. Kimelė.

Naujas spektaklis – ir vaikams

Teatro sezonui vartus atvėrė jauno režisieriaus Dariaus Rabašausko modernus farsas – Slavomiro Mrožeko „Petro Ohėjaus kankinystė“. Netradiciškai išdėstytoje erdvėje – sceną sulyginus su parteriu (kėdės nuleidžiamos į rūsį – tai leidžia moderni technika), tarp žiūrovų įkurdinus Petro Ohėjaus butą, aktoriai pasakojo neįtikėtinai keistą istoriją apie Ohėjaus buto vonioje apsigyvenusį tigrą. Tačiau spektaklio prasmė ne tokia žaisminga – kas nutinka, kai primetama svetima valia, kai nebelieka privačios gyvenimo erdvės.

Dar vienas naujo sezono įvykis – spalio 8 ir 9 d. teatro repertuare pagaliau atsiras naujas spektaklis vaikams, sukurtas pagal vieną iš garsiausių pasaulyje klasikinės vaikų literatūros knygą Keneto Grehemo „Vėjas gluosniuose“. Spektaklį stato jaunas, bet jau žinomas kūrėjas vaikams, režisierius Antanas Gluskinas. Jis parašė ir pasakos inscenizaciją. Antai britai knygą „Vėjas gluosniuose“ tiesiog dievina, jos personažai jau seniai tapo savotišku Senosios Anglijos simboliu. „Vėjas gluosniuose“ – tai knyga apie istorijas Temzės pakrantėje, kurias vieninteliam ir aklam sūnui prieš miegą pasakojo jo tėtis, knygos autorius K. Grehemas. Spektaklio veiksmas vystysis tarsi nuotykių filme, bus daug judesio ir spalvų, jo esmė – nepalik draugo bėdoje.

Režisuoti atvyks O. Koršunovas ir E. Nekrošius

Gruodžio 16, 17, 18 dienomis žiūrovai bus pakviesti į dar vieną premjerą – Gintaro Grajausko „Pašaliniams draudžiama“. Po devynis mėnesius trukusių pokalbių ir derybų, atradęs tarpelį savo labai intensyviame grafike, spektaklį sutiko režisuoti Oskaras Koršunovas, kuo teatras labai džiaugiasi. Apie naują savo pjesę G. Grajauskas nelinkęs kalbėti, norėtų, kad siužetas liktų intriga žiūrovams. Dramaturgo žodžiais tariant, tai tarsi vieno poeto savotiška kelionė per visą gyvenimą ir dar toliau. O štai dėl O. Koršunovo G. Grajauskas atviras – būtent šio režisieriaus savo naujajai pjesei jis ir norėjo.

Klaipėdos dramos teatro vadovo Tomo Juočio teigimu, antroji sezono pusė taip pat suplanuota ir ne mažiau intriguojanti. Naują spektaklį statys režisierius Povilas Gaidys. Jis pasirinko jaunos dramaturgės Jaroslavos Polinovič labai jautrią psichologinę dramą „Elzės žemė“. Taip pat vienas iš didžiausių teatro pasiekimų, kad po ilgų diskusijų ir derybų Klaipėdos dramos teatre spektaklį statys Eimuntas Nekrošius. Pjesę režisierius dar renkasi. Iki sezono pabaigos spektaklis turėtų išvysti rampos šviesą.

Naujovė – festivalis

Teatras išlaikys tradiciją rengti uostamiesčio teatrų festivalį „Namai“, tačiau dėl to, kad kovas visiems teatralams būna ypač intensyvus, festivalis kelsis į sausio antrąją pusę. Didžiausia 81-ojo sezono naujiena – Klaipėdos dramos teatras pirmą kartą rengs tarptautinį teatrų festivalį, kuris numatytas birželio pradžioje. Projekte numatyti 8 spektakliai. Kviečiami Ukrainos, Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos teatrai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių