Klaipėdos krašto bitininkų šventė kvepėjo ne tik medumi, bet alsavo ir jaukia bendryste
Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ rudens susibūrimas „Namai kvepia medumi“ tradiciškai laukiamas ne tik bitininkų, bet ir medaus mėgėjų. Drevernos kultūros namuose praėjusį šeštadienį surengtas prasmingas renginys, kuriame darniai persipynė kultūrinė ir šviečiamosios programos bei derėjo medunešiu kvepianti mugė, sutraukė didelį būrį žmonių.
Įdomi šviečiamoji veikla
Drevernos kultūros namai iš tiesų dūzgė kaip bičių avilys: jau prieangyje žmonės lėtino žingsnį ir susidomėję klausėsi bitininko, Gargždų krašto muziejaus istoriko Mariaus Mockaus pasakojimo. Jis į tradicinį susibūrimą atvažiavo su įdomia bitininkystės bibliotekėle bei pasidalijo žiniomis apie pirmuosius lietuviškus rėminius avilius, nuolat bendravo su smalsiais renginio dalyviais. „Juk graži šiandien šventė“, – tarsi klausė ir tarsi reziumavo Marius, žvelgdamas į niekur neskubančius, tarpusavyje bendraujančius, renginio edukacijose aktyviai dalyvaujančius žmones.
Su senoviniu bitininkystės inventoriumi supažindino Virginijus Matikonis, senovinius medžio apdirbimo įrankius pademonstravo Algirdas Domarkas.
„Žolinčių akademijos“ atstovai Kristina ir Viktoras Zakarevičiai vos spėjo suktis, norinčių ir susipažinti su žolelių nauda, ir įsigyti jų produktų tikrai nestokota.
Mugėje buvo parduodamas ne tik grynas medus, bet ir įvairios jo rūšys su skirtingomis uogomis, žolelėmis, rūšinis liepų, grikių, dobilų, pienių medus. Taip pat buvo galima įsigyti bitininkystės reikmenų, žvakių, bičių duonelės, žiedadulkių ir įvairių tepalų, pirkėjai graibstė Judrėnų sūrius, stebėjosi dovanų maišeliais, pakvėpintais medumi.
Šventės dalyvius maloniai nustebino VšĮ „Revilita“ socialinių dirbtuvių kūrybiniai keramikos darbai. Ar sau, ar kitam tokie darbeliai galėjo tapti artėjančių Kalėdų įsimintina dovana.
Gyvosios istorijos asociacijos „Pilsota“ atstovas, istorikas Benas Šimkus gausią auditoriją sudomino paskaita „Alkoholinių gėrimų vartojimo aspektai istorinių šaltinių duomenimis“, o žmogaus ilgaamžiškumo paslaptis atskleidė lektorė Laura Baumann. Bitininko iš pašaukimo, biomedicinos mokslų daktaro Algirdo Amšiejaus paskaita „Bičių produktai – vaistas ar maistas“ buvo įvardinta kaip nepakartojama. Kad medus iš maisto taptų vaistu, jį reikia kuo ilgiau laikyti burnoje – pamažu sučiulpti, nes pačios svarbiausios jo medžiagos į kraują patenka per burnoje esančius receptorius. „Jei vaistus užsigertume meduotu vandeniu, organizmas pasisavintų 10–15 kartų daugiau juose esančių veikliųjų medžiagų“, – patarė dr. A. Amšiejus.
Piešinių konkurse „Mano svajonių bičių namelis“ Jakų lauko darželio „Koriukas“ ikimokyklinio amžiaus vaikų grupėje iš 5 dalyvių: I – Milita Buikytė, II – Sofija Galican, III – Luna Laurinavičiūtė; Gargždų „Kranto“ progimnazijos 1–2 klasių grupėje iš 25 dalyvių: I – Samanta Martinkutė, II – Agnietė Klimaitė ir Herkus Pociūnas, III – Fausta Bužaitė; Gargždų „Kranto“ progimnazijos 3–4 klasių grupėje iš 42 dalyvių: I – Eva Balsevičiūtė, II – Skaistė Bučkutė ir Joelė Jurkutė, III – Urtė Jurkšaitė. Gargždų „Kranto“ progimnazijos specialiosios lavinamosios klasės mokiniai Kamilė Kuzminskaitė, Ramūnas Reliuga, Živilė Vaičiulytė, Vakaris Gudauskas, Lukas Steponaitis užėmė I vietas.
Bičiulystė įprasmina renginį
Drevernos kultūros namų erdvėse audringais plojimais pamaloninti meno kolektyvų pasirodymai. Žiūrovų dėmesio sulaukė Priekulės meno ir kultūros centro Drevernos moterų vokalinis ansamblis „Žvejytės“ (vadovė Virgina Asnauskienė), Vėžaičių kultūros centro šokių studija „Karuselė“ (vadovė Ingrida Sutkienė), Gargždų muzikos mokyklos mergaičių choras (vadovė Danguolė Gerdauskienė, koncertmeisterė Elena Tislenko).
Renginio vedėja, gera nuotaika trykštanti bitininkė Vilma Grekštienė spėjo ir gražiai, be skubos renginio programą surikiuoti, ir su šventės dalyviais pasilabinti, ir su kolegomis bitininkais einamuosius reikalus aptarti. Šventėje nepamiršti darbščiausieji, aktyviausieji bitininkų bendruomenės „Midutis“ nariai. Sveikinimo žodį tarė ir renginio nuolatinė viešnia Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė.
Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ pirmininkė Vaida Račkauskienė džiaugėsi, kad bitininkų rudens susibūrimas yra tradicinis ir vis stiprėjantis. Jis vienija ne tik krašto bitininkus, bet ir visus šventės dalyvius, kuriems patinka skaniausio medaus, gražiausio piešinio apie svajonių bičių namelį konkursai. Visi gali savo balsą atiduoti ir jaustis vieningos bitininkų bendruomenės nariais.
„Žinoma, tokios šventės nepadarytume be mūsų rėmėjų ir partnerių: Klaipėdos rajono savivaldybės, Gargždų „Kranto“ progimnazijos, UAB „Eurobiuras“, VšĮ „Revilita“, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“, – pagalbininkams dėkojo „Midučio“ pirmininkė V. Račkauskienė.
Šventės šurmulyje „Bangai“ pakalbinus bitininkus daugelis sakė, kad kasdienių problemų bitininkystėje netrūksta, tačiau praėjusi vasara nebuvusi bloga, tad tiek medaus derliumi, tiek kokybe esą būtų „griekas skųstis“.
Žemės ūkio ministerija praneša, kad šiemet bitininkams paramos buvo galima kreiptis pagal penkias Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plane numatytas paramos bitininkystei priemones.
Vilija BUTKUVIENĖ
Organizatorių ir autorės nuotr.