Klaipėdos prašys daugiau įtakos šiukšlėms
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Karbauskas ir VšĮ „Gargždų švara“ vadovas R. Martinkus (dešinėje) pristatė rajono poziciją dėl pasikeitimų KRATC. Susitikime dalyvavo Kretingos, Skuodo, Šilutės rajonų ir Neringos miesto savivaldybių atstovai.
Dalis Klaipėdos regiono savivaldybių sprendžia, kaip vaduotis iš UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) didžiosios akcininkės Klaipėdos vienvaldystės. Antradienį į Gargždus sukviesti penkių savivaldybių atstovai sprendė, kaip padidinti savo įtaką KRATC priimamiems sprendimams.
Nerimą kelia kainų politika
Neseniai baigėsi dešimtmetį trukusi KRATC ir ją valdančių savivaldybių sutartis. Joje buvo įtvirtinta, kad pasibaigus pirmajam regioninės atliekų tvarkymo sistemos sukūrimo etapui sutartis bus peržiūrėta. Etapas baigėsi, tad dalis savivaldybių svarsto KRATC valdymo struktūros permainas. Šiuo metu absoliučiai didžiąją dalį šios įmonės akcijų – 88 proc. – valdo Klaipėdos miesto savivaldybė, antra pagal svarbą – Neringos savivaldybė, tačiau ir pastaroji tevaldo kiek daugiau nei 6 proc. akcijų. Klaipėdos rajonui, Skuodui, Palangai, Kretingai, Šilutei tenka nuo 0,02 iki 0,86 proc. „Mažosios“ savivaldybės jau keletą metų akcentuoja, kad visiškai neturi įtakos priimant bendros įmonės sprendimus. Štai užpernai KRATC valdyba priėmė sprendimą didinti „vartų mokestį“ ir dėl to savivaldybės buvo priverstos gyventojams kelti atliekų surinkimo kainas. Neabejojama, kad netrukus KRATC vėl ims didinti įkainius už į sąvartyną priimamas šiukšles, mat bus pastatyta atliekų rūšiavimo linija, atsiras kitų valstybiniu mastu keliamų įsipareigojimų. Daugiau įtakos norima turėti ne tik dėl kainų kontrolės. Šiuo metu suformuotoje Stebėtojų taryboje irgi beliko Klaipėdos ir Neringos miestų savivaldybių atstovai. Dėl to likusios savivaldybės skėsčioja rankomis netenkančios galimybės net susipažinti su įmonės dokumentais.
Laikysis solidariai
Antradienį Klaipėdos rajono savivaldybės kvietimu Gargžduose svečiavosi Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų bei Neringos savivaldybių atstovai. Klaipėdos rajono savivaldybės Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas įvardijo svarstymus absoliučiai atsiriboti nuo Klaipėdos miesto įtakos ir kurti atskirą RATC, prie kurio prisijungusios savivaldybės įmonę valdytų lygiomis dalimis. Visgi tai gali prieštarauti valstybės strateginiams planams, pagal kuriuos Lietuvoje sukurta dešimties RATC sistema su tokiu pat ribotu sąvartynų skaičiumi. Labiausiai savivaldybės norėtų, kad Klaipėdos RATC pasektų kaimyninio Telšių RATC pavyzdžiu ir leistų visoms savivaldybėms valdyti po lygią akcijų dalį. Tačiau pripažįstama, kad planas utopinis, mat būdamos Klaipėdos miesto vietoje kitos savivaldybės akcijų paketo iš savo rankų nepaleistų.
Dėl to tarp realių svarstytinų variantų yra kreipimasis į Aplinkos ministerijos vadovus dėl tarpininkavimo su KRATC. Taip pat tikimasi didesnės Regiono plėtros tarybos įtakos priimant sprendimus dėl KRATC politikos. S. Karbausko pastebėjimu, su Klaipėdos rajono savivaldybe KRATC turėtų pagarbiau elgtis vien dėl to, kad viso regiono atliekos vežamos būtent į mūsų rajone esantį Dumpių sąvartyną. Visgi nutarta pavieniui geresnių sąlygų iš KRATC neprašyti ir laikytis solidarumo principo. Po kelių savaičių savivaldybių merai inicijuoja susitikimą su Klaipėdos miesto savivaldybės meru Vytautu Grubliausku. Ketinama galutinai suformuoti bendrą Neringos ir Palangos miestų bei Klaipėdos, Skuodo, Šilutės ir Kretingos rajonų savivaldybių poziciją dėl KRATC valdymo naujovių ir teikti ją uostamiesčio valdžiai.
Po oficialaus susitikimo Gargžduose viešėję Kretingos, Skuodo, Šilutės rajonų bei Neringos miesto savivaldybių atstovai vyko apžiūrėti Gargžduose įrengtos atliekų rūšiavimo linijos. Klaipėdos rajonas taip tapo pavyzdžiu kaimyninėms savivaldybės, mat perkant atliekų rūšiavimo paslaugą rajone susidarančios atliekos rūšiuojamos be KRATC pagalbos ir dėl to šiukšlių išvežimas rajone pigesnis.