Klaipėdos rajonas neturi slėptuvės: reikia būti pasirengusiems ir patiems

Asociatyi nuotr.

Klaipėdos rajone nėra slėptuvių, skirtų pasislėpti nuo branduolinio pavojaus. Tokių slėptuvių vos keletas yra ir šalyje. Gyventojai turėtų pasirūpinti savo rūsiais, jeigu juos turi, pasiruošti sauso davinio atsargų, sekti reikiamą informaciją per žiniasklaidos priemones, taip pat, jei kiltų realus pavojus, reikiamą informaciją teiktų ir Savivaldybė. Tačiau kilti panikai nėra pagrindo, tiesiog geriausia, ką galime kiekvienas padaryti iš anksto, – pasirūpinti savisauga.


Seimas gali skelbti mobilizaciją, kurios metu aktyvuojamas mobilizacinis planas, numatantis tolesnius įstaigų veiksmus ir priemones. Tiesa, teisės aktai numato, kad plano informacija nėra viešinama dėl saugumo.
Į „Bangos“ redakciją kreipėsi gyventoja, keldama klausimus, susijusius su šių dienų grėsmingomis aktualijomis. Savivaldybės atstovai paaiškino, kaip reikėtų elgtis, kilus branduoliniam pavojui ar karo grėsmei.


Kėlė jautrius klausimus
Antradienio rytą į „Bangos“ redakciją laišku kreipėsi Lina Bimbirytė, prašydama Klaipėdos rajono savivaldybės komentaro. „Kreipiuosi dėl vasario 28 d. Klaipėdos rajono savivaldybės paskelbtų rekomendacijų, ką rajono žmonėms reiktų daryti iškilus branduoliniam pavojui.
Prašau Jūsų pakomentuoti, ar iš tiesų Savivaldybė yra tinkamai pasiruošusi branduoliniam pavojui?
Pastarųjų dienų branduolinio pavojaus grėsmės – Vladimiro Putino įvestas branduolinio gink­lo specialus kovinės parengties režimas; Baltarusijos „referendumo“ rezultatai dėl konstitucijos pakeitimo, kuriuo šalis anuliuoja savo kaip nebranduolinės valstybės statusą ir leidžia Vladimirui Putinui Baltarusijos teritorijoje dislokuoti branduolinius ginklus; Černobylio atominės elektrinės pavojus, kuri šiuo metu yra Rusijos pajėgų užimta; Astravo elektrinės gedimo pavojus.
Įvertinus šias branduolines grėsmes ir tai, kad rajone nėra nė vienos branduoliniam pavojui skirtos slėptuvės, prašau atsakyti, kodėl rajono gyventojams vis dar nėra dalijamos kalio jodido tabletės? Vien dėl Astravo elektrinės gedimo pavojaus Vilniaus rajono gyventojams jau yra išdalintos kalio jodido tabletės, tuo tarpu likusiai daliai Lietuvos šie preparatai nepasiekiami.
Mano žiniomis, vaistinės šio preparato turi, tačiau juo negali prekiauti, negana to, – šiam preparatui dar reikalingas ir receptas. Prašau Jus pasirūpinti, kad rajono gyventojai būtų aprūpinti kalio jodido tabletėmis. Laukiu Jūsų atsakymo ir viliuosi, kad rajono gyventojai bus saugūs ir pasiruošę“, ‒ rašoma L. Bimbirytės laiške.


Kilus pavojui – laukti perspėjimo
Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius antradienį „Bangą“ informavo, kad kalio jodido (KI) tabletės skydliaukės apsaugai vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo, ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija. „Kalio jodido tabletės buvo išdalintos toms savivaldybėms, kurias pagal SAM skaičiavimus galėtų pasiekti radioaktyvusis jodas bei kiltų pavojus žmonių sveikatai, ir kurių gyventojus gali tekti evakuoti. Klaipėdos rajonas nepatenka į šią zoną“, ‒ teigiama rajono Viešosios tvarkos skyriaus atsakyme.
Taip pat paaiškinta ir dėl pasirengimo grėsmėms: „Kilus branduoliniam pavojui, karo grėsmei, gyventojai būtų perspėjami sirenomis ir trumposiomis žinutėmis bei turėtų išklausyti oficialios informacijos per radiją ir televiziją. Jiems būtų nurodyta, kaip elgtis. Įprastai gyventojai yra raginami likti namie arba slėptis namų rūsiuose. Tikrų slėptuvių visoje Lietuvoje yra tik kelios. Klaipėdos rajone jų nėra.“
Viešosios tvarkos skyrius akcentuoja, kad Savivaldybė yra numačiusi kolektyvinės apsaugos statinius, kurie skirti laikinam apgyvendinimui. Kolektyvinės apsaugos statiniai yra skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui. Šie pastatai pažymėti specialiuoju ženklu – lygiakraštis mėlynas trikampis oranžinio fono kvadrate, apibrėžtame mėlynos spalvos rėmeliu. „Įprastomis gyvenimo sąlygomis minimi statiniai naudojami įvairiems visuomenės poreikiams, o ekstremaliųjų situacijų metu juos galima pritaikyti gyventojams apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių. Dažniausiai tokie statiniai yra mokyklos, gimnazijos, kultūros, sporto centrai.


Pasiruošti išvykimo krepšį
Tarp kolektyvinės apsaugos pastatų yra Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla, Gargždų sporto centras, Gargždų „Minijos“ progimnazija, Vėžaičių pagrindinė mokykla, Dovilų pagrindinė mokykla, Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla, Lapių pagrindinė mokykla, Ketvergių pagrindinė mokykla, Agluonėnų pagrindinė mokykla, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija, Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinė mokykla, Endriejavo pagrindinė mokykla, Kretingalės pagrindinė mokykla, Drevernos pagrindinė mokykla, Šiūparių pagrindinė mokykla.
Viešosios tvarkos skyrius informuoja, kad kolektyvinės apsaugos statiniuose gyventojams teikiamas maitinimas ir geriamasis vanduo, aprūpinama švariais drabužiais, higienos reikmenimis, teikiama pirmoji medicininė pagalba, psichologinė pagalba, kita humanitarinė pagalba.
„Atkreipiame dėmesį, kad kiekviena šeima, ruošdamasi tokiam pavojui, turi pasiruošti išvykimo krepšį, kuriame būtų maisto atsargų 72 valandoms, kitų būtinų priemonių, vaistų.
Prireikus ginti Tėvynę ar vykdyti Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus, kai kyla grėsmė valstybės suverenumui ar teritorijos vientisumui, Seimas gali skelbti mobilizaciją, kurios metu aktyvuojamas mobilizacinis planas, numatantis tolesnius įstaigų veiksmus ir priemones. Teisės aktai numato, kad plano informacija nėra viešinama dėl saugumo“, ‒ teigiama atsakyme.


Būtinybės vartoti jodą nėra
„Banga“ taip pat domėjosi, kokia situacija yra šalies vaistinėse. „Camelia“ vaistinių tinklo Komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė informavo, kad šiuo metu vaistinėse yra tik tų kalio jodido tablečių, kurios dar 2020 metais Vilniaus krašto gyventojams buvo parūpintos Astravo atominės elektrinės nelaimės atveju. „Šias tabletes Vilniaus krašto gyventojams dar dabar galima nemokamai atsiimti iš vaistinių, tačiau reikalingas pratęstas receptas. Nemaža dalis Vilniaus rajono gyventojų tokias tabletes atsiėmė anksčiau, taip pat jos buvo perduotos per švietimo įstaigas, globos namus. Šiuo metu kalio jodido tablečių, kurias būtų galima įsigyti kitiems šalies gyventojams savo lėšomis, vaistinėse nėra. Tačiau stebime poreikį ir visais būdais siekiame šių tablečių papildymą gauti. Laukiame, kada vaistinėse turėsime kalio jodido tablečių, kai turėsime, informuosime klientus savo informaciniais kanalais. Tokias tabletes bus galima įsigyti ir be recepto“, ‒ komentavo Ž. Juškytė.
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ sakė, kad negalįs plačiai komentuoti, kodėl gyventojams nėra dalijamos kalio jodido tabletės, nes tai esą ne šeimos gydytojo ir ne pirminės sveikatos priežiūros įstaigos vadovo kompetencijos klausimas. „Tokie sprendimai priimami valstybiniu lygiu – kam dalinti, kokiu atstumu nutolusiems, ‒ minėjo P. Serapinas. ‒ Šiuo metu nėra būtinumo vartoti šį vaistą. Jeigu kils grėsmė, Savivaldybės ar net valstybės lygiu sprendimai bus priimti ir gyventojai informuoti.“


Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content