Klaipėdos rajone vienkartinė parama – tik šimtamečiams ir vyresniems

Asociatyvi nuotr.: Klaipėdos rajono savivaldybė šimtamečiams ir vyresnio amžiaus sulaukusiems asmenims yra numačiusi vienkartinę materialinę paramą, kuria neabejotinai džiaugtųsi kiekvienas garbaus amžiaus sulaukęs rajono gyventojas. Tik bėda ta, kad retas iš jų apie tokią galimybę žino, mat Savivaldybė apie tai viešai skelbia tik Savivaldybės interneto svetainėje. Ko gero, retas iš mūsų įsivaizduojame šimtametį, naršantį po Savivaldybės svetainę, kurioje ne taip lengva orientuotis ir jaunesnės kartos atstovui.

Ko gero, kiekvienoje savivaldybėje įprasta, jog garbaus amžiaus sulaukusius gyventojus vieni pirmųjų skuba pasveikinti vietos valdžios atstovai. Vieni jų sukaktuvininkus pagerbia savo apsilankymu ir gėlėmis, kiti pamalonina ir dovanomis. Tačiau yra ir tokių savivaldybių, kurios ilgaamžius apdovanoja ir atitinkamomis piniginėmis išmokomis. Tokia tvarka galioja ir Klaipėdos rajone. Tad galimybe pasinaudoti materialine parama garbaus amžiaus sulaukusiems gyventojams tikėjosi ir pernai 90 metų sulaukusi gargždiškė. Tačiau, kaip pati sakė, ji į šį traukinį pavėlavo.
Senjorė pavėlavo kreiptis
Pernai spalio mėnesį 90-ies metų jubiliejų pasitikusi senjorė pasakojo per kitus žmones sužinojusi, jog Savivaldybė 90-mečiams ir vyresniems, it dovaną sulaukus garbingo amžiaus, skiria vienkartinę piniginę išmoką. Jos žiniomis, ši bent jau iki praėjusių metų siekė 100 eurų.
„Pagalvojau, kad ir aš galiu pasiimti tai, kas man priklauso. Tačiau kol prisiruošiau kreiptis, užtruko. Paskui dar šventės įpuolė. Tai į Savivaldybę gautu numeriu bepasiskambinau jau tik šių metų pradžioje. Tačiau dėl to nesisielojau – maniau, man priklausantys pinigai niekur nedings. O pasirodo, klydau – Savivaldybėje man paaiškino, jog aš pavėlavau kreiptis ir parama man jau nepriklauso“, – aiškino gargždiškė.
Tuo pat metu ji teigė sužinojusi, kad nuo šių metų sausio 1 dienos keitėsi materialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarka, pagal kurią pinigai skiriami jau tik šimtamečiams.
„Gal aš kažko nesupratau. Tai gal jūs pasidomėtumėte, kokia tvarka skiriami pinigai garbaus amžiaus sulaukusiems asmenims, kad kiti seni žmonės neatsidurtų tokioje situacijoje, su kokia susidūriau aš? Mūsų Savivaldybė apie tai niekur neskelbia, dauguma žmonių net nežino, kad toks dalykas egzistuoja. Kažkokios apgaulės ar žaidimai čia. Iš kur žmogui žinoti, jei apie tai niekur nėra informacijos?“ – kalbėjo senjorė, galimybę pasinaudoti parama Klaipėdos rajono savivaldybėje vadinusi loterija, kurioje toli gražu ne kiekvienam ilgaamžiui pasiseka.
Tvarka pasikeitė šiemet
Senjorės pastebėjimus išdėstėme Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjai, atliekančiai skyriaus vedėjo funkcijas, Ritai Rapalienei, kurios teiravomės, ar išties keitėsi materialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarka, kokio dydžio išmoka ir kokio amžiaus asmenims ji skiriama mūsų savivaldybėje.
Po keleto dienų sulaukėme raštu Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus Socialinės paramos poskyrio vedėjos Darinos Beržanskytės-Bučinskienės pateiktos informacijos rūpimais klausimais. Kaip ir minėjo į „Bangą“ skambinusi 90-metė, paramos ilgaamžiams skyrimo tvarka nuo šių metų išties keitėsi.
Anot D. Beržanskytės-Bučinskienės, patvirtinus naują Materialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą, buvo patvirtinti nauji kriterijai, pagal kuriuos ši parama skiriama. Paaiškinta, jog iki 2024 metų gruodžio 31 dienos materialinė parama buvo skiriama ir 90, ir 95 metų sulaukusiems senjorams, tačiau nuo šių metų sausio 1 dienos, įsigaliojus naujam Materialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašui, paramos skyrimo sąlygos pasikeitė. Šiuo metu, vedėjos teigimu, materia­linė parama yra skiriama 100 metų ir daugiau sulaukusiems asmenims.
Neužtikrina socialinio saugumo
Kaip aiškino vedėja, naujoji tvarka buvo priimta siekiant efektyvesnio ir tikslingesnio paramos paskirstymo, atsižvelgiant į socialinius ir ekonominius kriterijus. Vadovaujantis tvarkos aprašu, materialinė parama skiriama siekiant padėti bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, patekusiam į sunkią materialinę padėtį, sudėtingą situaciją, susidariusią dėl įvykusios nelaimės, asmens sveikatos sutrikimų ir kitais atvejais, kai jis yra išnaudojęs visus kitus galimus pajamų gavimo šaltinius bei artimųjų ir bendruomenės paramą.
„Ši materialinė parama neužtikrina ilgalaikio ekonominio ir socialinio saugumo, o tik padeda bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui išgyventi sunkiomis materialinėmis sąlygomis“, – teigė D. Beržanskytė-Bučinskienė.
Pasak vedėjos, į redakciją skambinusi senjorė į Savivaldybę kreipėsi jau įsigaliojus naujajam tvarkos aprašui, todėl paramos ir nebegavo, tačiau vylėsi, kad ši informacija padės ateityje kitiems gyventojams laiku pasinaudoti galimomis paramos priemonėmis.
O kokia pinigų suma būtų priklausiusi 90-metei gargždiškei pagal anksčiau galiojusią materia­linės paramos skyrimo tvarką? Paaiškinta, jog iki praėjusių metų pabaigos 90-ies metų sulaukusiam asmeniui buvo skiriama 1 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio parama, 95 metų – 1,5 VRP, o 100 metų – 2 VRP.
Keičiant tvarką, patvirtinta vieno dydžio – 1,25 VRP – materialinė parama sukakus 100 ir daugiau metų. VRP šiuo metu siekia 221 eurą. Vadinasi, nuo naujų metų šimtamečiai ir vyresni iš Savivaldybės gali gauti kiek daugiau nei 276 eurų vienkartinę paramą.
Tiesa, kaimyninė Klaipėdos miesto savivaldybė yra gerokai dosnesnė – vienkartinė materialinė parama čia siekia 700 eurų. Dėl jos galima kreiptis per 12 mėnesių nuo 100 metų sukakties dienos.
Gauti – teisė, bet ne prievolė
Su asmenimis, kuriems priklauso vienkartinė materialinė parama, arba jų artimaisiais Klaipėdos miesto savivaldybės specialistai susisiekia patys, patikrinę duomenų bazę, taip papildomai informuodami apie materialinės paramos galimybę.
Buvo įdomu išgirsti, kaip šiuo atveju elgiamasi mūsų – Klaipėdos rajono – savivaldybėje, mat į redakciją skambinusi 90-metė, kaip jau buvo minėta, tikino niekur neradusi jokios informacijos apie galimą paramą ir nesulaukusi jokio specialisto skambučio.
D. Beržanskytė-Bučinskienė „Bangai“ paaiškino, kad laikantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo, duomenų bazės ieškant potencialių paramos gavėjų nėra tikrinamos. „Gauti paramą yra teisė, bet ne prievolė“, – teigė vedėja, pasak kurios, žinia apie galimybę pasinaudoti vienkartine išmoka sulaukus garbaus amžiaus dažniausia perduodama iš lūpų į lūpas.
Bet galbūt kažkur yra skelbiama bendra informacija apie tai? Pašnekovės teigimu, Materialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas yra viešai skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje. Jame esą viskas aiškiai surašyta. Dėl to ginčų nekyla, tačiau, ko gero, retas iš mūsų įsivaizduojame šimtametį, naršantį po Savivaldybės svetainę, kurioje ne taip lengva orientuotis ir jaunesnės kartos atstovui…
Išsamesnių paaiškinimų esą galima tikėtis dėl materialinės paramos kreipusis į Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus Socialinės paramos poskyrio socialinių išmokų specialistus. Tačiau šioje vietoje vėlgi būtina ta pati sąlyga – žinoti apie tokią paramą.
Lieka tikėtis, jog ši 90-metės situacija pasitarnaus bent daliai garbaus amžiaus rajono gyventojų. O tuo tarpu dar atkreipiame dėmesį, kad prašymus dėl materialinės paramos skyrimo pareiškėjai gali pateikti savo gyvenamosios vietos seniūnijoje iš anksto užsiregistravę Savivaldybės svetainėje https://parama.klaipedos-r.lt/#/login arba suderinus datą ir laiką telefonu su Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus Socialinės paramos poskyrio socialinių išmokų specialistu. Tiesa, tai padaryti reikėtų ne vėliau nei per 6 mėnesius nuo to, kai suėjo 100 ar daugiau metų.

Gintarė KARMONIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content