Klaipėdos universiteto startuolis „AquaNIS Research“ žengia į rinką: pasirašyta licencinė sutartis
Tarptautinė biologinės įvairovės diena, gegužės 23-ioji, įprasminta reikšmingu įsipareigojimu – Klaipėdos universitetas (KU) pasirašė licencinę sutartį dėl tarptautiniu mastu pripažintos vandens svetimkraščių rūšių informacinės sistemos „AquaNIS“ perdavimo VšĮ „AquaNIS Research“ – KU atžalinei įmonei. Šis įrankis skirtas kaupti, saugoti ir analizuoti duomenis apie biologines invazijas, kurios turi didžiulį poveikį biologinei įvairovei globalių pokyčių kontekste. VšĮ „AquaNIS Research“ įsteigė Klaipėdos universiteto profesoriaus habil. dr. Sergejaus Olenino vadovaujama tyrėjų grupė, turėdama ambicingą tikslą Klaipėdos universitete sukurtą informacinę sistemą pateikti rinkai.
Šia sutartimi KU suteikia VšĮ „AquaNIS Research“ išimtines teises naudotis, plėtoti ir komercinti Europos informacinę sistemą, skirtą vandens svetimkraščų rūšių (angl. non-indigenous species, NIS) duomenims kaupti ir analizuoti.
Duomenų bazė, kuri keičia ekologijos tyrimus
„AquaNIS“ informacinė sistema kaupia duomenis apie Europos ir kitų regionų jūrose registruotas svetimkraštes rūšis, jų biologines savybes, plitimo kelius ir poveikį aplinkai bei žmonių sveikatai. Ji taip pat svarbi daugeliui ES tyrimų.
„AquaNIS“ – itin vertinamas įrankis tarptautiniam mokslui, naudojamas tokių organizacijų kaip: EASIN – Tarptautinis nevietinių rūšių informacinis tinklas (angl. European Alien Species Information Network), HELCOM – Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija (angl. The Baltic Marine Environment Protection Commission), ICES Tarptautinė jūrų tyrinėjimų taryba (angl.the International Council for the Exploration of the Sea) ir kt.
„Per daugiau nei dešimtmetį „AquaNIS“ tapo vienu iš svarbiausių šaltinių sprendžiant biologinių invazijų valdymo klausimus. Ši sutartis padės užtikrinti duomenų bazės tęstinumą, atnaujinimą ir platesnį pritaikymą praktikoje“, – teigia vienas iš duomenų bazės kūrėjų, VšĮ „AquaNIS Research“ direktorius prof. habil. dr. S. Oleninas.
Mokslo komercializacija ir atsakingas partnerystės modelis
„Ši licencinė sutartis – tai pavyzdys, kaip universitetinis mokslas tampa realiu įrankiu globalioms problemoms spręsti. Klaipėdos universitetas skatina mokslininkus steigti atžalines įmones, kurios leidžia komercializuoti akademinius pasiekimus ir kurti sprendimus, reikšmingus visuomenei bei aplinkai. „AquaNIS“ sistema, sukurta mūsų tyrėjų, yra ne tik tarptautiniu mastu pripažintas duomenų šaltinis, bet ir sėkmingos mokslo transformacijos į praktinį poveikį pavyzdys“, – sako KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.
Sutartyje numatyta, kad abi šalys bendradarbiaus toliau vystant mokslinius projektus, o universitetas, savo ruožtu, skirs infrastruktūrinę paramą ir prisidės prie duomenų bazės viešinimo.
Daugiau informacijos apie „AquaNIS“ duomenų bazę rasite čia: https://aquanisresearch.com/
Pranešimas žiniasklaidai


