Kokią žmogui naudą suteikia kolagenas?

Mūsų kūno išvaizdą veikia organizmą sudarančios medžiagos ir su amžiumi vykstančiais procesų sutrikimais ląsteliniame, audinių ir organų lygyje. Jeigu norime kuo ilgesnį laiką džiaugtis lygia ir skaisčia oda bei grakščiu kūnu, turime atsižvelgti, ar naudojame pakankamai „produktų“, kuriuose pagrindinė medžiaga yra kolagenas. Būtent dėl šios medžiagos poveikio galime džiaugtis sveikais raiščiais ir sąnariais, puikia plaukų, nagų, dantų ir odos būkle.

Kokie kolageno tipai egzistuoja?

Kolagenas – pagrindinis baltymas, kuris įeina į žmogaus jungiamąjį audinį bei viena iš pagrindinių medžiagų, kurios palaiko odos elastingumą ir lygumą. Jis gali sudaryti net 90 procentų odos dermos sluoksnio (jame išsidėsčiusios kolageno skaidulos). Būtent dėl to ši medžiaga ir yra vadinama jaunystės eliksyru. Tiesa, jeigu odoje pakanka kolageno, ji yra sveika, lygi ir skaisti, o raukšlelės formuojasi žymiai lėčiau. Kolagenas yra dantų, nagų ir plaukų statybinė medžiaga, kuri aktyviai dalyvauja audinių atsistatymo procese, palaiko dantenų sveikatą, kraujagyslių sienelių elastingumą, gerina sąnarių būklę ir padeda atkurti normalų kaulų tankį. Yra priskaičiuojami net 29 kolagenų tipai, tačiau apie 90 procentų iš jų 

visų sudaro I, II ir III tipo kolagenas. 

I tipo kolagenas. Šio tipo kolageną galima rasti visame žmogaus kūne: sausgyslėse, kraujagyslėse, balso stygose, dantyse ir dantenose. Net jo galima aptikti vidaus organuose ir šis yra vienas ir pagrindinių kaulų komponentų. Jo dėka audiniai geba atlaikyti stiprų tempimą.

II tipo kolagenas. Šio tipo kolagenas yra pagrindinis kremzlės komponentas, kuris sudaro net 90 – 95 procentus bendros audinio kolageno masės. Jį galima rasti ir tarpslanksteliniuose diskuose ir akių audiniuose. Dėl šio komponento kremzlės pasižymi atsparumu spaudimui ir ilgaamžiškumu. Senkant šio kolageno atsargoms kremzlės sausėja ir mažėja jų elastingumas, nusidėvi sąnarių paviršiai ir juos nuolat maudžia, jaučiasi kojų stingimas ir tinimas. 

III tipo kolagenas. Šio tipo kolagenas palaiko struktūras bei randamas arterijų sienelėse, plaučiuose, gimdoje, odoje, audiniuose, žarnyne, kurie turi atlaikyti nuolatinį tempimą. 

Po 1 procentą kasmet

Maždaug po 25 metų organizmo gebėjimas pačiam gaminti kolageną pradeda silpnėti, o prie amžiaus prisideda ir kiti aplinkos neigiami veiksniai, kaip patalpų kondicionavimas, jų šildymas, rūkymas, gausus cukraus ir alkoholio kiekis, nesubalansuota mityba. Kolageno gamybai gali pakenkti ir tam tikros ligos (pvz. cukrinis diabetas), stresas, traumos ir didelės fizinės apkrovos. Įrodyta, jog kasmet kolageno kiekis odoje sumažėja po 1 procentą, o nuo 40 metų kolageno sintezė jau būna sumažėjusi net apie 22 procentus, todėl oda tampa žymiai plonesnė 15 procentų, o nuo 60 metų kolageno sintezė sumažėja net 44 procentus!

Kada vertėtų susirūpinti?

Žinoma, organizmo senėjimo neišvengsime, bet šį procesą pristabdyti išties įmanoma. Kolageno gėrimas yra pats paprasčiausias būdas, kaip papildyti šio svarbaus komponento trūkumą, nes per virškinimo sistemą jis patenka tiesiai į kraujotaką, o vėliau nukeliauja ten, kur jos labiausiai reikia. 

Jau yra įrodyta, kad per kraujotaką kolageno grandinės ir atskiros amino rūgštys – išnešiojamos po visą organizmą, o tai reiškia, kad taip yra pasiekiami sąnariai, oda ir jungiamieji audiniai. Skystasis kolagenas jautrias vietas pradeda veikti jau net po 12 valandų, o po savaitės galima pajausti ir pamatyti norimus rezultatus. 

Kolageno atsargas geriausia pradėti pildyti jau esant 30 – 35 metų, o moterims po menopauzės jį vartoti reikėtų žymiai dažniau. 

Kokybiško ir gerą kainos santykį tikrinančių kolageno gaminių ieškokite internetu – https://ohhira.lt/.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content