Koks būtų mūsų gyvenimas be elektros?

Šių dienų pasaulyje elektra yra kertinis energijos šaltinis, įgalinantis žmogaus veiklą bei skatinantis augimą. Kiekvienas iš mūsų su šiuo reiškiniu susiduriame kasdien ir sunku būtų įsivaizduoti savo gyvenimus be to. Nepaisant didžiulės svarbos kasdieniame gyvenime, turbūt nedaugelis susimąsto, koks būtų gyvenimas be elektros. Kaip ir orą ar vandenį, žmonės linkę elektrą priimti kaip savaime suprantamą dalyką. Ji yra visur aplink mus, visoje gamtoje — nuo žaibo, perkūnijos metu iki neurologinių procesų mūsų kūne.

ĮDOMUS FAKTAS NR.1

Pagrindinius elektros gamybos principus atrado britų mokslininkas Michaelis Faradėjus tarp 1820-ųjų ir 1830-ųjų metų. Jo metodas naudojamas ir šiandien: elektra generuojama judant vielos kilpai arba vario diskui tarp magneto polių.

Kol elektra tapo plačiai prieinama, maždaug prieš 100 metų, žmonėms šviesą teikė žvakės, banginių aliejaus lempos ir žibalinės lempos. Maistą laikydavo leduose ar šaltuose rūsiuose, o šildėsi malkomis ar anglimis kūrenamomis krosnimis.

Elektra — antrinis energijos šaltinis

Elektra yra antrinis energijos šaltinis, kurį gauname konvertuodami pirminius energijos šaltinius, tokius kaip anglis, gamtinės dujos, nafta, branduolinė energija, vėjas ar saulė. Taip pat, elektra vadinama energijos nešikliu, o tai reiškia, kad ją galima paversti kitomis energijos formomis, tokiomis kaip mechaninė energija ar šiluma.

ĮDOMUS FAKTAS NR.2

Prietaisai kai jie yra išjungti taip pat naudoja elektros energiją. Išjungtas stalinis kompiuteris sunaudoja 80 vatų elektros energijos jei maitinimo laidas yra neištrauktas iš elektros lizdo, o nešiojamasis kompiuteris — 20 vatų.

Neatsinaujinantys elektros energijos šaltiniai

Tačiau ar kada susimąstėte, iš ko tiksliai pagaminta elektra bei kaip ji sugeba patekti į jūsų namus?

Iš iškastinio kuro pagaminta elektros energija

Iškastinis kuras — tai nafta, akmens anglis ir gamtinės dujos. Iš pastarųjų dviejų pagaminama didžiausia dalis elektros energijos. Brangstant šioms žaliavoms, brangsta ir elektros energija. Daugiau nei ketvirtadalis visų žinomų pasaulio anglies atsargų yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nors mūsų priklausomybė nuo anglies mažėja, tačiau ji vis dar naudojama gaminti elektros energiją. Akmens anglys sumalamos į smulkius miltelius ir pučiamos į katilo degimo kamerą bei deginamos aukštoje temperatūroje. Susidariusios dujos ir šilumos energija paverčia vandenį garais. Šie garai praeina per turbiną, kurioje yra tūkstančiai į sraigtą panašių menčių. Elektros energija išsiskiria kai generatoriaus ritės sukasi stipriame magnetiniame lauke.

Branduolinė energija

Branduolinė energija gaunama iš energijos, esančios atomo šerdyje. Energijos gamybai elektrinės naudoja atomo skilimo procesą. Kai kuriose atominėse elektrinėse naudojami urano atomai. Šie yra suskaidomi, kai į juos patenka neutronas ir taip yra sukuriama daugybė kitų neutronų bei išskiriama šiluma su spinduliuote. Ši grandininė reakcija kontroliuojama atominėse elektrinėse, gaminant šilumą. Tada šiluma sujungiama su vandeniu ir taip susidaro garai, kurie vėliau naudojami elektros energijai gaminti.

Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai

Svarbu pastebėti, kad pasaulio energetikos rinka transformuojasi bei po truputį yra atsisakoma neatsinaujinančių elektros energijos šaltinių, kadangi elektros gamyba iš jų yra ypatingai tarši ir ženkliai prisideda prie klimato kaitos. Mokslininkai ieško vis įvairesnių ir efektyvesnių būdų kaip išgauti draugišką aplinkai elektros energiją pradedant nuo vėjo jėgainių, saulės kolektorių ar vandens tėkmės energijos panaudojimas.

Vėjo jėgainės

Vėjo energija yra atsinaujinantis energijos šaltinis, naudojamas sukti vėjo jėgaines, kurios šią energiją paverčia elektra. Vėjas, techniškai, yra šalutinis temperatūrų skirtumų produktas ir susidaro dėl veiksnių tokių kaip netolygios atmosferos, kalnų, slėnių šildymo ir planetų apsisukimų aplink saulę. Vėjo turbinos veikia priešingai nei ventiliatoriai — užuot naudoję elektrą vėjui gaminti, vėjo turbinos naudoja vėją elektrai gaminti. Vėjas pasuka mentes, kurios suka veleną, prijungtą prie generatoriaus bei taip gamina elektrą.

ĮDOMUS FAKTAS NR.3

Albertvilyje (Prancūzija) elektrą gamina iš sūrio! Kadangi Beaufort sūriui gaminti nereikia išrūgų, į išrūgas dedama bakterijų, kurios paverčiamos biodujomis. Šios dujos tiekiamos per variklį, kuris šildo vandenį ir gamina elektrą.

Saulės energija

Saulės energija naudoja saulės šviesą ir šilumą atsinaujinančiai arba „žaliajai“ energijai gaminti. Kai spinduliai patenka į saulės baterijas, jie atpalaiduoja elektronus nuo jų atomų ir leidžia elektronams tekėti per elementą bei generuoti elektrą. Taip pat, saulės energija naudojama vandeniui šildyti bei garo turbinai generuoti elektros energiją.

Hidroelektrinės energija

Hidroelektrinės energija sukuriama panašiai kaip elektra iš anglies. Abiem atvejais reikalingas maitinimo šaltinis, kad pasuktų turbiną, kuri vėliau pasuktų metalinį veleną generatoriuje, o jis savo ruožtu gamintų elektrą. Anglimi kūrenamos elektrinės, turbinoms sukti naudoja garą, o hidroelektrinėse turbinoms maitinti naudojama aukšto slėgio kanalizuotas vanduo, esantis užtvankų dugne.

Kaip elektra patenka į jūsų namus?

Elektros energija įveikia sudėtingą ir ilgą kelią nuo gamintojo iki galutinio vartotojo t.y ji pagaminama elektrinėse, tuomet nuperkama tiekėjų ir tik tada elektros skirstomaisiais tinklais persiunčiama vartotojams. Elektros energijos tiekėjai perka elektrą didmeninėje rinkoje, per tarpininkus arba elektros pardavimo biržoje, o vėliau reikalingą elektros energijos kiekį parduoda vartotojams ir perduoda ją per skirstomuosius tinklus. Didmeninėje elektros rinkoje, prekyba vykdoma dviem būdais – gamintojams ir tiekėjams tiesiogiai sudarant dvišales sutartis arba vykdant sandorius elektros biržoje t.y Lietuvoje pagaminama nepakankamai elektros, todėl dauguma elektros tiekėjų dalį elektros perka „Nord Pool“ elektros biržoje. Tiekimo įmonės, kurios perka elektrą iš gamintojų arba elektros biržos konkuruoja dėl vartotojų siūlydamos skirtingą elektros kainodarą ir išskirtines paslaugas. Lietuvoje palaipsniui kuriant sąlygas aktyviai veikti nepriklausomiems elektros tiekėjams, gyventojai gali džiaugtis ne tik įvairesniais elektros tiekimo planais ir tarifais, bet ir papildomomis naudomis. Pavyzdžiui, UAB „Perlas Energija“ siūlo net tris, skirtingam elektros energijos kiekio suvartojimui pritaikytus planus, galimybę rinktis fiksuotą arba kintamą elektros tarifą, išskirtinę lojalumo programą bei platų aptarnavimo tinklą. Rinkitės elektros tiekėją, kuris jums ne tik efektyviai tieks elektros energiją, bet ir teiks Jums patogų, kokybišką aptarnavimą. Perlas Energija siūlo jums draugiškas sąlygas ir kokybišką bendravimą: Elektros Tarifai 2022. Būkime atsakingi vartotojai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content