Kretingališkiai kultūros darbuotojai siekia palaikymo

Kretingalės kultūros centro darbuotojai: direktorė D. Magdušauskaitė, meno vadovė V. Lisovaitė, teatro režisierė A. Buntikienė, renginių organizatorė B. Grybauskienė, choreografė A. Paulauskienė, meno vadovas V. Babaliauskas, operatorius Ž. Skvereckas, ūkvedys R. Grybauskas.

Kretingalės kultūros centro meno mėgėjų kolektyvuose skleidžiasi žmonių pomėgiai vaidinti, dainuoti, muzikuoti. „Stengiamės puoselėti gyvą bendruomenę, skleisti žinią apie savo kraštą. Džiaugiamės mus palaikančiais ir įkvepiančiais gyventojais“, – kalbėjo kultūros darbuotojai. Gruodį kretingališkiai patirs baltos pasakos stebuklą, jeigu atvyks į kalėdinį renginį.

Jaukūs namai ne visada pilni

Kretingališkiai ne vieną dieną aptarinėjo Kretingalės kultūros centre vykusį romansų vakarą „Veidrodžių karalystė“. Romansai, istorijos apie meilę, virpina žiūrovų širdis. Šis žanras – Kultūros centro meno vadovės Violetos Lisovaitės pomėgis. Ji inicijavo vakarą, sutraukusį nemažai meno mylėtojų. Projektą įgyvendino visas kolektyvas. Renginį vesti teko choreografei Aijai Paulauskienei.

„Tai buvo teatralizuotas renginys kaip ir kiti. Tarp atlikėjų pasirodymų buvo mini spektakliukai“, – kalbėjo Kultūros centro direktorė Daina Magdušauskaitė apie vieną svarbiausių metų renginių.

Bet ne visuose renginiuose būna gausu žiūrovų, nors nuoširdaus darbo įdedama daug. Anot direktorės, Kretingalės kultūros centro geografinė padėtis (ne)patogi: tik keli kilometrai iki Kretingos, Palangos, ranka pasiekiama Klaipėda. Meno mėgėjams prilygti profesionalams yra sudėtinga. „Be to, skirtingas žmonių skonis, jie turi galimybę rinktis. Visiems patikti ir įtikti – misija neįmanoma“, – akcentavo Kultūros centro darbuotojai.

D. Magdušauskaitė pastebėjo, kad renovavus kultūros namus atsirado teigiamų pokyčių. „Dabar mes, kultūros darbuotojai, jaučiamės oriai. Mums pavydi iš kitų rajonų atvykę kultūros darbuotojai, – patenkinta kalbėjo ji. – Daugiau žmonių susirenka į renginius nei tuomet, kai buvo nerenovuota salė. Stengiamės deramai atstovauti kultūrai: šiuolaikišką atmosferą sukuriame minimaliomis sąnaudomis. Kviečiame žmones bendrystei – reikia puoselėti gyvąją bendruomenę.“

Tautiški rūbai reprezentuoja kraštą

Kretingalės kultūros centro darbuotojai, suradę dizainerius, pasisiuvo Mažosios Lietuvos tautinius rūbus, kad reprezentuotų savo kraštą. Jais apsirengę vyrai atrodo tarsi nužengę iš istorinės praėjusio šimtmečio nuotraukos. Moterų tautinis rūbas – stilizuotas. Bet suknelės išsiuvinėtos tautiniais raštais, su dekoro elementu – delmonu. „Pasirinkome stilizuotus rūbus, kad jaunimui būtume patrauklesni, – atskleidė D. Magdušauskaitė. – Tautiniais rūbais pasipuošę eisime švęsti valstybinių švenčių. Savo pavyzdžiu raginsime ir kitus rengtis tautiškais rūbais ar stilizuotais, o gal bent detale pasipuošti. Tegul mus vienija ne tik tautiška giesmė.“

Renginių organizatorės Birutės Grybauskienės iniciatyva šį rudenį kretingališkiai kultūros darbuotojai lankėsi Punske, Lietuvių kultūros centre. „Norėjome užmegzti draugiškus santykius, ketiname pakviesti punskiečius į Kretingalę“, – kalbėjo B. Grybauskienė.

Kretingališkiai pastebėjo, jog punskiečiai lietuviai didesni patriotai nei mes. „Jie didžiuojasi esantys lietuviai. Taip pat menkai finansuojami, bet už savo lėšas išvyksta į užsienio šalis reprezentuoti savo kraštą“, – sakė pašnekovai.

Skleidžiasi pomėgiai

Kretingalės kultūros centre – 11,75 etato. Kultūros centre dirba 7 kūrybiniai darbuotojai, Girkalių ir Plikių skyriuose – po 4. Čia veikiančiuose meno mėgėjų kolektyvuose skleidžiasi žmonių pomėgiai.

Kretingalės kultūros centre ne vieną dešimtmetį gyvuoja choras „Rūtenis“. Kultūros darbuotojų džiaugsmui jis neišsivaikščiojo, kol vaiko auginimo atostogose 3 metus buvo chormeisterė Gintarė Stankūnaitė, šį rudenį vėl pradėjusi dirbti. Ją pavadavo chormeisterė Genovaitė Putienė, kuri taip pat vadovauja Plikių skyriaus moterų vokaliniam kvartetui. Jis ne kartą respublikiniame konkurse „Sidabriniai balsai“ laimėjo prizines vietas.

Kapela „Grajus“ (vad. Juozas Staniulis) dažnai koncertuoja kitose vietovėse. Choreografė Reda Striškaitė dirba su vaikų šokių kolektyvu.

Puse etato meno vadove dirbanti V. Lisovaitė prieš 3 metus subūrė jaunimo popmuzikos klubą. „Dalyvaujame renginiuose, trečią kartą – respublikiniame jaunimo šou konkurse. Parsivežėme ne vieną nominaciją, šį kartą – šauniausio, balsingiausio jaunimo klubo“, – džiaugėsi Violeta.

Girkalių bendruomenė beveik prieš pusantrų metų sulaukė gražių, jaukių kultūros namų. Po ilgos pertraukos net buvo sunku patikėti, kad jie atgijo – žmonės buvo atpratę juose lankytis.

Judina kaimą

Girkaliuose puse etato meno vadove dirbanti V. Lisovaitė šio kaimo bendruomenės atstovę Gražiną Bakevičienę vadino tyliąja kultūros darbuotoja, kuri kviečia, ragina žmones ateiti į renginius. Ir išjudino kaimą. Neseniai Girkaliuose vykusiame romansų vakare gausiai susirinkusieji buvo pakylėti, dainavo kartu su atlikėjais. Savo unikaliu balsu scenoje pradžiugino ir šio renginio iniciatorė V. Lisovaitė. Ji stebina jau ne vienu kūrybišku renginiu, todėl Girkalių bendruomenė nori, kad ji čia dirbtų visu krūviu – nereikėtų blaškytis tarp Kretingalės ir Girkalių.

Meno vadovas Vytautas Babaliauskas vadovauja Girkalių skyriaus moterų vokaliniam ansambliui „Smiltelė“. Pasak jo, kolektyvas per daugelį metų pasikeitė: šiuo metu – tik 5 dainininkės, solo dainuoja vadovas. Jis patenkintas jaukia aplinka, puikia aparatūra ir akustika.

Svajūnė Anužienė puoselėja etnografinį ansamblį „Žiogupis“ ir jo pamainą „Cyrolioką“. Jai gera dirbti širdžiai mielą darbą.

Rudenį sugrįžus choreografei A. Paulauskienei, Girkalių kultūros namuose pradėjo rinktis moterys, norinčios šokti. Jos mokosi linijinių ir Lotynų Amerikos šokių.

Plikių skyriuje bus įkurtuvės

Plikių skyriaus meno kolektyvus šiuo metu priglaudusi Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla. Plikių kultūros namų renovacijos darbai netrukus bus baigti – artėja įkurtuvės jaukiose, gražiose patalpose. Plikių skyriaus teatro režisierė Albina Buntikienė prisipažino, jog repetuodami šaltose patalpose negerdavo karštos arbatos, kad nereikėtų eiti į tualetą, nes jo nebuvo.

A. Buntikienės vadovaujamas mėgėjų teatras „Ciongs“ pastatė buitinę komediją „Čia šnekam, čia paliekam“. Spektaklyje vaidina kaimynų trupė – aktoriai mėgėjai iš Kretingos, Klaipėdos ir Plikių. Spektaklis puikus, nes Latvijoje vaidinant lietuviškai žiūrovai iš vaidybos, judesių, intonacijos suprato, apie ką šis kūrinys. Režisierė džiaugėsi, kad anksčiau pastačius spektaklį „Perku jūsų vyrą“ Kultūros ministerija teatrui „Ciongs“ suteikė III kategoriją.

Choreografė A. Paulauskienė dirba su jaunimu. Repetuoti renkasi moterų vokalinis ansamblis.

D. Magdušauskaitė patenkinta, jog šiemet atsirado techninio darbuotojo pareigybė – šviesos ir garso operatoriumi dirba Žydrūnas Skvereckas. Gerokai anksčiau pradėjusiam dirbti ūkvedžiui Rimui Grybauskui tenka dirbti ir vairuotoju. „Visi mes esame universalūs – dirbame ką tik reikia. Todėl žeidžia nepagrįsta kritika. Laukiame palaikymo, kuris mus įkvėptų“, – kalbėjo kretingališkiai kultūros darbuotojai.

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content