Kultūrininkai šluotos neatiduos
Daugelyje Klaipėdos rajono kultūros įstaigų yra valytojų etatai. Tačiau kai kuriose šluotą į rankas ima patys bibliotekininkai, kultūros ir meno darbuotojai. Už tai jiems mokamas priedas. Taip prisiduriama prie vargano pagrindinio atlyginimo.
Ar ne pigiau būtų pirkti valymo paslaugą? – toks klausimas neseniai iškilo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariams. Tačiau kultūrininkai įsitikinę, kad naudos iš to nebūtų ir šluotos jie taip lengvai neatiduos.
Skiriami kuklūs priedai
„Taryba išties pavedė Administracijos direktoriui išnagrinėti kultūros įstaigų vidaus patalpų ir aplinkos valymo tobulinimo galimybes. Administracijos direktorius sudarė darbo grupę, kuriai pirmininkavau“, – pasakojo Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė. Anot jos, darbo grupė išanalizavo esamą situaciją. Pavyzdžiui, Šalpėnuose, Tilvikuose, Plikiuose kultūros ir meno darbuotojams yra skiriami priedai ir jie patys valosi. „Ten veikla nėra labai intensyvi, patalpos nedidelės, jų nereikia valyti kasdien“, – pastebėjo minėtos darbo grupės narys, Administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis.
Jis informavo, kad J. Lankučio viešojoje bibliotekoje, kuri turi 25 filialus, yra tik 4 valytojų etatai.
„Valymas, estetinis aplinkos puoselėjimas irgi yra tam tikra kultūra. Manau, valytojo pareigybė nėra menkinanti žmogų – atvirkščiai: sąžiningas, tvarkingas valytojas yra toks pat kultūrininkas ir švietimo žmogus. Juk dažnas menininkas, labai jų atsiprašau, nėra kultūringas, o dažnas kultūringas žmogus nėra menininkas“, – sakė Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis, paklaustas, ar kultūrininkų, bibliotekininkų įvaizdžiui nekenkia valytojų darbas.
„Paprastai patys bibliotekininkai prie kuklaus atlyginimo prisiduria 250 Lt priedą ir puikiai tvarkosi, yra suinteresuoti puoselėti savo darbo aplinką. Jei paslauga būtų perkama, ji atsieitų žymiai brangiau. Paskaičiuokime vien kuro išteklius. O bibliotekininkai paprastai yra vietiniai žmonės. Be to, tiek bibliotekose, tiek muziejuje yra aktualus materialinės atsakomybės klausimas. Muziejuje su valytojais sudaromos visiškos materialinės atsakomybės sutartys. Jie yra atsakingi, kad eksponatai liktų, kur buvę“, – dėstė G. Bareikis.
„Tikrai nemanau, kad perkant valymo paslaugą, tvarkymasis būtų efektyvesnis. Juk firma atvažiuotų ryte, išsivalytų, ir viskas. O pas mus renginiai vyksta nuo ryto lig vakaro“, – patikino J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorius Juozas Gutauskas.
Kiltų socialinė įtampa
Anot Administracijos direktoriaus pavaduotojos L. Liutikienės, buvo surinkti įmonių pasiūlymai dėl valymo paslaugų. „Pastarosios kainuotų žymiai daugiau nei išlaikyti valytojus ir daliai darbuotojų mokėti priedus. Negana to, į įmonių pasiūlytas paslaugas neįeina langų, stiklinių pertvarų valymas, lauko priežiūra. Visi šie darbai turėtų būti perkami papildomai. Be to, renginiai vyksta ir savaitgaliais, patalpas reikia išvalyti atitinkamu laiku, tad vėlgi reikėtų pirkti papildomas paslaugas“, – aiškino L. Liutikienė. „Papildomo iškvietimo kaina į Judrėnus ar Veiviržėnus būtų 1 000 Lt. Į Endriejavą, Žadeikius – mažesnė. Atitinkamai pagal valomus plotus“, – pridūrė G. Bareikis.
Abu pašnekovai ragino nepamiršti ir socialinio aspekto: „Jei reikėtų atleisti valytojus, kiltų socialinė įtampa. Be to, Savivaldybė būtų įpareigota išmokėti išeitines kompensacijas – vėl nesuplanuotos išlaidos.“ Pasak G. Bareikio, jei valymo paslaugos būtų perkamos, reikėtų apie 50 tūkst. Lt daugiau, dar tiek pat – kompensacijoms: „Išeitų apie 100 tūkst. Lt nuostolis per metus, o rezultatas – įstaigų patalpų, lauko priežiūra – neaišku, ar džiugintų.“
- Vėžaičių kultūros centro direktorė Alma SLUŠNYTĖ: „Man geriau, kai valytojas yra čia pat, vietinis žmogus. Būna, kad patalpas reikia išvalyti per dieną ir tris kartus, pavyzdžiui, dabar, kai vyksta kaukių darymas. Jei valymo paslauga būtų perkama, tiek neprivažinėtų. Tada turbūt direktoriui tektų valytis? Vėžaičių kultūros centro pagrindiniam pastatui ir aplinkai tvarkyti yra 1,5 etato nuo sausio mėnesio. Prireikus, moterys atlieka ir kitus darbus. Prisideda prie dekoracijų darymo, būna, kad reikia ir sumuštinių svečiams sutepti, arbatos išvirti. Prieš renginius, tarkim, šeštadienį, jos ateina anksčiau, nurenka šiukšles. Kas tai atliktų, jei valymo paslaugos būtų perkamos. Turbūt tektų pačiai… Valymo paslaugų pirkimą siūlyčiau pirmiausia išbandyti pačiai Savivaldybės administracijai ir patikrinti efektyvumą.“
- Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė Virgina ASNAUSKIENĖ: „Pas mus yra 1 valytojo etatas. Tačiau netinka bet koks žmogus, reikia dirbančio ir iš idėjos. Mūsų Aldona, jei tik reikia, ir šiupinį išverda, ir blynų prikepa, ir edukacinius užsiėmimus padeda rengti. Tenka ir rūbininke padirbėti. Jei durys sugenda, ji pirmoji informuoja, suranda, kas sutvarkys. Tad nesuprantu, kodėl kilo mintis galbūt pirkti valymo paslaugas.“