Kviečia Ukrainos kariams įteikti kalėdinę dovaną – gyvybiškai svarbius atakos dronus
Geriausia Kalėdų dovana Ukrainos kariams – FPV (angl. „First Person View“) tipo atakuojantys dronai, saugantys jų gyvybes, teigia organizacija „Maži, bet stiprūs“, skelbianti naują kalėdinę paramos Ukrainai akciją „Pergalės žaisliukas“. Jos metu šalies gyventojai, verslo įmonės ar kitos organizacijos iki pat švenčių bus kviečiami įsigyti FPV drono formos Kalėdų eglutės žaisliuką ar aukoti tiesiogiai bei taip prisidėti prie Ukrainos žmonių pergalės. Visos surinktos aukos bus skirtosparamos fondo „Maži, bet stiprūs“ kartu su Ukrainos partneriais gaminamų FPV atakos dronų įsigijimui.
Kalėdas jau visai netrukus pasitiksime ne tik mes, bet ir Ukraina bei jos kariai, laukiantys mūsų dovanų, sako Raimundas Aleknavičius – „Maži, bet stiprūs“ įkūrėjas, vadovas ir dronų ekspertas.
„Šiuo metu FPV dronai – vos 500 eurų kainuojančios skraidyklės – dominuoja Ukrainos danguje ir patekusios į profesionalių pilotų rankas gali padaryti milžinišką žalą priešo technikai ar net pakeisti mūšių eigą. Artėjant Kalėdoms, nusprendėme dar kartą sutelkti Lietuvos žmones, verslo įmones ar kitas organizacijas ir nuo jų nusiųsti reikšmingą dovaną ukrainiečiams, kovojantiems ir už savo, ir už mūsų laisvę“, – priduria R. Aleknavičius.
Visi, norintys prisijungti prie paramos akcijos, gali įsigyti mažą Kalėdų eglės žaisliuką, miniatiūrinę FPV drono kopiją, pagamintą iš tos pačios medžiagos bei tais pačiais 3D spausdintuvais, kurie Lietuvoje ir Ukrainoje spausdina FPV atakos dronų detales. Taip pat aukoti galima tiesiogiai ir Ukrainos kariams nupirkti visą FPV droną ar atskirų jo dalių. Tai padaryti galima oficialiame fondo tinklalapyje www.mazibetstiprus.lt.
Dronai gelbsti ukrainiečių gyvybes
Pasak dronus į Ukrainą siunčiančios organizacijos vadovo R. Aleknavičiaus, karas Ukrainoje istoriniu taps ir dėl sparčiai besivystančių dronų technologijų, kurių panaudojimas įgauna vis didesnę reikšmę. Jo teigimu, būtent todėl Ukrainos kariuomenė pastaruoju metu savo dėmesį yra sutelkusi į itin platų spektrą panaudojimo būdų turinčius FPV dronus.
„Jie gali ne tik naikinti priešo šarvuotą techniką, bet ir atlikti daugybę kitų užduočių – stabdyti šturmus, paremtus gyvąja jėga, naikinti vadavietes, žvalgybinę ir ryšių įrangą, stebėjimo sistemas ir radarus bei vykdyti kitas kovines užduotis, padedančias apsaugoti Ukrainos karių gyvybės. Dronus naudojantys mūsų remiami kariai sako, kad jie yra pranašesnės už artileriją. Svarbu ir tai, jog kartu su partneriais iš Ukrainos gaminami FPV dronai TORO yra vertinami kaip vieni geriausių dronų-kamikadzių savo klasėje – matome net iki 80 proc. pataikymo į taikinį sėkmės atvejų“, – teigia „Maži, bet stiprūs“ vadovas.
Anot jo, tai lemia, jog vien šiemet Ukrainoje yra paruošta tūkstančiai naujų pilotų, gebančių skraidinti FPV dronus: „Vis dėlto, ne paslaptis, kad Rusija stengiasi neatsilikti. Jau seniai tapo aišku, kad su paprastais kulkosvaidžiais šio karo laimėti neįmanoma, o sukūrus pranašumą ore, sėkmė persikelia ir ant žemės.“
Poreikis – milžiniškas
„Maži, bet stiprūs“ vadovas toliau pasakoja, kad FPV dronų panaudojimas iš esmės prisideda prie karo eigos keitimo, ribodamas šarvuotos technikos panaudojimą.
„Priešo atakos Avdijivkoje, Vuhledare, Marjinkoje dar kartą atskleidė tankų ir šarvuotos technikos kolonų neefektyvumą ir pažeidžiamumą prieš FPV dronus. Tai padeda ukrainiečiams ne tik atremti atakas, bet ir vykdyti kontrpuolimą. Pavyzdžiui, Ukrainos kontratakos metu mūsų remiama 53 brigada atkovojo dalį teritorijos, o dabar, vykstant rusų puolimui, 53 ir 110 brigados Avdijivkoje apsigina nepaisant didžiulės priešo persvaros. Tuo pat metu Vuhledare 72 brigada su FPV dronų TORO pagalba sustabdė eilinį rusų šturmą ir sunaikino didžiąją dalį kolonos“, – pavyzdžius vardija dronų ekspertas.
Jis akcentuoja, kad šiuo metu viena kelių pilotų grupė per savaitę sunaudoja apie 50 FPV atakos dronų, o tai reiškia, kad jų poreikis visoje fronto linijoje yra milžiniškas ir siekia tūkstančius.
„Ukrainiečiai vis dar privalo taupyti savo dronus, kantriai laukti tinkamiausių momentų ir pasirinkti vertingiausius taikinius, kurių yra begalė. Priešingai nei rusai, kurie turi ženkliai daugiau dronų ir gali negailėti savosios technikos. Todėl atsižvelgdami į kritiškai didėjantį poreikį ir organizuojame šią kalėdinę paramos Ukrainai akciją, kad nusiųstume Ukrainos kariams kuo daugiau jų gyvybes saugančių FPV dronų“, – sako pašnekovas.
Dronus tobulina kartu su ukrainiečiais
FPV dronų operacijų užtikrinimas tamsiu paros metu, valdymo ir vaizdo perdavimo sistemų tobulinimas reaguojant į antidroninės įrangos trikdžius, taikinio užfiksavimo sistemų kūrimas, antidroninės sistemos principu veikiantys dronai – tokios ir dar daugiau naujausių dronų technologijų jau yra išvydusios dienos šviesą arba tai padarys greitu metu.
R. Aleknavičiaus teigimu, permaininga situacija fronte ir nuolat kintančios dronų technologijos skatina organizaciją „Maži, bet stiprūs“ neatsilikti ir į kitą lygį pakelti ir savųjų FPV dronų savybes.
„Kartu su Ukrainos partneriais reikšmingai patobulinome FPV kamikadzių dronus TORO, kad jie galėtų pasiekti giliau (iki ~20km) priešo užnugaryje esančius taikinius. Be to, toliau skiriame dėmesį jau sukurtam daugkartinio panaudojimo FPV atakos dronui. Taip pat toliau kuriame naujas, dar galingesnes bei efektyvesnes baterijų dronams versijas“, – sako „Maži, bet stiprūs“ vadovas.